Kviečiame teikti prašymus dėl socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugų akreditavimo

Nuo š. m. liepos 1 d. Socialinių paslaugų kataloge įteisinta nauja socialinės priežiūros paslauga – socialinė reabilitacija neįgaliesiems bendruomenėje.

Nuo 2023 metų sausio 1 d. socialinės reabilitacijos paslaugas neįgaliesiems bendruomenėje galės teikti tik akredituoti paslaugų teikėjai. Paslaugos teikėjams nereikės kasmet rengti naujų projektų, konkuruoti su kitomis organizacijomis. Savivaldybė su akredituotais paslaugų teikėjais pasirašys 3 metų finansavimo sutartis ir vietoje konkursinio finansavimo bus užtikrintas akredituotas paslaugas teikiančių organizacijų finansinis tvarumas.

Paminėtina, kad Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos rengiamame Socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje finansavimo iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų tvarkos aprašo projekte numatoma, kad lėšos socialinei reabilitacijai organizuoti ir teikti savivaldybių administracijoms paskirstomos pagal socialinių paslaugų įstaigų, išskyrus įstaigas, kurių teisinė forma – biudžetinė įstaiga, kurioms iki einamųjų metų gruodžio 1 d. (imtinai) bus suteikta teisė teikti akredituotą socialinę reabilitaciją ir kurių duomenis iki šios datos savivaldybių administracijos pateiks Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (toliau – SPIS) (toliau – nebiudžetinė socialinių paslaugų įstaiga), skaičių ir jose nurodytą vietų socialinei reabilitacijai teikti skaičių, kuris turės būti ne mažesnis kaip 10. 

Pareiškėjas, pageidaujantis nuo 2023 m. sausio 1 d. Alytaus miesto savivaldybės teritorijoje teikti akredituotas socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugas, iki 2022 m. lapkričio 15 d. pateikia nustatytos formos prašymą leisti teikti akredituotą socialinę priežiūrą. Prašymas turi būti užpildytas lietuvių kalba, pasirašytas įstaigos vadovo ar jo įgalioto asmens kvalifikuotu elektroniniu parašu. Prašymas ir nurodyti dokumentai teikiami vienu failu Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriui elektroniniu paštu soc_parama@alytus.lt ir per e. pristatymo sistemas. 

Pareiškėjas kartu su prašymu privalo pateikti šiuos lietuvių kalba surašytus dokumentus (arba jų vertimus, patvirtintus vertėjo, pareiškėjo vadovo ar jo įgalioto asmens) arba teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintas jų kopijas:

  1. įstaigos steigimo dokumentą (pvz.: įstatus, nuostatus, registravimo pažymėjimą);
  2. Socialinių paslaugų įstatymo 19 straipsnis 1 dalis. Socialinę priežiūrą teikia tos socialinių paslaugų įstaigos, kurių veiklos sritis yra socialinių paslaugų teikimas ir kurių teikiamos socialinės paslaugos atitinka teisės aktų reglamentuotus bendrosioms socialinėms paslaugoms, socialinei priežiūrai keliamus reikalavimus. 
  3. jei pareiškėjui atstovauja ne jo vadovas, – dokumentą, patvirtinantį asmens teisę veikti pareiškėjo vardu;
  4. asmens, turinčio teisę veikti pareiškėjo vardu, pasirašytą deklaraciją (2 priedas);
  5. dokumentus, patvirtinančius teisę naudotis patalpomis (pvz., valstybės įmonės  Registrų centro išrašą (nuorašą) ir (ar) patalpų nuomos ir (ar) panaudos sutartis);
  6. dokumentus, patvirtinančius, kad pateikimas į patalpas prieinamas asmenims su negalia pagal negalios pobūdį (gali būti pateikiamos nuotraukos, ar tai patvirtinantis įstaigos vadovo raštas);
  7. įstaigos, kuri teiks (teikia) akredituotą socialinę reabilitaciją neįgaliesiems bendruomenėje, darbuotojų patirtį, nurodytą Socialinės priežiūros reikalavimuose, pagrindžiančius dokumentus (pvz.: darbdavio patvirtintą darbo sutarties kopiją, pareigybės aprašymo kopiją, darbdavio išduotą pažymą).

Socialinė reabilitacija neįgaliesiems bendruomenėje - tai kompleksiškai pagal negalios pobūdį, sunkumą ir specifiką teikiamos socialinių, savarankiško gyvenimo, mokymosi, darbinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ar atkūrimo paslaugos, kuriomis siekiama įgalinti asmenis su negalia savarankiškai gyventi bendruomenėje, ugdytis ir dalyvauti darbo rinkoje ar užimtumo veikloje. Paslaugos konkrečiam asmeniui su negalia teikiamos pagal jo negalios pobūdį atsižvelgiant į jo poreikius, tiek grupėmis, tiek individualiai.
Socialinę priežiūrą (socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugas) teikia tos socialinių paslaugų įstaigos, kurių veiklos sritis yra socialinių paslaugų teikimas ir kurių teikiamos socialinės paslaugos atitinka teisės aktų reglamentuotus bendrosioms socialinėms paslaugoms, socialinei priežiūrai keliamus reikalavimus.

Socialinę reabilitaciją neįgaliesiems bendruomenėje turi sudaryti 2 pagrindinės paslaugos:

  1. Socialinių ir (ar) kasdienių savarankiško gyvenimo įgūdžių, gebėjimų ugdymas ir (ar) palaikymas, ir (ar) atkūrimas, suteikiant bendrąsias žinias ir praktiškai mokant spręsti dėl negalios buityje ir (ar) aplinkoje kylančias problemas;
  2. Mokymosi, užimtumo ir (ar) darbinių įgūdžių ugdymas, atkūrimas ir (ar) stiprinimas, padedant pasirengti dalyvauti darbo rinkoje ir (ar) įsidarbinti, ir (ar) išsilaikyti darbo vietoje ar dalyvauti užimtumo veikloje.

Papildomos paslaugos gali būti teikiamos pagal asmens poreikį:

  • Palydėjimas ir (ar) transporto organizavimas.
  • Aktyvaus judėjimo ir sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymas
  • Saviraiškos įgūdžių ir meninių gebėjimų lavinimas ir (ar) palaikymas
  • Individuali ir (ar) grupinė emocinė-psichologinė pagalba, savitarpio paramos grupės

Reikalavimai įstaigoms, siekiančioms teikti socialinę reabilitaciją neįgaliesiems bendruomenėje:

Patalpoms:

  • turi būti įrengta bent viena atskira patalpa socialinės reabilitacijos paslaugoms neįgaliesiems bendruomenėje teikti;
  • patekimas į patalpas turi būti prieinamas asmenims su negalia pagal jos pobūdį;
  • turi būti įrengta bent viena higienos patalpa.

Personalui:

  1. socialiniai darbuotojai, įgiję Socialinių paslaugų įstatymo 20 straipsnio 6 dalyje nurodytą išsilavinimą;
  2. individualios priežiūros darbuotojai, atitinkantys Socialinių paslaugų įstatymo  19 straipsnio 61 dalyje nurodytus reikalavimus;
  3. kiti darbuotojai, teikiantys socialinės reabilitacijos paslaugas neįgaliesiems bendruomenėje:
    1. psichologai, specialieji pedagogai, tiflopedagogai, ergoterapeutai, surdopedagogai ir pan., turi būti įgiję atitinkamai profesijai reikalingą teisės aktuose nustatytą išsilavinimą; 
    2. įvairių terapijų (užimtumo, meno ir pan.) specialistai turi būti įgiję atitinkamą išsilavinimą (kvalifikaciją) ir / arba ne mažesnę kaip 1 metų darbo su neįgaliaisiais patirtį.


 Papildomą informaciją įstaigoms, pageidaujančioms teikti akredituotas socialinės priežiūros paslaugas Alytaus miesto savivaldybėje, teikia:
Akvilė Voverienė, Alytaus miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja, tel. (8 315) 56 662, 8 620 24 681, 
Sonata Asadauskienė, Alytaus miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja, tel. (8 315) 56 663, 8 620 24 324, el. p. sonata.asadauskiene@alytus.lt


Teisės aktai, reglamentuojantys socialinės priežiūros paslaugų akreditavimą:


Socialinės paramos skyriaus informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą