Nuotraukos autorius: M.Astrausko nuotr.

Priėmė griežtą sprendimą: populiarios veislės šunų veisimas bus apribotas

Šių metų gegužės pabaigoje Olandijos Mopsų augintojų klubas priėmė sprendimą, kad veisiami gali būti tik tie mopsai, kurių snukio ilgis yra ne mažesnis, nei trečdalis kaukolės ilgio. Šunys, neatitinkantys šio kriterijaus, veisiami nebus. Tai, ko gero, unikalus atvejis kai konkrečios veislės mylėtojų klubas imasi ryžtingų veiksmų siekdami ženkliai pagerinti veisiamos veislės atstovų sveikatą. Apie brachicefalų (šunų – ar kitų gyvūnų – dėl selektyvios atrankos turinčius trumpesnį, nei įprastas, ar net visiškai suplotą snukį) sveikatą jau ne vieneri metai verda intensyvios diskusijos. Daugėjant mokslinių įrodymų, kad šių veislių atstovai kenčia nuo kvėpavimo, maitinimosi, termoreguliacijos bei kitų sutrikimų, kuriuos nulemia jų išvaizdos ypatumai, vis dažniau kyla klausimas, ar etiška ir humaniška veisti taip atrodančius ir besijaučiančius gyvūnus. Šiuo atveju olandų klubo sprendimas gali tapti precedentu, turinčiu įtakos kitų šalių klubų sprendimams. Gyvūno gerovės atžvilgiu tai galėtų būti sektinas pavyzdys. Nors kai kurie veislės gerbėjai baiminsi, kad keičiant veislės atstovų išvaizdą „veislė išnyks“, reikia pastebėti, kad veislių standartai, atsiradę prieš maždaug pusantro šimto metų, kito ne kartą. O iki standartų atsiradimo dalis veislės pradininkų atrodė visiškai kitaip, nei mums įprasta. Šiais laikais, esant galimybei moksliniais tyrimais įvertinti gyvūno išvaizdos ir jo sveikatos bei gyvenimo kokybės santykį, labai svarbu atsižvelgti į gyvūno gerovę ir priimti pačius tinkamiausius sprendimus, net jei dėl to ir tektų aukoti pamėgtą išvaizdą. Gyvūnų gerovės užtikrinimą tiek Europos Sąjungoje bendrai, tiek atskirose šalyse-narėse siekiama užtikrinti įstatyminiais aktais. Tačiau augintojų ir visuomenės iniciatyvos išlieka labai svarbios. Nuo 2014 metų Olandijoje buvo ribojamas 22 veislių, kurių kūno sudėjimas apibrėžiamas, kaip žalingas sveikatai, veisimas, tačiau sunku įvertinti, kaip šios nuostatos įgyvendinamos faktiškai. Mopsų augintojų klubas žada įgyvendinti savo nuostatas nedelsdami, tikintis, kad taip bus efektyviau užtikrinama gyvūnų gerovė.

Veislių, kurių veisimas apribotas įstatymu, sąrašas:

Afenpinčeris Bostono terjeras Pomeranijos špicas Anglų buldogas Prancūzų buldogas Belgų grifonas Briuselio grifonas Japonų činas Mopsas Pekinas Brabanto grifonas Ši-tsu Bordo dogas Bokseris Bulmastifas Kavalieriaus karaliaus Karolio spanielis Čihuahua Lasos apsas Mastifas Neapolio mastinas Stafordšyro bulterjeras Jorkšyro terjeras

Informacija paruošta Ugnės Nedzinskaitės ir VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.


Lrytas.lt

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą