„10 tūkstančių žingsnių kasdien“, arba septyni su puse mėnesio pėsčiomis
Precedento neturinčioje akcijoje „10 tūkstančių žingsnių kasdien: moterys eina į Romą, vyrai – į Atėnus“ septynis su puse mėnesio žingsniavo ir finišavo 150 ištvermingiausių dalyvių (126 moterys ir 24 vyrai). Moterys, „eidamos į Romą“, per 208 akcijos dienas turėjo nueiti 2 mln. 80 tūkst. žingsnių, o vyrai, „eidami į Atėnus“, per 230 akcijos dienų turėjo nueiti 2 mln. 300 tūkst. žingsnių, bet kai kurie akcijos dalyviai taip įsismarkavo, kad jau akcijos viduryje buvo ne tik pasiekę savo tikslą, bet ir grįžę į Lietuvą. Akcijos tikslas buvo ne išsiaiškinti, kas toliau nueis, bet kad būtų vaikštoma kasdien, reguliariai 10 tūkstančių žingsnių atitinkantį atstumą. Todėl ir buvo tokia ilga, septynių su puse mėnesio, socialinės akcijos trukmė, kokios Lietuvoje dar nebuvo.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro įsteigtus pagrindinius prizus laimėjo: savaitgalio kelionę į Atėnus (500 eurų vertės dovanų kuponą kelionei į Atėnus) – duomenų analitikas Robertas Kirka iš Vilniaus, o savaitgalio kelionę į Romą (500 eurų vertės dovanų kuponą kelionei į Romą) – projektų vadovė Kotryna Krisiūtė iš Vilniaus.
10 tūkstančių žingsnių kasdien dalyviai skaičiavo savarankiškai
Skaičiavimo būdą pasirinko patys akcijos dalyviai. Bet visas nueitas, nubėgtas, nuvažiuotas riedučiais, nučiuožtas ar nuplauktas atstumas buvo „verčiamas“ į žingsnius. Galima buvo naudotis žingsniamačiu, išmaniojo telefono programėlėmis, žingsnius apskaičiuoti pagal nueitą, nubėgtą, riedučiais nuvažiuotą, nučiuožtą ar nuplauktą atstumą.
Jeigu akcijos dalyvis per dieną nepasiekdavo 10 tūkstančių žingsnių ribos, kitą dieną jam reikėdavo daugiau pasistengti. Kodėl 10 tūkstančių žingsnių kasdien? Nes mokslininkai nustatė, kad reguliarus fizinis aktyvumas (10 tūkstančių žingsnių kasdien) stiprina sveikatą, 30 proc. sumažina riziką susirgti ir numirti nuo širdies infarkto, insulto ir kitų vadinamųjų ,,civilizacijos“ ligų, didina ištvermę, gerina fizinį pajėgumą ir psichinę būseną. Pasak Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos direktoriaus Zenono Javtoko, vaikščioti ne tik sveika, bet ir malonu. Nueiti galima net ten, kur nepavyktų nuvažiuoti automobiliu ar dviračiu.
Pasidalijo įspūdžiais
Vaikščiodami akcijos dalyviai aplankė nuostabius Lietuvos kampelius bei pažintinius takus, kitas šalis, kartu su šeimomis, bičiuliais dalyvavo įvairiuose Lietuvos žygeivių festivaliuose, varžybose, fizinio aktyvumo renginiuose, uogavo, grybavo. Į Romą moterys žygiavo ir pajūriu, ir ežerų bei upių pakrantėmis, istoriniais Lietuvos geležinkelio bėgiais ir keliais, pievomis, laukais, miškais, parkais. Kelionės į Romą laimėtoja Kotryna Krisiūtė rašo: „Negalėčiau pasigirti, kad esu aktyvaus poilsio entuziastė, nors esant geram orui laisvalaikį labiau mėgstu leisti gamtoje. Vasarą stengiuosi nepraleisti progos pasivažinėti dviračiu ar paplaukioti ežere. Kadangi nemažai keliauju, rekordiniai žingsnių per dieną kiekiai pasiekti būtent užsienyje. „Kelionė“ į Romą sutapo su asmeniniu poreikiu daugiau judėti. Darbe kartu su kolegomis esame „užsikrėtę“ vaikščiojimo liga, kuomet visi įsitraukia į bendrus savaitės iššūkius, siekdami per savaitę nueiti kuo daugiau žingsnių. Sveika konkurencija visus paskatina judėti daugiau, nei įprastai. Dabar kiekvienos dienos tikslas yra mažiausiai 10 tūkst. žingsnių, nors anksčiau apie tai visai negalvodavau. Manau, kad aktyvus laisvalaikio leidimas Lietuvoje įgauna pagreitį. Daugiau komunikacijos apie aktyvaus gyvenimo naudą, platesnis veiklų pasirinkimas skatina kiekvieną susimąstyti apie fizinę veiklą ir imtis veiksmų siekiant judėti/sportuoti daugiau.“
Kitai akcijos dalyvei kelionės pėsčiomis padėjo numesti svorio ir pakeisti gyvenimo būdą. „Nuo kovo mėnesio nuėjau 2 273 196 žingsnius. Per šią akciją numečiau 23 kilogramus svorio, pakeičiau darbą ir tikrai tapau laimingesnė. Ačiū!“ – rašo Genė Žukienė.
Malonu žinoti, kad akcijoje dalyvavo ir vyresnio amžiaus žmonės. „Ėjau, einu ir eisiu toliau, nes geresnės pagalbos širdžiai ir kraujagyslėms žmogui, esančiam užsitarnautame poilsyje (niekaip liežuvis neapsiverčia vadintis „senjora“, kokių per ilgus amžius Lietuvoje nebuvo), niekas nesugalvojo“, − dėkoja Virginija Ūsienė.
Akcijos dalyviai ne tik išsijudino patys bei išjudino kitus, bet ir akcijos „Facebook“ paskyroje dalijosi nuotraukomis bei įspūdžiais, patarimais, džiaugėsi buvimu gamtoje ir bendraminčių draugija.
Kelionės į Atėnus laimėtojas Robertas Kirka sako: „Esu aktyvaus poilsio entuziastas. Kiekvieną vasarą stengiuosi aplankyti vis kitą šalį ir renkuosi pažintines keliones, kurių metu ir daug sužinau apie lankomą vietovę, ir tuo pačiu daug judu, pamatau. Taip pat mėgstu grįžti pas savo tėvus į kaimą, kur vasaros metu didžiausia pramoga yra pjauti žolę. Per šiuos 7,5 mėnesio atsirado naujų įpročių. Kadangi dirbu biure, darbo metu daug vaikščioti nereikia, todėl reikėjo ieškoti kitų būdų, kaip pasiekti reikiamą žingsnių kiekį. Vienas iš jų buvo rytais eiti į tolimesnę autobuso stotelę, taip jau ankstyvą rytą nueinant apie 3000–4000 žingsnių. Prie to taip pripratau, kad ryte net nebekyla jokiu kitų minčių, kaip tik nueiti tą atstumą. Tokiu būdu atkeliauju į darbą daug žvalesnis ir kupinas energijos dirbti. Mano nuomone, dauguma žmonių dar nesupranta, kad už savo sveikatos būklę pirmiausia yra atsakingi jie patys ir, kad fizinis aktyvumas yra labai svarbus. Šiais laikais dauguma žmonių dirba „sėdimus“ darbus ir skundžiasi, kad skauda nugarą, kad bloga nuotaika, bet patys nededa daug pastangų tam pakeisti. Taip pat visi priprato prie automobilių teikiamo malonumo, kai atsisėdi ir kur nori kada nori nuvažiuoji ir taip ženkliai sumažinamas laikas, praleidžiamas vaikščiojant. Tokios akcijos tikrai yra puikus būdas visuomenę pripratinti daugiau judėti, nes kai 7,5 mėnesio stengiesi kasdien nueiti po 10000 žingsnių, atsiranda nauji įpročiai, kurie tampa malonūs, naudingi ir sunkiau pakeičiami. O kai pajaučiama ir nauda savijautai, tai tampa nauju gyvenimo stiliumi.“
Dar vienai akcijos dalyvei pavyko išsijudinti ne tik pačiai, bet ir išjudinti sėdimą darbą dirbančias koleges. „Noriu padėkoti už labai gerą iniciatyvą. Mūsų visas Finansų skyrius užsikrėtė ja ir visos kiekvieną rytą aptardavome, kaip sekėsi nueiti 10 000 žingsnių. Pirmas mėnuo buvo sunkiausias, o dabar jau kažko trūks, bet ir toliau žingsniuosim. Buvo labai smagu, ačiū“, – rašo Edita Adomaitienė.
Kitam dalyviui akcija suteikė progą parungtyniauti. „Dėkui už tokias daugiau nei pusmetį trukusias varžybas. Su drauge tikrai smagiai pakonkuravom ir sekėm vienas kito pasiekimus. Gaila, kad ne visada pavykdavo nueiti būtent 10 000 per dieną, bet galų gale limitas tikrai gerokai viršytas!“ – džiaugiasi Tomas Liaudginas. O štai Justinas Pekarskas „užsikrėtė“ vaikščiojimo liga ir toliau ketina nesustoti: „Reikiamą atstumą pasiekiau ankščiau laiko ir iš viso nuėjau 2 371 558 žingsnius. Ačiū už galimybę sudalyvauti puikioje akcijoje. Įpročių stengiuosi laikytis ir jai pasibaigus.“
Aktyvus poilsis – taip pat dovana
Be pagrindinių Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro įsteigtų prizų – savaitgalio kelionių į Romą ir į Atėnus, akcijos partneriai ir rėmėjai dalyviams paskatinti skyrė dar keliolika vertingų prizų. UAB „Pirmas žingsnis“ penkiems dalyviams – Genei Žukienei iš Alytaus, Ingai Mituzaitei iš Šiaulių, Editai Šeikienei iš Molėtų, Ryčiui Norkui iš Vilniaus, Irenai Kazokienei iš Biržų rajono – padovanojo pėdų ištyrimo paslaugą ir specialius avalynės įdėklus. UAB Sveikatos centras „Energetikas“ bei SPA „Amber Palace“ dovanojo 3 dienų poilsį pajūryje dviem asmenims sveikatos centre ,,Energetikas“. Šios dovanos atiteko Nerijui Žvalioniui iš Jonavos ir Jūratei Džuljetai Malinauskienei iš Kėdainių. Sanatorija „Eglė“ skyrė du kelialapius poilsiui „Eglės“ sanatorijose Druskininkuose arba Birštone. Šie dovanų kuponai bus įteikti vilnietėms Irenai Vidinevičienei ir Vilmai Vanagaitei. Specialioji rėmėjo SPA „Vilnius“ nominacija „Už gražiausiai įamžintą akcijos akimirką“ ir prizas – poilsis dviem Druskininkuose arba Anykščiuose – atiteko vienai aktyviausių akcijos dalyvių Irenai Vidinevičienei, kūrybingai fotografavusiai savo šeimos ir bičiulių žygius. Atsiliepime, atsiųstame organizatoriams, ponia Irena rašo: „Ačiū už akcijos iniciatyvą, kuri pakeitė mano gyvenimą, padėjo atrasti puikų laisvalaikį. Dabar esu žygeivių klubo narė, žygiuodami pamatėm, kiek aplink gražių vietų ir planuojame tęsti toliau.“
Akcijos rėmėja laboratorija „Antėja“ skyrė penkias dovanas – 20 eurų vertės kuponus profilaktiniams kraujo tyrimams. Jie atiteko Jolitai Lekšaitytei iš Jurbarko, Jurgitai Stankevičienei iš Kauno, Linai Kuzmaitei, Gintautei Brazauskaitei bei Ingridai Kareivienei iš Vilniaus.
Akcijos rėmėjo R. Bartulio įmonės dėka dalyviai, kurie nuo kovo iki birželio nuėjo ne mažiau kaip 920 tūkst. žingsnių (atstumą, prilygstantį keliui nuo Vilniaus iki Krokuvos), ir kitiems akciją baigusiems dalyviams įsteigti specialieji Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro prizai – rankšluosčiai su akcijos logotipu. Akcijos dalyvių atsiųstos nuotraukos dar vykstant akcijai taip pat buvo įvertintos Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro suvenyrais. Tokių prizų išdalyta kelios dešimtys. Įspūdingiausi akcijos vaizdai ateityje bus panaudoti centro interneto svetainei bei leidiniams iliustruoti.
Dėkojame visiems rėmėjams, taip pat ir informaciniams: Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai bei Žinių radijui. Malonu, kad žiniasklaidos atstovai ne tik informavo visuomenę apie akciją, bet ir patys joje dalyvavo. Taip pat dėkojame regioninės spaudos, radijo ir televizijos atstovams, savivaldybėms bei savivaldybių visuomenės sveikatos biurams, prisidėjusiems prie akcijos propagavimo.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija
Komentarai
Komentarų nėra