Trims jauniesiems menininkams – Alytaus miesto savivaldybės stipendijos
Poezijos knyga, skulptūrų paroda ir dešimtis išskirtiniu būdu sukurtų meno kūrinių – tuo dar šiemet alytiškius planuoja nustebinti trys jaunieji menininkai – Živilė Fornari, Rasa Stanevičiūtė ir Matas Janušonis, laimėję Alytaus miesto savivaldybės jauniesiems menininkams skiriamas stipendijas.
„Alytus turtingas kuriančių ir savo kūryba miestą garsinančių jaunųjų menininkų. Džiugu, kad jie, net ir išvykę studijuoti į kitus šalies miestus, nepamiršta gimtojo Alytaus ir sugrįžta mums pristatyti savo kūrybinių sumanymų ar pasilieka čia visam laikui. Su nekantrumu laukiame jaunųjų menininkų kūrybinių programų pristatymo. Tikiu, kad tai bus kažkas išskirtinio, originalaus ir įsimintino. Linkiu jiems kūrybinės sėkmės bei lūkesčius pranoksiančių rezultatų“, – jaunųjų menininkų kūrybiškumu džiaugiasi Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja Jurgita Šukevičienė.
„Nenutrūkstantis ryšys“ – solo paroda Alytuje
„Stipendijos metu dirbsiu ties savo naujausiu projektu „Nenutrūkstantis ryšys“. Šis projektas – tai įvairių medijų darbų ir biomedžiagų tyrimų junginys. Naudodama tekstilę, kombučos odą, stiklą, muilą, noriu sukurti apie dešimt meno kūrinių“, – apie savo kūrybinės veiklos programą pasakoja jaunoji menininkė Ž. Fornari.
Pasak jos, atsižvelgiant į dabartinę klimato kaitos situaciją, projektas orientuotas į naujų, savaime suirstančių bei pasigaminančių medžiagų ir ekologiškų sprendimų paiešką. „Būtent todėl paskutiniu metu kurdama naudoju tik natūralius pluoštus, spalvas, išgautas iš augalų ir metalų, aptinkamų gamtoje, naudotą stiklą, eksperimentuoju su biomedžiagomis, celiuliozės pluoštu ir pan. Taip pat pastaruosius metus daug laiko praleidau gamindama muilus, todėl noriu įtraukti ir šį amatą į savo meninę praktiką. Darbų ciklo „Nenutrūkstantis ryšys“ tikslas – sujungti jau gerai pažįstamas technikas – stiklo liejimą, keramiką – su naujomis praktikomis: medžiagų ir biopluoštų siuvimu, interaktyvių muilo skulptūrų kūrimu, audimu“, – priduria menininkė, savo projektą alytiškiams ir miesto svečiams planuojanti pristatyti šių metų gruodį.
Paklausta, kas paskatino dalyvauti Jaunųjų menininkų atrankos konkurse, Živilė neslėpė, kad greičiausiai – noras pasidalinti savo patirtimi, pasaulio vizija ir kūryba bei sugrįžti į savo gimtąjį miestą, kuriame ji jau seniai negyvena.
Jaunosios menininkės planuose – poezijos knyga
Poezijos knygą alytiškiams šių metų pabaigoje planuoja pristatyti jaunoji menininkė R. Stanevičiūtė.
„Norėdama išleisti knygą išsikėliau sau uždavinius – peržiūrėti savo poezijos archyvą, atrinkti eilėraščius. Dalį laiko norėčiau skirti naujų eilėraščių rašymui, iliustracijų derinimui, o kai šie darbai bus atlikti, laukia knygos redagavimas, maketavimas, leidyba ir galiausiai – pristatymas“, – pasakoja Rasa.
Pasak jaunosios menininkės, poezija ją lydi nuo vaikystės. Vėliau ji taip pat užsiėmė kita veikla – etnologo, muziejininko, kūrė interjero lėles ar dainavo sutartines. „Poezija ne tik visada šalia, bet ir labai darniai persipina su kita mano veikla – įkvepia kasdienius darbus ir kartu atspindi įvairią patirtį bei pajautą – tiek asmeninę, tiek bendražmogišką. Man patinka ne tik rašyti, bet ir skaityti eilėraščius. Pirmieji autoriai, atkreipę mano dėmesį į šį subtilų žanrą, buvo šviesaus atminimo Justinas Marcinkevičius, Algimantas Baltakis, Dalia Saukaitytė, vėliau susižavėjau Dalios Jazukevičiūtės, Nijolės Miliauskaitės, Ilzės Butkutės ir kitų kūryba“, – teigia R. Stanevičiūtė.
Jaunųjų menininkų atrankos konkurse Rasą dalyvauti paskatino geroji patirtis – prieš keletą metų laimėtas Jaunojo menininko stipendijos konkursas, po kurio ji tarsi metė sau iššūkį įvykdyti vis atidėliojamus kūrybinius planus. „Ilgai dvejojau, ar teikti paraišką poezijos knygos leidybai. Šis žanras gan intymus, labai subtilus, tad turėjau sau atsakyti, ar tikrai to noriu, ar tikrai reikia… Kol svarsčiau, dienos tiksėjo, ir tik pačią paskutinę paraiškų pateikimo dieną mobilizavausi ir viską užpildžiusi išsiunčiau dokumentus“, – sėkme konkurse džiaugiasi jaunoji menininkė.
Paklausta apie tai, iš kur ji semiasi kūrybinio įkvėpimo, teigė specialiai jo neieškanti. „Turbūt labiausiai mane įkvepia arba gal tiksliau – eilėraščiuose ataidi – paprasta kasdienybė, kuri eilėraščio eilutėse, būna, atsispindi netikėtomis įžvalgomis. Dažnai pasirodo, kad ta „paprasta kasdienybė“ iš tiesų ne tokia jau ir paprasta. Mane įkvepia tai, kas rūpi – žmonių santykiai, jų istorijos, patirtis… Dažnai nepatogi, skausminga, problemiška“, – mintimis dalijasi Rasa.
Audiovizualiųjų menų centre – jaunojo menininko skulptūrų paroda
Kūrybinę veiklos programą konkursui pristatęs Matas Janušonis ketina surengti personalinę parodą iš naujų ir pastaraisiais metais eksponuotų kūrinių. „Kol kas nežinau kokią vienijančią idėją įgaus paroda ar koks bus jos pavadinimas. Tam reikia laiko, susipažinimo su erdvės aura ir apskritai suvokti pastato tūrį, kuriuo kampu jį „paimti“. Šiuo metu dirbu su naujais kūriniais - eksperimentuoju. Pamatysim, kuo visa tai baigsis“, – mintimis apie kūrybinį procesą dalijasi Mantas, skulptūrų parodą Alytaus audiovizualiųjų menų centre ketinantis atidaryti šių metų spalio mėnesį.
M. Janušonio teigimu, dalyvauti Jaunųjų menininkų stipendijų konkurse jį paskatino galimybė parodyti savo kūrybą gimtajame mieste. „Dar didesnė paskata gauti stipendiją atsirado, kai sužinojau, kad gausiu didelę erdvę – Alytaus sinagogos pagrindinę salę. Atsirado iššūkis – susitvarkyti su erdvės dydžiu ir su ją supančiais kontekstais“, – priduria jaunasis menininkas, įkvėpimo kūrybai besisemiantis iš jį supančio pasaulio, draugų, šeimos ir asmeninės patirties.
Kiek stipendijų jau skirta jauniesiems menininkams?
Praėjusiais metais jaunojo Alytaus miesto savivaldybės stipendijų skyrimo jauniesiems menininkams atrankos komisija sulaukė šešių paraiškų stipendijoms gauti. Vienerių metų stipendiją (kas mėnesį po 200 Eur) komisija nusprendė skirti trims jauniesiems menininkams.
Alytaus miesto savivaldybė stipendijas jauniesiems menininkams pradėjo skirti prieš penkerius metus. Iki šiol jos skirtos 13 jaunųjų menininkų.
AMS, Komunikacijos skyriaus informacija
Komentarai
Komentarų nėra