Nuotraukos autorius: R.Danisevičiaus nuotr .

Nuo sausio keisis gyventojų pensijos

Po Naujųjų metų laukia visa šūsnis pokyčių. Dėl didinamų pensijų ir minimalios algos vieni džiaugsis padidėjusiomis pajamomis, kiti galbūt daugiau išleis mokėdami mokesčius ar pirkdami tam tikras prekes.  Pensijos Nuo Naujųjų metų keičiasi pensijų skaičiavimo tvarka. Iki šiol senatvės pensiją sudarė trys dalys, o nuo 2018 metų jų lieka tik dvi – bendroji dalis, kuri priklausys nuo stažo, ir individualioji dalis, priklausoma nuo įmokų ir vertinama taškais. Be to, pensijos kasmet bus indeksuojamos. Kitąmet indeksavimas sieks 6,94 proc. Tai reiškia, kad bendroji pensijos dalis, kurią gyventojai gaus nuo sausio mėnesio, sieks 152,92 Eur.

Kitąmet laukia pensijų reforma – jau nuo sausio mėnesio pradedamos mokėti indeksuojamos pensijos. Žadama, kad pensijos augs, o pensininkai taps nebepriklausomi nuo politikų. REKLAMA „Paskutinė tokio masto pensijų reforma buvo įgyvendinta prieš kokius 20 metų“, - kalbėjo Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos direktorius Mindaugas Sinkevičius. Laukia indeksavimas „Mūsų socialinio draudimo pensijos yra suindeksuojamos. Tai yra tvari ir nuosekli socialinio modelio dalis“, - sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Jo teigimu, suindeksavus pensijas mažės socialinė atskirtis tarp pensininkų. „Užtikrinsime, kad pensijos augtų kartu su darbo užmokesčio fondu, kuris bent artimiausius metus turėtų tikrai ženkliai augti. Be to nuo šiol pensijos nebeturėtų priklausyti nuo politikų valios“, - sakė L.Kukuraitis. Jei anksčiau senatvės pensijos buvo sudarytos iš 3 dalių, nuo kitų metų liks tik dvi – bendroji dalis, kuri priklausys nuo stažo ir individualioji dalis, priklausoma nuo įmokų ir vertinama taškais. Vienas taškas pensininkams bus skiriamas už 12 vidutinių atlyginimų, o maksimaliai bus galima surinkti 5 taškus.

Kaip keisis? „Kitąmet pensijų indeksavimas bus 6,94 proc. Tai reiškia, kad visos pensijos, paskirtos iki gruodžio pabaigos bus padaugintos iš šio koeficiento ir bendroji pensijos dalis sieks 152,92Eur. Vieno taško vertė sieks 3,27 Eur. „Taigi grubiai jau nuo sausio mėnesio pensijos bus padidintos 7 proc. Taip pat didės ir kitos pensijos – nedarbingumo, našlių, našlaičių“, - sakė M.Sinkevičius.

Jo teigimu, dėl naujos tvarkos žmonės galės aiškiau pasiskaičiuoti, kiek turi taškų ir galės matyti, kokios turėtų būti jų senatvės pensijos. „Pensijos bus perskaičiuotos ir didės jei surinktas stažas yra per 30 metų. Už vienerius metus pensijos augs apie 80 centų“, - kalbėjo M.Sinkevičius. Pensijų perskaičiavimas planuojamas kitų metų gegužę, kai bus gauti visi duomenys už šiuos metus.

Kada didės pensijos? Jau sausio mėnesį visi pensininkai sulauks 7 proc. didesnių pensijų. Po gegužės mėnesio per 3 mėnesius pensijos bus perskaičiuotos apskaičiavus pensijos vertės taškus. „Apie perskaičiuotas pensijas ir individualią pensijos dalį kiekvieną informuosime registruotu laišku“, - sakė M.Sinkevičius. Jis tikina, kad dėl naujos tvarkos neatsiras tokių, kuriems pensija mažės. "Yra taikomas 2019 metų pradžioje bendroji pensijos dalis vėl bus indeksuojama pagal naujus darbo užmokesčio fondo rodiklius. Skaičiuojama, kad jeigu vidutinė senatvės pensija turintiems būtinąjį darbo stažą šių metų pabaigoje siekia 302 eurus, kitų metų pabaigoje ji jau sieks 332 eurus. Be to, didinamas ir pensinis amžius - 2027 metais senatvės pensijos amžius sieks 65 metus, o būtinasis stažas - 35 metus.

lrytas.lt informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą