Subsidijos mikroįmonėms: kaip, kiek ir kada?

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, jog mikroįmonėms, kurios atitinka LR Vyriausybės nustatytus kriterijus, mokesčių administratorius per Mano VMI jau pradėjo siųsti kvietimus pateikti paraišką subsidijai gauti. Iš viso tokių kvietimų sulauks apie 34 tūkst. mikroįmonių. Apie tai, kokius kriterijus turi atitikti įmonės, kaip atliekamas jų vertinimas ir koks subsidijos gavimo kelias plačiau kalbamės su Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininke Judita Stankiene.

Kokie konkretūs kriterijai yra numatyti, kuriais vadovaujantis VMI atrinko įmones, pretenduojančias gauti subsidijas?

- Mokesčių administratorius atrinko tas įmones, kurios atitinka keturis pagrindinius išskiriamus kriterijus. Apibrėžiant įmonės, kuri gali pretenduoti į subsidiją, vaizdinį, tokioje įmonėje šių metų gegužės 1 d. turėjo dirbti ne mažiau kaip 1 ir ne daugiau kaip 9 darbuotojai, taip pat įmonė turi būti įtraukta į VMI sudarytus nukentėjusiųjų nuo COVID-19 įmonių sąrašus. Vertinama ar įmonė 2019 m. sumokėjo gyventojų pajamų mokestį į savivaldybės ir valstybės biudžetus bei atsižvelgiama į įmonės statusą – t. y. ar įmonė nėra bankrutuojanti, restruktūrizuojama ar likviduojama.

Atkreipiame dėmesį ir į tai, kad atrinktas įmones taip pat įvertina ir VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA), kuri, savo ruožtu, vadovaudamasi Europos Komisijos reglamentu nustato didžiausias leistinas pagalbos sumas atitinkamai mikroįmonei.

Kokie procesai yra atliekami, vertinant ar įmonė atitinka numatytus kriterijus? Ar įmonėms reikia kažką pačioms padaryti?

- Įmonėms pačioms papildomai vertinti savo atitikimo nustatytiems kriterijams ar ieškoti paraiškos tikrai pačioms nereikia, nes VMI visoms, turinčioms teisę gauti paramą, įmonėms per Mano VMI jau pradėjo siųsti kvietimus pateikti paraišką. Šiuose kvietimuose yra pateikta ir nuoroda į paraiškos formą subsidijai gauti, kurią įmonių atstovams tereikia tik užpildyti ir pateikti per Mano VMI.
Šiuo metu VMI jau išsiuntė virš 22 tūkst. kvietimų pateikti paraišką negrąžinamai subsidijai gauti bei sulaukė per 10,5 tūkst. mikroįmonių užpildytų paraiškų. Virš 6 tūkst. įmonių VMI jau suskaičiavo priklausančią subsidijų sumą, kuri siekia beveik 9 mln. eurų, ir perdavė Ekonomikos ir inovacijų ministerijai.

Koks yra nustatytas terminas, iki kada įmonės gali šias paraiškas teikti ir kokie veiksmai atliekami po to, kai įmonė pateikia paraišką?

- Įmonės gali teikti paraiškas bet kada iki tol, kol bus paskirstyta visa 100 mln. eurų subsidijoms skirta valstybės biudžeto lėšų suma, bet tai gali būti atlikta ne vėliau kaip iki šių metų gruodžio 1 dienos.
Gavusi įmonės paraišką ir apskaičiavusi jai priklausančią galimą subsidijos sumą, informaciją VMI kiekvieną dieną perduos Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, kuri priims sprendimą dėl subsidijos skyrimo, o lėšas įmonei į sąskaitą perves Nacionalinis bendrųjų funkcijų centras. Apie priimtą sprendimą VMI įmones informuos, pateikiant joms informacinį pranešimą per Mano VMI.

Paaiškinkite, kaip apskaičiuojamas konkretus įmonei skiriamos subsidijos dydis?

- Subsidija apskaičiuojama pagal įmonės 2019 metais faktiškai sumokėtą gyventojų pajamų mokesčio sumą, tad jei įmonės 2019 metais sumokėtas GPM siekia iki 1 tūkst. eurų, tai skiriama minimali 500 eurų subsidija. Jeigu įmonės 2019 metais sumokėtas GPM sudaro nuo 1 tūkst. iki 2 tūkst. eurų, tai jai skiriama 1 tūkst. eurų subsidijos suma. Na, o jeigu pareiškėjo sumokėtas GPM siekia daugiau nei 2 tūkst. eurų, tokiu atveju subsidijos suma sudaro pusę pareiškėjo per 2019 metus sumokėto GPM.

O kaip pasiskirsto maksimalios subsidijų sumos pagal veiklos sektorius?

- Remiantis Europos komisijos reglamentu, numatoma, kad bendra vienai įmonei suteiktos pagalbos (įskaitant ir kitas priemones) suma neturi viršyti 200 tūkst. eurų per pastaruosius trejus mokestinius metus. Įmonei, vykdančiai krovinių vežimo keliais veiklą samdos pagrindais arba už atlygį, suma neturi viršyti 100 tūkst. eurų. Žemės ūkio sektoriaus vienai įmonei skiriama paramos suma neturėtų viršyti 20 tūkst. eurų, o žuvininkystės ir akvakultūros sektoriaus vienai įmonei skiriama ne didesnė nei 30 tūkst. eurų suma.

Minėjote, jog vienas iš kriterijų, norint gauti subsidiją, yra tas, kad įmonė turi būti įtraukta į nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą. Ką turėtų daryti tos įmonės, kurios nebuvo įtrauktos į sąrašą, tačiau patyrė neigiamą pandemijos poveikį?

- Jeigu šiuo metu įmonės nėra nukentėjusių nuo COVID-19 įmonių sąrašuose, bet ji atitinka kitus kriterijus subsidijai gauti ir yra nukentėjusi nuo pandemijos, tai ji turi pateikti prašymą dėl mokestinių pagalbos priemonių taikymo VMI. Kai įmonė yra įtraukiama į nukentėjusių nuo COVID-19 įmonių sąrašą, ji gali pretenduoti į subsidiją.
Minėtą formą galima rasti VMI svetainėje, o ją pateikti reikia per Mano VMI arba atsiųsti e. paštu vmi@vmi.lt.

Kur įmonių atstovai gali kreiptis, norėdami pasitikslinti dėl kriterijų atitikimo ir galimybės pretenduoti gauti subsidijas?

- Jeigu įmonė negavo kvietimo Mano VMI, pasikonsultuoti ir gauti asmeninę informaciją jos atstovai gali gauti paskambinę į VMI trumpuoju numeriu 1882. Taip pat aktuali susijusi informacija skelbiama ir VMI svetainėje ar socialinio tinklo „Facebook“ oficialiame VMI puslapyje.

VMI informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą