Birias medžiagas kraunantis verslas nuo gegužės 1 d. privalės nebekelti dulkių
Palaidas kietąsias medžiagas naudojančios įmonės turės imtis papildomų priemonių, kad jos nepatektų už atliekamų darbų teritorijos ribų ir neterštų aplinkos – oro, statinių, kelių, kitų paviršių.
Šį reguliavimą numato nuo gegužės 1 d. įsigaliojantys Minimalūs reikalavimai dulkėtumui mažinti laikant, kraunant, vežant palaidas kietąsias medžiagas, išskyrus reikalavimą dirbti su tokiomis medžiagomis uždarose patalpose ar kitaip uždarius.
Aplinkos ministro Simono Gentvilo teigimu, įsigaliojus naujiems reikalavimams, gegužę prasidės aktyvesnė valstybės kontrolė daugiausia problemų keliančiose Lietuvos įmonėse.
„Birius krovinius kraunančios įmonės privalo būti ūkiškos – tvarkingam verslui be leidimų ir reglamentų turi būti aišku, kad medžiagos ir kroviniai neturėtų šiukšlinti aplinkos. Todėl raginu visas įmones, ne tik uoste kraunančią „Klasco“, paisyti kaimynystėje gyvenančių žmonių sveikatos ir nebeteršti jų namų“, – sako Simonas Gentvilas.
Reikalavimai nustatyti atsižvelgus į gyventojų skundus dėl atvejų, kai su biriomis medžiagomis dirbančios įmonės, jas laikančios atvirose aikštelėse, nepasirūpina tinkama jų priežiūra ir apsauga nuo dulkėjimo.
Vienas tokių faktų buvo užfiksuotas Klaipėdos rajono Šimkų kaime: gyventojai dėl neatsakingo atliekų tvarkytojo požiūrio kvėpavo užterštu oru – įmonės teritorijoje laikomi neuždengti pelenai ir šlakas išskyrė kietąsias daleles, teršė gruntą, požeminius ir paviršinius vandenis. Įsigaliojus naujiems reikalavimams, tokie atvejai nebesikartos.
Dulkėjimas atvirose aikštelėse sumažinamas pasitelkus paprastas gero ūkininkavimo priemones, kurioms nereikia didelių investicijų. Atvirai laikomas kietas biriąsias medžiagas galima apdengti ar kitaip apsaugoti nuo vėjo arba, jeigu tai joms nepakenks, sudrėkinti.
Dulkėjimą kraunant sumažina sandarūs griebtuvai ar krautuvai. Pilti iš jų į kaupą ar transporto priemonę reikėtų kuo lėčiau, arčiau paviršiaus, vengti perkrauti šias medžiagas teritorijoje iš vietos į vietą, uždengti laikant transporto priemonėse ir vežant.
Siekiant neužteršti kietosiomis medžiagomis kitų teritorijų, rekomenduojama gerai nuplauti arba nuvalyti išvažiuojančių iš įmonės teritorijos transporto priemonių padangas. Užteršus šiomis medžiagomis gretimos gyvenamosios vietovės kieta danga padengtus kelius – juos nedelsiant išvalyti ir kt.
Birios kietosios medžiagos, kurias laikant ir vežant kyla dulkės, yra akmens anglys, kietasis biokuras, koksas, kuro durpės, maistinės ir pašarinės medžiagos, metalų rūda, mineralinės trąšos, pelenai, smulkintas metalo laužas, statybinės atliekos, statybinės medžiagos (keramzitas, skalda, smėlis, žvyras, anhidritas ir kt.), suodžiai, šlakas ir kt.
Nuo 2024 m. sausio 1 d. urbanizuotose teritorijose birios, labai dulkančios medžiagos turės būti tvarkomos uždarose patalpose ar kitaip uždarius, uždengus. Kitose Lietuvos vietovėse šios medžiagos galės būti laikomos ir kraunamos taikant dulkėjimą mažinančias priemones ir atviroje sklypo aikštelėje, jeigu ji nutolusi didesniu kaip 100 m atstumu nuo nurodytų statinių arba didžiausiu galimu atstumu nuo statinių, kai sklype užtikrinti 100 m atstumo iki jų neįmanoma.
Šie reikalavimai veiklą pradedančioms įmonėms taikomi nuo 2021 m. kovo 1 d.
Primename, kad Aplinkos ministerija, siekdama išvengti galimos oro ir grunto taršos parengė naujus, sugriežtintus pelenų ir šlako, susidariusių atliekų deginimo įrenginiuose, tvarkymo ir panaudojimo reikalavimus. Jiems įsigaliojus, apdorotus pelenus ir šlaką būtų galima laikyti atviroje aikštelėje, tik jei jie bus panaudojami keliams tiesti ir rekonstruoti. Be to, būtų nustatytas privalomas atstumas nuo aikštelės, kur laikoma medžiaga, iki paviršinio vandens telkinio, šachtinio šulinio ir požeminio vandens vandenvietės.
Komentarai
Komentarų nėra