Mokslininkai teigia, kad plaukų slinkimas - jau ne bėda: rado išeitį, kaip su tuo kovoti
Ant mūsų galvų yra vidutiniškai 80–150 tūkst. plaukų. Kasdien netenkame maždaug 50–100 plaukų ir tai visiškai normalu. Įprastai rudenį ir pavasarį plaukų prarandama daugiau – tai vadinamasis sezoninis slinkimas, normalus organizmo procesas, kurio metu gali iškristi apie 150–200 plaukų per dieną.
Sezoninis slinkimas įprastai praeina po 2–4 savaičių. Vis dėlto jeigu plaukai slenka ilgiau nei kelis mėnesius, o jų kiekis pastebimai mažėja, tokios organizmo reakcijos nereikėtų ignoruoti.
Informacijos apie galimas plaukų retėjimo priežastis suteikia bendras kraujo tyrimas, plaukams įtakos turinčių vitaminų bei mineralų kiekio, skydliaukės veiklos bei hormoniniai tyrimai: feritino, geležies, vitamino D bei B12, folio rūgšties, biotino, testosterono, tirotropino, seleno, cinko, vario bei gliukozės. Esant neįprastam plaukų slinkimui verta išsitirti ir dėl lytiškai plintančių ligų.
Neseniai mokslininkai paskelbė atradę, kaip suminkštinti plaukų folikulų kamienines ląsteles, kad jos vėl augtų. Šios ląstelės su amžiumi standėja ir gamina mažiau plaukų. Atlikę tyrimą su pelėmis tyrėjai teigė, kad jiems pavyko suminkštinti kamienines ląsteles, padidinant RNR (mikroribonukleino rūgšties) miR-205 gamybą, kuri atpalaiduoja ląstelių kietumą. Eksperimento metu plaukai per 10 dienų ėmė augti tiek jaunoms, tiek senoms pelėms.
Šis tyrimas parodo, kad yra galimybė stimuliuoti plaukų augimą reguliuojant ląstelių mechaniką. Tačiau kol kas jis atliktas tik su pelėmis.
Jei pasitvirtintų su žmonėmis, tyrimas ypač padėtų su alopecija – dideliu plaukų slinkimu – susiduriantiems žmonėms.
95 proc. vyrų ir beveik 30 proc. moterų, ypač po menopauzės ir su ja susijusio estrogenų lygio sumažėjimo, dažniausiai diagnozuojamas paveldimas plaukų slinkimas – androgeninė alopecija. Tuomet plaukų šaknys pernelyg jautriai reaguoja į DHT (dihidrotestosteronas) – androgeninį hormoną, gaunamą iš lytinio hormono testosterono. Jos susitraukia, miršta ir plaukai plonėja.
Dabar vienas populiariausių būdų gydyti paveldimą vyrų plaukų slinkimą – finasterido tabletės. Jos užkerta kelią tris kartus stipresnio už testosteroną – DHT gamybai, į kurį jautriai reaguoja plaukų šaknys, ir turi stabdyti plaukų slinkimą. Finasteridas turi trūkumą: jo atsisakius plaukai vėl ima slinkti. Šis vaistas gali sukelti ir šalutinį poveikį: lytinio geismo praradimą, depresiją, chroniškus skausmus.
Vaistas nėra patvirtintas moterims, bet kai kurie gydytojai rekomenduoja jį ir moterims nuo plikimo. Tyrimų rezultatai skirtingi, bet kai kurios analizės parodė, kad finasteridas stimuliuoja plaukų ataugimą moterų nuplikimo atveju.
Alternatyva šiam medikamentui – minoksidilas. Tirpalas skiriamas abiem lytims, bet skirtingo stiprumo: 2 proc. – moterims, 5 proc. – vyrams.
Plaukų augimą skatinantis minoksidilo poveikis buvo įrodytas aštuntajame dešimtmetyje kaip šalutinis rezultatas pacientams, turintiems aukštą kraujospūdį. Tyrimai atskleidė, kad veiklioji medžiaga skatina plaukų augimą abiem lytims. Be kita ko, manoma, kad naudojant šią priemonę susidaro naujos kraujagyslės. Be to, plaukų šaknys geriau aprūpinamos maistinėmis medžiagomis. Gydymas turi būti nuolatinis, tik po dviejų trijų mėnesių galima pastebėti pirmuosius rezultatus.
Moterims skiriama dar ir hormonų terapija su specialiais antiandrogenais – medžiagomis, kurios neutralizuoja vyriškų lytinių hormonų poveikį. Lėtinis plaukų slinkimas dažniau pasireiškia moterims, net jei jos jaunystėje turėjo labai tankius ir storus plaukus.
Ši problema tampa pastebima po 40-ojo gimtadienio. Plaukai slenka tam tikrais laikotarpiais, kurie gali užsitęsti net iki 72 mėnesių. Lėtinio plaukų slinkimo priežastimi gali būti mineralinių medžiagų, pavyzdžiui, cinko, vitamino B12 ir geležies, trūkumas, taip pat hormonų svyravimai paauglystėje, po gimdymo, menopauzės metu arba dėl pernelyg aktyvios ar dažniau nepakankamos skydliaukės funkcijos.
Plaukų „plėšikai“ – ir kai kurios kenksmingos medžiagos bei nuodai, tokie kaip gyvsidabris, amalgama, talis ar arsenas. Taip pat chemoterapijos metu naudojami medikamentai, skydliaukės hormonai, vaistai, kurie mažina kraujyje riebalų kiekį, vaistai nuo širdies ligų (beta blokatoriai). Lėtiniam plaukų slinkimui įtakos gali turėti ir infekcijos – rožinė dedervinė ar grybelinės ligos.
Būtina nustatyti lėtinio plaukų slinkimo priežastis ir taikyti tikslingą gydymą. Tuomet plaukų netekimo procesą galima sustabdyti ir prasideda nauja jų augimo stadija. Be infekcijų ir skydliaukės sutrikimų tyrimų, būtina ir maistinių medžiagų trūkumo analizė.
Tyrimais nustatyta, kad su intensyviu plaukų netekimu susidūrusiems žmonėms ypač trūksta mikroelemento cinko. Tai pirmiausia pasakytina apie lėtinį plaukų slinkimą. Bet į tai verta atkreipti dėmesį ir kitų plaukų netekimo formų atveju. Cinko pakankamai turi maistas, bet šis mikroelementas gana blogai pasisavinamas. Jo trūkumo požymiai – ir šiurkšti, į pūlinius linkusi oda ar lūžinėjantys nagai. Tokiu atveju specialistai pataria vartoti cinko preparatus.
Jei vartojant šį mikroelementą nebelieka odos problemos, tai bus naudinga ir plaukams. Cinkas turi lemiamą poveikį keratino ir kolageno susidarymui. Šie baltymai – svarbios odos, plaukų ir nagų sudedamosios dalys, kurios stimuliuoja plauko folikulą (vieta, iš kurios auga plaukas) ir skatina plauko augimą.
Kairo (Egiptas) universiteto studija atskleidė, kad svarbu pasitikrinti ir vitamino D koncentraciją. Tyrėjai nustatė, kad lėtinio plaukų slinkimo kamuojamų moterų ji buvo mažesnė už normą.
Visada naudingi atsipalaidavimo būdai, kurie mažina streso hormono kortizolio kiekį. Ilgalaikio streso metu išskiriama medžiaga gali pagreitinti plaukų slinkimą per jo ramybės būseną – tokia Harvardo universiteto studijos išvada.
Prie vis populiaresnių metodų priklauso fizioterapija, kurios metu naudojami prieskoniniai augalai ir vaistažolės. Tai Azijos šalyse jau seniai taikoma ir išsamiai ištirta, pavyzdžiui, ženšenio priemonės plaukams stiprinti. Šiuo požiūriu vakarietiškos vaistažolės dar nesulaukė mokslininkų dėmesio. Čia būtų naudingi išsamesni tyrimai. Persirgę kovidu irgi kartais susiduria su plaukų slinkimu, bet pulti į paniką tikrai neverta. Gydytojai ramina, kad toks infekcijos poveikis laikinas.
lrytas.lt informacija
Komentarai
Komentarų nėra