Klausėsi ir Islandijos prezidento žmonos pranešimo
Rugsėjo 14–17 dienomis Reikjavike (Islandija) vyko tarptautinės organizacijos „Zonta“ 13-osios apygardos, kuriai priklauso Danija, Norvegija, Islandija ir Lietuva, konferencija. Joje dalyvavo septynios Lietuvos zontietės: vilnietės Ina Dagytė-Mituzienė, Jurgita Dingelytė-Beinorienė, Aurelija Gefenienė ir Aurelija Pincevičienė, marijampolietės Viduta Bačkierienė ir Natalija Kulik bei alytiškė Rūta Jasionienė, Alytaus jaunimo centro jaunųjų žurnalistų kursų mokytoja.
2017 metų konferencija, kurios tema – „Moterys judėjime“ (Women on the move), gvildeno įvairaus pobūdžio iššūkius, su kuriais susiduria mūsų pasaulis, patiriantis precedento neturinčią migraciją.
Konferencijoje pranešimą skaitė ir pirmoji Islandijos ponia Eliza Jane Reid. Istorijos profesorius Gudni Johannessonas šalies prezidentu tapo 2016 metų rugpjūčio 1 dieną.
Otavoje (Kanada) gimusi ponia E.J.Reid į Islandiją atvyko prieš 14 metų. Pora susitiko, kai abu studijavo Jungtinėje Karalystėje.
41 metų keturių vaikų mama, rašytoja ir redaktorė kalbėjo apie teigiamą savo, kaip meilės imigrantės, patirtį. Jos gyvenimas Islandijoje tapęs dar įdomesnis nei kad būtų buvęs Kanadoje.
Tik prezidento žmona turėtų ir atsargų patarimą: gal pasauliui būtų lengviau, jei jis suvoktų, kad imigrantus reikia ne integruoti, o su jais bendradarbiauti.
Arabės moters padėtį pristatė Akureirio universiteto magistrantė Fayrouz Nouh. Sirei, karo pabėgėlei, išgirdus, jog likimas lemia vykti į Islandiją, pirmas klausimas buvo: kur? Pažiūrėjusi internete, ji pamatė tik sniegą. Fayrouz draugė manė, kad jie vyksta į… šaldytuvą. O dukra vis paklausia: ar islandai tikrai turi vasarą?
Prie Grenlandijos jūros esančiame Akureiryje, antrame pagal dydį šalies mieste, dažnai vadinamame šiaurės Islandijos sostine, gyvena per 17 tūkst. žmonių. 5 proc. gyventojų yra imigrantai, trečdalis šių – lenkai.
Fayrouz ryškino kasdienio gyvenimo detales: jos gimto krašto žmonėms tenka suvokti ne tik tai, kad islandai vyrai ir moterys gali sėdėti kartu, bet kaip nelengvą duotybę priimti ir šios šalies orą, maistą bei kalbą.
Iš Sirijos atvykusios moterys patiria didesnį spaudimą ir dėl savo išvaizdos, sulaukia klausimų: gal neturi plaukų, kad dėvi skarą?
Jas, žinoma, stebina ir tai, kad islandai vyrai tvarko namus, gamina valgyti. Kaip tokius Islandijos visuomenės reikalavimus priima arabiškų šalių vyrai? Ogi niekas nesikeičia, nes arabėms moterims tai nediskutuojama jų pačių pareiga.
Į diskusiją įsiterpė ir konferencijoje dalyvavusi buvusi tarptautinė „Zontos“ prezidentė Maria Jose Landeira Østergaard, kartais besilankanti Lietuvoje. Mūsų šalyje ji taip pat pastebinti gajų stereotipų: moterys daro viską, bet kai reikia kalbėti, kalba vyrai!
Kas dvejus metus rengiama konferencija yra ir ataskaitinė rinkimų. „Zontos“ Lietuvos regiono direktorė V.Bačkierienė (2016–2018) pateikė nuveiktų darbų ataskaitą. 13-osios apygardos Kandidatų atrankos komiteto pirmininkė R.Jasionienė (2016–2018) pristatė zontietes, kurios pareigas eis 2018–2020 metais.
Konferencijoje į Kandidatų atrankos komitetą išrinkta marijampolietė V.Bačkierienė. Dar kelios lietuvės artimiausiu metu įsitrauks į kitų komitetų veiklą. Alytiškė R.Jasionienė dirbs Jungtinių Tautų arba Viešųjų ryšių komitete.
Alytaus miesto „Zonta“ klubas, kuriam vadovauja prezidentė Inga Daukšienė, vienija 17 narių, klubo veikloje aktyviai dalyvauja ir viena garbės narė. Tai visuomeninė organizacija, burianti alytiškes, siekiančias gerinti moterų ir mergaičių padėtį, tarnauti kilniems labdaringos veiklos tikslams. Pagrindinis klubo tikslas – vykdyti projektus, kurie stiprintų moterų statusą visuomenės gyvenime, skatintų jų aktyvią veiklą ir produktyvų bendravimą.
2019 metais tarptautinė organizacija „Zonta“ minės savo veiklos šimtmetį. O prieš tai, 2018-aisiais, viso pasaulio zontietės rinksis į konvenciją Jokohamoje (Japonija).
Alytaus jaunimo centro jaunųjų žurnalistų kursų mokytoja Rūta Jasionienė
Komentarai
Komentarų nėra