Siekiantiems kompensacijos už mažiau taršų automobilį – specialistų perspėjimas

 

Nuo lapkričio pradžios iki šių metų pabaigos Lietuvos gyventojai gali teikti prašymus tūkstančio eurų kompensacijoms gauti, jei savo seną taršų automobilį nuspręstų sunaikinti ir pakeisti į mažiau taršų. Ne vienas vairuotojas apsidžiaugė puikia galimybe atsinaujinti transporto priemonę ir atgauti dalį pinigų, tačiau vos vienas nedėmesingas sprendimas gali priversti kompensaciją grąžinti.

Didžiausios Lietuvoje pavojingųjų ir nepavojingųjų atliekų tvarkymo įmonės „Žalvaris“ komercijos direktorius Paulius Repšys pataria gerai įsigilinti jau į patį pirmąjį šios procedūros žingsnį ir ypač dėmesingai pasirinkti, kam patikėti senojo automobilio utilizavimą.

Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių surinkimu mūsų šalyje gali verstis net 481 įmonė, tačiau dauguma jų yra tik atliekų surinkėjai arba vežėjai, tačiau – ne atliekų perdirbėjai. Tikrų atliekų tvarkytojų šiame sąraše yra beveik 50 įmonių ir tik vos dvi iš jų turi Aplinkos apsaugos agentūros suteiktą teisę išrašyti ne tik automobilio sunaikinimą, bet ir atliekų sutvarkymą įrodančius dokumentus. Kad patektų į šį sąrašą, atliekų tvarkytojas Aplinkos apsaugos agentūrai turi pateikti galybę įrodančių dokumentų, jog išardytos transporto priemonės dalys bus tinkamai perdirbtos.

„Seną automobilį priėmusi įmonė gali išrašyti pažymą apie jo sutvarkymą, tačiau šiuo metu rinkoje situacija tokia, kad visiškai garantuoti, jog priduotos transporto priemonės atliekos bus tinkamai sutvarkytos, gali vos dvi įmonės. Paaiškėjus, kad automobilį priėmusi įmonė atliekas sutvarkė netinkamai, jį pridavusiam gyventojui tektų kompensaciją grąžinti, nes, pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus, už galutinį atliekų sutvarkymą yra atsakingas atliekų turėtojas. Šiuo atveju – automobilį priduodantis asmuo“, – atskleidžia „Žalvario“ atstovas.

Tad ką dar svarbu tiksliai žinoti vairuotojui, nusprendusiam pasinaudoti galimybe gauti tūkstančio eurų kompensaciją už seną taršų automobilį, norint įsigyti mažiau taršų?

Kas gali gauti kompensaciją

Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė, kad kompensaciją galės gauti vairuotojai, kurie mažiausiai metus naudoja taršų automobilį, turėjusį galiojantį techninės apžiūros taloną iki 2019 m. spalio 17 d. ir atiduoda jį sunaikinti. Įsigyjamo kito automobilio anglies dvideginio išmetimai neturi viršyti 130 gramų kilometrui, jis privalo būti pirmą kartą registruotas Europos Sąjungoje po 2013 metų ir varomas benzinu, dujomis, elektra, etanoliu arba turėti hibridinę benzininio ir elektrinio variklių pavarą.

CO₂ kiekio ir pirmosios registracijos datos kriterijai netaikomi elektromobiliams.

Šiai programai šiemet per du mėnesius Aplinkos ministerija numačiusi skirti penkis milijonus eurų. Tai reiškia, kad pretenduoti į kompensacijas galės iki 5 tūkst. vairuotojų.

Vyriausybės balandį patvirtintame Nacionaliniame oro taršos plane šioms kompensacijoms iki 2021 metų numatoma iš viso skirti 30 mln. eurų.


Pretenduojant gauti kompensaciją, senasis taršus automobilis turi būti sunaikintas pagal Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkymo taisykles, o jo savininkas turi gauti tokio sunaikinimo pažymėjimą, su kuriuo transporto priemonę reikia išregistruoti iš Valstybės įmonės „Regitra“ tvarkomo Lietuvos Respublikos kelių transporto priemonių registro.

Kaip priduoti sunaikinimui senąjį automobilį

Automobilį sunaikinimui galima priduoti bet kokios techninės būklės: važiuojantį ar nevažiuojantį, sveiką ar po eismo įvykio, eksploatuotą bent metus ir turėjusį galiojantį techninės apžiūros taloną iki 2019 m. spalio 17 d.

Prieš priduodant automobilį, jo jokiu būdu nereikia ardyti ar išpylinėti skysčius – tai yra taršios medžiagos, kurių perdirbimu turi pasirūpinti transporto priemonę sunaikinimui priėmęs atliekų tvarkytojas.

Automobilį galima pristatyti atliekų tvarkytojui pačiam arba tvarkytojas pats transportuoja jį į ardymo vietą – tai priklauso nuo susitarimo, pridavimo sąlygų, transporto priemonės būklės.

Patikimam atliekų tvarkytojui priduotas automobilis bus išardomas, tinkamos dalys apdorojamos ir perduodamos perdirbimui, o susidariusios atliekos sutvarkomos laikantis teisės aktuose numatytų aplinkosauginių reikalavimų.

Kaip pirkti mažiau taršų automobilį

Įsigytą mažiau taršų automobilį pirkėjas turi įregistruoti kelių transporto priemonių registre savo vardu, o įsigijus lizingo būdu – registruotis tapus mažiau taršaus automobilio valdytoju.

Tinkamu pirkimo laikotarpiu laikomas metas nuo 2019 m. spalio 17 dienos.

Vienas pareiškėjas kompensacinę išmoką gali gauti tik vieną kartą, o automobilis su tuo pačiu VIN kodu gali būti kompensuojamas tik vieną kartą.

Įsigyjamo kito automobilio anglies dvideginio išmetimai gali būti nurodyti registracijos liudijime, grafoje V.7. Jeigu tokie duomenys nenurodomi, jų reikėtų kreiptis į automobilio gamintoją arba atlikti techninę ekspertizę.

Kaip ir kada pervedama kompensacija

Prašymus kompensacijai gauti vairuotojai gali teikti per APVA informacinę sistemą (nuoroda: https://apvis.apva.lt/). Prisijungus prie sistemos per valdžios vartus ar internetinę bankininkystę, galima užpildyti iš dalies jau suformuotą paraišką kompensacijai gauti, kurioje reikės nurodyti sunaikintos senosios ir įsigytos naujosios transporto priemonių identifikavimo (VIN) kodus bei banko sąskaitos numerį, į kurią norima gauti kompensaciją.

Jei pareiškėjas įgalioja kitą asmenį arba įmonę už jį APVA pateikti dokumentus kompensacinės išmokos gavimui, kartu su prašymu privaloma pateikti notaro patvirtintą įgaliojimą.

Jeigu visi duomenys atitinka projekto paraiškos reikalavimus, kompensacijos bus pervedamos per 30 kalendorinių dienų nuo sprendimo priėmimo iki šių metų pabaigos.

Apie UAB „ŽALVARIS“

UAB „Žalvaris“ yra didžiausia pavojingųjų ir nepavojingųjų atliekų tvarkytoja Lietuvoje, kasmet surenkanti ir sutvarkanti per 27 tūkst. tonų atliekų. 1965-ais metais veiklą pradėjusi įmonė šiuo metu tvarko daugiau kaip 180 skirtingų rūšių pavojingųjų ir nepavojingųjų atliekų, kurių didžiausią dalį sudaro pramonės bei automobilių techninės priežiūros ir remonto įmonių veikloje susidarančios pavojingosios atliekos. Įmonėje dirba per 50 įvairių sričių specialistų, iš kurių net 11 teikia aplinkosauginės dokumentacijos rengimo, atliekų apskaitos bei konsultavimo paslaugas.

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą