Šiuo metu miškuose vyksta tikras spektaklis – griausmingai baubia besiporuojantys elniai
Rugsėjį šalies miškai aidi ypatingomis melodijomis, o tiksliau riaumojimais – kai miškų karaliai elniai įnirtingai kviečia poruotis pateles. Elniai baubti pradeda rugpjūtį ir liaujasi su lig rudens pabaiga, tačiau intensyviausiai tuoktuvių „dainas“ traukia būtent rugsėjo mėnesį. Valstybinių miškų urėdija kviečia susipažinti su aistringu, bauginančiu ir miškus drebinančiu elnių baubimu bei kartu su miškininkais šiuos didingus raguočius pamatyti iš arčiau.
Kartą išgirdęs įstabią ar net bauginančią elnių „serenadą“, negali jos užmiršti ir lauki sekančio rudens, kada vėl galėsi žvarbų rudens vakarą įtemti ausis miško glūdumoje ir tikėtis miškų karaliaus baubimo. Pasiklausyti tauriųjų raguočių jų rujos metu susigundo vis daugiau gamtos mylėtojų. Šiais metais Valstybinių miškų urėdija Miškininko dienos proga taip pat organizuoja nemokamas ekskursijas pamatyti šį gamtos reiškinį. Patyrę miškininkai-medžiotojai nuves ten, kur ne tik išgirsite, tačiau galbūt ir savo akimis pamatysite baubiantį patiną ir aplink jį besisukiojančias pateles.
Paprastai taurusis elnias laikosi atokiau nuo žmonių, yra ypatingai atsargus, pajutęs bent menkiausią miško lankytojo ženklą, kaip mat pasišalina. Tačiau rugsėjį patino protą užvaldžius tuoktuvių reikalams, jo budrumas kiek sumenksta, o save gyvūnas išduoda griausmingu, šimtus metrų aidinčiu baubimu. Tačiau elnio patelės, kurių vienas patinas gali turėti tikrai ne vieną, yra ypatingai įtarios ir budrios, jos saugo savo patiną, kad šiam nekiltų grėsmės ir jis toliau galėtų susikoncentruoti į giminės pratęsimo darbus bei kovas su kitais patinais.
Valstybinių miškų urėdijos miškininkai, prižiūrintys profesionaliosios medžioklės plotus, tauriųjų elnių pasiruošimo ženklus rujai jau stebi nuo rugpjūčio ir prognozuoja, kad ruja piką pasieks antroje rugsėjo pusėje. Prieš rują šių Lietuvos miškų karalių, paprastai gyvenančių nedideliais būriais pagal lytį, elgesys labai pasikeičia – stipriausieji patinai išsirenka teritoriją, kurią ima žymėti ragų karūnomis laužydami medelius ir šakas, palikdami stiprų kvapą, kūną stingdančiu riaumojimu grasindami konkurentams ir viliodami pateles.
Šiuo laikotarpiu patinai neėda ir gali prarasti iki 25 proc. kūno masės, tad geriausiai įmitęs ir didžiausia ragų karūna pasipuošęs patinas atkreipia daugiausia patelių dėmesio.
Valstybinių miškų urėdijos miškininkai gamtos mylėtojus kviečia atvykti į girininkijas pasiklausyti nepakartojamo miško spektaklio garsų.
Kreiptis į patyrusius miškininkus ir jų vedamiems organizuotai vykti į mišką yra kur kas saugiau nei savarankiškai, nes Lietuvos miškuose prasideda medžioklės sezonas, todėl reikėtų būti itin budriems ir atsargiems.
„Rujos metu elniai labai jautrūs, todėl dažnam miško lankytojui nežinant elnių judėjimo kelių, neišmanant šių gyvūnų elgsenos yra pavojinga klaidžioti po mišką be lydinčio profesionalo. Netyčia užklydus į tauriųjų raguočių rujos vietą yra padaroma nemenka žala, nes dažnu atveju elniai iš tokios vietos būna priversti pasitraukti“, – sako Valstybinių miškų urėdijos Dubravos regioninio padalinio Padauguvos girininkas Kęstutis Markevičius.
Elnių baubimo klausymosi ekskursijos įtrauktos į šių metų Miškininko dienos renginių programą. Valstybinių miškų urėdijos Anykščių ir Jurbarko regioniniuose padaliniuose jos vyks jau šįvakar 19 val. Prienų regioninis padalinys į šį unikalų patyrimą kviečia rugsėjo 16 d. 19 val., Šilutės regioninis padalinys – rugsėjo 16 d. 18 val., Ukmergės regioninis padalinys – rugsėjo 19 d. 19 val.
Daugiau informacijos apie renginius rasite čia, o registracija į juos vyksta čia.
Jeigu nepavyks sudalyvauti, pasižiūrėkite filmuką.
Komentarai
Komentarų nėra