Nepasirinkusiems elektros tiekėjo – dar savaitė galutiniam apsisprendimui
Antrojo liberalizavimo etapo buitiniai vartotojai, nesuspėję pasirinkti nepriklausomo elektros tiekėjo, tai galės padaryti dar savaitę.
Jiems sudaroma galimybė nepriklausomą elektros tiekėją pasirinkti iki sekmadienio, birželio 26 d. imtinai. Iki šios datos tiekėjo nepasirinkusiems, tačiau privalėjusiems tai padaryti vartotojams nuo liepos 1 d. bus užtikrinamas garantinis elektros tiekimas, tačiau jis bus 25 proc. brangesnis.
Sprendimo dar nepriėmė apie 150 tūkst. iki šios dienos turėjusių tai padaryti vartotojų. „Norime apsaugoti vartotojus nuo papildomų išlaidų už brangesnį garantinį tiekimą, todėl galutiniam apsisprendimui dėl tiekėjo suteikiama dar savaitė. Tikimės, jog elektros tiekėjo nepasirinkę vartotojai ras laiko per ilgąjį šventinį savaitgalį išanalizuoti pasiūlymus rinkoje ir pasirinkti jiems priimtiniausią variantą“, – sako energetikos viceministrė Inga Žilienė. Papildoma savaitė taip pat leis nepriklausomiems elektros tiekėjams laiku apdoroti pastarąją savaitę suplūdusį naujų klientų srautą.
Tiek ESO, tiek nepriklausomi elektros tiekėjai ėmėsi papildomų veiksmų, kad, vartotojams skyrus papildomai laiko pasirinkti tiekėjui, sklandus perėjimas prie nepriklausomo elektros tiekimu būtų užtikrintas įstatyme numatyta data – liepos 1 d. AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) valdomos duomenų mainų platformos techninės galimybės ir turimi rezervai užtikrina galimybę apdoroti išaugusį duomenų kiekį.
ESO duomenimis, iki šios dienos 14 val. nepriklausomą elektros tiekėją pasirinko beveik 80 proc., arba apie 586 tūkst. tai privalančių padaryti antrojo liberalizavimo etapo buitinių vartotojų. Jiems nuo liepos 1 d. elektrą pradės jų pasirinktas tiekėjas sutartyje numatyta kaina. Tuo tarpu į garantinį tiekimą patekę vartotojai galės sudaryti sutartį su nepriklausomu tiekėju bet kuriuo metu.
Trečiojo liberalizavimo etapo - iki 1000 kWh per metus suvartojantiems - ir tiekėjo dar nepasirinkusiems vartotojams elektrą ir toliau tieks visuomeninis tiekėjas VERT (Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos) nustatyta kaina.
Svarbiausios nuorodos
Dažniausiai užduodami klausimai apie tiekėjo pasirinkimą
Energetikos ministerija taip pat primena, kad, siekdama sumažinti energijos išteklių augimo pasaulinėse rinkose įtaką galutinėms vartotojų sąskaitoms, Vyriausybė priėmė sprendimą iš dalies kompensuoti gyventojų sąskaitas už elektrą.
Kompensacija taikoma visiems buitiniams elektros vartotojams: gaunantiems visuomeninio tiekimo paslaugą, pasirinkusiems nepriklausomą elektros tiekėją bei patekusiems į garantinį tiekimą.
Valstybė elektros vartotojams padengs iki 9 cnt/kWh, o minimalus elektros tarifas, žemiau kurio nebus kompensuojama, bus 24 centai. Kompensacijos pradės būti taikomos nuo liepos 1 d. ir galios 6 mėnesius. Gyventojams dėl to nieko daryti nereikia – jas administruos elektros ir dujų skirstymo operatorė ESO, o pritaikytos kompensacijos dydis bus nurodytas kiekvienoje buitinio vartotojo sąskaitoje.
Elektros kainų augimo daliniam kompensavimui numatyta 326 mln. eurų.
Apie elektros rinkos liberalizaciją
Liberalizuodamos elektros tiekimo rinką, valstybės siekia nuosekliai atsisakyti monopolinių sąlygų, nebereguliuoti elektros energijos kainos ir pereiti prie konkurencingos elektros tiekimo rinkos. Didžioji dalis Europos Sąjungos valstybių jau yra visiškai liberalizavusios elektros energijos tiekimo rinkas. Pavyzdžiui, Estijoje elektros energijos tiekimo rinka visiškai liberalizuota 2013 m., Latvijoje – 2015 m., o Švedijoje – 1996 m., Suomijoje – 1997 metais.
Su šia reforma kuriama reali tiekėjų konkurencija, bandymas įtikti klientams su jų poreikius labiausiai atitinkančiais sutarties planais, investicijos į geresnį klientų aptarnavimą ir naujų paslaugų vystymą. Konkurencinga elektros tiekimo rinka pasiūlys daug naudingų sprendimų Lietuvos gyventojams: naujas paslaugas, įvairesnius planus (pvz., elektros pardavimą kartu su kitomis, ryšio paslaugomis ir pan.), palankesnius tarifus, išmaniuosius sprendimus ir pan.
Valstybė toliau reguliuos tik iš esmės su infrastruktūros panaudojimu susijusias elektros kainos dedamąsias: už elektros energijos perdavimo, skirstymo ir viešuosius interesus atitinkančias paslaugas. Elektros energijos tiekimo kainas nusistato nepriklausomi tiekėjai, vykstant tarpusavio konkurencijai.
Jis tarpusavyje konkuruodami perka elektros energiją iš jos gamintojų ar elektros biržos ir siūlo vartotojams paslaugas ir kainą pagal individualius šių vartotojų poreikius.
Lietuvoje anksčiau buvo atvertos kitos rinkos, pavyzdžiui, elektroninių ryšių sektorius, kurio judriojo ryšio segmentas dabar yra vienas efektyviausių Europoje.
Komentarai
Komentarų nėra