Per karščius – svarbus vaistininkų įspėjimas
Karščiai artimiausiu metu trauktis neketina, todėl svarbu nepamiršti automobilyje nepalikti ne tik augintinio, bet ir pirkinių, ypač jeigu tarp jų yra vaistinių preparatų. Kaitrią dieną temperatūra automobilyje gali būti gerokai aukštesnė nei rekomenduojama maksimali vaistų laikymo temperatūra – 25oC. BENU vaistininkė Inga Norkienė įspėja, kad karštyje paliktų vaistų, ypač skystos formos, veikliosios medžiagos gali prarasti efektyvumą, pakisti vaistų stabilumas. O karščiams neslūgstant, pravartu prisiminti ir vaistų laikymo namuose sąlygas. „Gamintojai, prieš išleisdami vaistus į rinką, atlieka ne tik klinikinius tyrimus – ne mažiau svarbūs ir fizikiniai tyrimai, kurių metu tikrinamas vaistų stabilumas, atsparumas aplinkos poveikiui, temperatūros, drėgmės pokyčiams. Tačiau informaciniame vaistų lapelyje nerasime duomenų, kaip ilgai vaistus galima laikyti aukštesnėje nei rekomenduojama temperatūroje, ir kas jiems gali nutikti. Per vasaros karščius aplinkos temperatūra šokteli ne vienu dviem, o visais dešimt ar daugiau laipsnių aukščiau rekomenduojamos gamintojų. Saulėkaitoje paliktame automobilyje termometras turbūt užfiksuotų ir aukštesnę nei 40oC temperatūrą. Dėl tokios aukštos temperatūros gali susidaryti cheminių junginių skilimo produktų, veikliosios medžiagos gali prarasti savo efektyvumą. Todėl vaistų rekomenduoju nepalikti automobilyje net ir trumpam laikui – kol nueisite pavalgyti, pažiūrėti filmą ar įšoksite į ežerą atsigaivinti“, – pataria vaistininkė. Pasak I. Norkienės, stabiliausi yra tablečių formos vaistai, mažiausiai stabilūs ir labiausiai paveikūs aplinkos temperatūrų svyravimams – skystos formos preparatai, taip pat įvairūs tepalai ir geliai, ypač riebaliniu pagrindu. Visgi dideliame karštyje nereikėtų palikti jokių medikamentų.
Namuose venkite tiesioginių saulės spindulių
Per vasaros kaitrą dėmesingiau reikėtų įvertinti ir vaistų laikymo namuose sąlygas. I. Norkienė atkreipia dėmesį, kad ypač reikėtų vengti tiesioginių saulės spindulių – vaistų nepalikti ten, kur dienos metu pasiekia saulė. Saugiausia vaistus laikyti uždaroje spintelėje, neišimti iš pakuočių, o kai kuriuos – karščių periodui perkelti į šaldytuvą. „Tokios vaistų formos kaip tepalai, žvakutės, pasiekę aukštesnę nei nurodyta laikymo sąlygose temperatūrą, pradeda lydytis ir tirpti. Juos vasarą laikykite šaldytuve, pvz., daržovių skyrelyje, kur temperatūra nėra itin žema. Tikrai saugiau vaistus laikyti vėsesnėje aplinkoje nei per karštoje“, – kur laikyti minkštos formos vaistinius preparatus pataria I. Norkienė. Vaistininkė rekomenduoja, įsigyjant vaistinius preparatus, atidžiai perskaityti informaciją apie jų laikymo sąlygas. Tą reikėtų padaryti ir su vaistais namų vaistinėlėje: peržiūrėti, ar kai kurių nereikėtų padėti į vėsesnę vietą.
Šaldytuve laikomus vaistus pataria nešioti šaltkrepšyje
Specialistė taip pat atkreipia dėmesį, kad yra tam tikrų vaistų ir maisto papildų, kuriuos atidarius privalu laikyti šaldytuve. Yra ir tokių vaistų, kurie laikomi šaldytuve, kol pakuotės nepradėtos vartoti, o, pradėjus vartoti, juos galima laikyti ir kambario temperatūroje. „Jeigu vaistus pacientui reikia vartoti kelis kartus per dieną, natūralu, kad jis juos turi nešiotis su savimi. Vaistus, kuriuos vartojant rekomenduojama laikyti vėsiai ir šaltai, per karščius reikėtų nešiotis nedideliame šaltkrepšyje. Šilumoje tokių vaistų veikliosios medžiagos suirs ir jie praras savo veiksmingumą“, – sako vaistininkė.
Vaistininkė vardija keletą pavyzdžių, kokius medikamentus ir maisto papildus reikia laikyti šaldytuve:
kai kurie akių lašai ir tepalai, pvz., skiriami akių uždegimui ar glaukomai gydyti;
insulinas;
kai kurie probiotikai;
kai kurie žuvų taukai;
injekciniai B grupės vitaminai;
hormoniniai vaistai;
kai kurie antibiotikai.
Lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams rekomenduojama pasitarti su šeimos gydytoju ir dėl vaistų vartojimo karščių metu. Gydytojas per kaitrą gali pasiūlyti pakoreguoti kai kurių vaistų dozę.
Vaistinėje gaminti vaistai imlesni temperatūrų pokyčiams
Jeigu įsigyjate vaistus, pagamintus vaistinėje, nepamirškite, kad jie neturi daug pagalbinių medžiagų, todėl yra imlesni aplinkos poveikiui. Kaip sako BENU gamybinės vaistinės vedėja Vaida Poškaitienė, vaistinėje gamintus medikamentus galima būtų palyginti su natūraliais produktais: vienos vartojimo ir laikymo sąlygos taikomos naminiam jogurtui, ir visai kitos – parduotuvėje įsigytam jogurtui su priedais. Pastarąjį ir vartoti galima ilgiau, ir šilumos ne taip bijo. „Vaistinėje gaminami vaistai susideda tik iš kelių komponentų, į juos nededama tokių pagalbinių medžiagų kaip konservantai ir stabilizatoriai, padedančių padidinti vaistinių preparatų stabilumą. Dėl šios priežasties vaistinėse gaminami vaistai yra jautresni aplinkos poveikiui“, – sako gamybinės vaistinės vedėja. Jeigu nėra galimybės atsiimtus vaistus iškart nuvežti į namus ir palikti vėsioje vietoje, vaistininkė siūlo juos neštis rankinėje, pvz., einant apsipirkti, arba turėti šaltkrepšį. O namuose tokių vaistų negalima laikyti ant palangės, kur pasiekia saulės spinduliai. V. Poškaitienė taip pat siūlo pirmiausia skaityti vaistų informacinį lapelį ar ieškoti informacijos apie laikymo sąlygas ant vaistų pakuotės, taip pat ir pagamintų vaistinėje: „Kai kurių vaistinėje gamintų preparatų negalima laikyti šaldytuve – reikėtų į tai taip pat atkreipti dėmesį.“
lrytas.lt
Komentarai
Komentarų nėra