Su Jungtine Karalyste apsikeista 5G technologijos taikymo patirtimis

Iš Jungtinės Karalystės (JK), lyderiaujančios testuojant 5G projektus, patirties semiasi ir Lietuva – gruodį teletiltas sujungė Lietuvos ir JK specialistus, buvo dalijamasi patirtimi ir išmoktomis pamokomis įgyvendinant programą „5G bandomieji projektai“ (angl. 5G testbeds and trials), panašią į Lietuvoje šiuo metu kuriamą susisiekimo inovacijų smėlio dėžės (angl. Sandbox) iniciatyvą. 

„Norime, kad Lietuva taptų atvira susisiekimo inovacijų laboratorija. Pasinaudodami tokių šalių kaip JK patirtimi, sieksime naujos kartos ryšio technologijų pritaikymo įvairiose srityse, tarp jų, žinoma, ir susisiekimo. Lietuvoje jau turime novatoriškų įmonių, plėtojančių autonominį susisiekimą, elektrinių transporto priemonių ar įkrovimo stotelių gamybą, o panaudojus smėlio dėžę, Lietuva turės dar daugiau galimybių įsitvirtinti Europos mobilumo žemėlapyje kaip inovatyvi šalis“, – sako susisiekimo viceministrė Agnė Vaiciukevičiūtė.

JK jau įdiegtos kai kurios programos „5G bandomieji projektai“ metu kurtos inovacijos. Viena jų – 5G technologija pagrįstos išmaniosios sankryžos, kuriose srautai valdomi taip, kad mažėtų oro tarša, spūstys ir laikas praleidžiamas stovint prie šviesoforų. 

Taip pat pritaikius 5G technologiją viešajame transporte, naudojant jutiklius, renkama informacija apie viešojo transporto keleivių srautus, realią eismo situaciją, transporto priemonės eksploatacines savybes ir panašiai. Panaudojus šiuos duomenis galima efektyviau valdyti keleivių srautus, eismą, mažinti spūstis ir taip kasdienes keliones paversti saugesnėmis, patogesnėmis ir geriau pritaikytomis vairuotojų bei keleivių poreikiams.

JK kolegų įgytą 5G technologijos taikymo patirtį būtų galima pritaikyti Lietuvoje kuriant smėlio dėžės iniciatyvą.

Susisiekimo ministerijos planuojama smėlio dėžės iniciatyva – teisinė, reguliacinė ir finansinė aplinka, kurioje realiomis sąlygomis išbandomos ir praktiškai pritaikomos 5G ryšiu paremtos susisiekimo inovacijos įvairiuose sektoriuose.  Tęstinumui užtikrinti bus sukurtas finansinės pagalbos mechanizmas, šiam projektui iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano bus skirta 24,5 mln. eurų.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą