Knygoje – Antrojo pasaulinio karo faktai ir emocijos
„Karas panašus į sportą. Pasaulio istorijoje yra daug atvejų, kai mažesnės komplektacijos kariuomenė įveikė didesnę. Karas yra menas. Jame galioja tarpusavio nuotaika, patirtis, „chemija", vadyba ir t. t.", – teigė sporto komentatorius, TV laidų vedėjas, istorikas, rašytojas, proto kovų organizatorius ir vedėjas Robertas Petrauskas, lankydamasis Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje. Čia jis viešėjo rašytojo amplua, mat skaitytojų „teismui" atvežė „Barbarosą" – trečią, naujausiąją, savo knygą iš serijos apie Antrąjį pasaulinį karą Europoje.
Į renginį susirinkusių alytiškių laukė ne tik knygos pristatymas ir diskusijos su autoriumi, bet ir dinamiška, iliustratyvi paskaita, patraukli net didžiausiems diletantams.
„Karas su gyvenimu yra susijęs. Aš aplipdau istoriją nesvarbiais istorijai faktais. Mums reikalingos žmogiškos istorijos. Įsivaizduoju istoriją kaip ratą, kurio centre gali būti bet koks istorinis momentas. Tame rate nėra juoda/balta. Kai tik pakeiti požiūrio kampą – pasikeičia ir vaizdas. Istorija – tai gyvenimas, o gyvenime niekada nebūna juoda/balta", - publikai atviravo autorius.
Knygoje „Barbarosa" Robertas Petrauskas koncentruojasi į didžiausią karinę operaciją pasaulio istorijoje, kurios metu iki 1941-ųjų pabaigos žuvo, dingo be žinios ar buvo sužeisti 5 milijonai abiejų pusių karių. Turbūt nėra kitos tokios karinės operacijos, kuri, net praėjus daugeliui metų, ir toliau keltų tiek daug diskusijų, ginčų, hipotezių, vertinimų. Kaip teigia autorius, „Barbarosa" – tai ne tik karinė operacija, tai milijonų žmonių likimai, tai pasaulinės svarbos geopolitinis posūkis, tai istorija, kuri pakeis Europos veidą visiems laikams. Tai ne įvykis, o milžiniškas procesas, transformacija, pakeitusi ištisas visuomenes.
Smalsuoliai ilgai ir iš esmės gvildenantys globalias pasekmes sukėlusius istorinius faktus ar procesus, anksčiau ar vėliau panyra į dar Sokrato patirtą būseną – Žinau, kad nieko nežinau. Taip gali nutikti ir Roberto Petrausko knygų trilogijos skaitytojams.
„Perskaičius „Barbarosą" jums susidarys įspūdis, kad jūs žinote netgi mažiau negu prieš skaitant. Ir pajusite, jog suprantate, kad nelabai iš tikrųjų suprantate. Tada jau nebegalėsite būti tokie kategoriški visažiniai. Ir tai bus kaip tik tas momentas, nuo kurio pradėsite žinoti...", – renginyje Alytuje filosofavo Robertas Petrauskas.
Iš knygos sutiktuvių alytiškiai skirstėsi pamažu – kas praturtėjęs naujomis įžvalgomis, kas nešinas naujai įsigyta istorine knyga savo namų bibliotekai.
Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos informacija
Komentarai
Komentarų nėra