Šviežios daržovės – ir maistas, ir vaistas


Česnakai, citrinos, imbieras – puikiai pažįstamos gėrybės, kurių imuniteto stiprinimui griebiamasi pirmiausiai. Šie produktai ir populiariausi būtent šaltuoju metų laiku – spalio-kovo mėnesiais, rodo prekybos tinklo „Maxima“ pardavimų tendencijos. Nors šio prekybos tinklo maisto gamybos ekspertas Aidas Poleninas pabrėžia, jog verta atkreipti dėmesį ir į kitus natūralius produktus, kurie tinka gydantis nuo įvairių ligų, o ypač nuo peršalimo.
Ridikai, bulvės, kopūstai, burokėliai – tik kelios daržovės, kurios gali pagelbėti saugant sveikatą ir atsikratant įvairių negalavimų. Anot A. Polenino, iš daržovių galima gaminti ne tik įvairius patiekalus, bet ir gydomuosius kompresus ar kitas natūralias priemones, kurios liaudies medicinoje naudojamos jau daugybę metų. Jis siūlo kelis būdus, kaip atskleisti gydomąją daržovių galią.
Ridikai – nuo peršalimo viruso
Anot A. Polenino, juodųjų ridikų sultys su medumi arba cukrumi virsta itin vertingu sirupu. „Smulkiai supjaustykite šviežią juodąjį ridiką, suberkite gabalėlius į indą, pabarstykite cukrumi arba įdėkite medaus ir palikite per naktį. Kitą dieną turėsite produktą, kuris padės gydyti kosulį, peršalimo ligas, taip pat gerins virškinimą. Užtenka išgerti po šaukštą per dieną, po valgio“, – sako ekspertas. Rudenį jis pataria išsispausti ridikų sulčių, sumaišyti su medumi ir tokio sirupo visada turėti šaldytuve. Tai bus puiki prevencinė priemonė nuo rudenį kimbančių virusų.
Burokėliai stabdo kraujavimą
Nedidelės žaizdelės ar nubrozdinimai gyja greičiau, jeigu ant jų uždedamas tarkuotų burokėlių kompresas. Burokėlių sultyse suvilgytas vatos gabalėlis padės greitai sustabdyti kraujavimą.
O kosuliui malšinti A. Poleninas siūlo paprastą receptą – šviežius burokėlius nulupti, sutarkuoti, tada į masę įpilti šiek tiek vandens ir 15 minučių pavirti ant mažos ugnies. „Masę atvėsinkite ir nukoškite. Šis sirupas gerai malšina kosulį – gerkite po šaukštą kelis kartus per dieną“, – pataria „Maximos“ maisto gamybos ekspertas.
Bulvės gydo kosulį ir gali padėti, kai išsiplėtusios kojų venos
Su lupena virtas bulves žmonės nuo seno naudoja inhaliacijoms. Kai ką tik išvirusios bulvės dar garuoja, reikia pasilenkti virš atidengto puodo ir kvėpuoti šiltais garais. Tai padeda sušvelninti viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomus.
Dar viena priemonė kosuliui gydyti – šiltas kompresas iš virtų bulvių. „Išvirkite bulvę su lupena. Sutrinkite dubenyje įmaišydami šaukštą aliejaus. Šiltą košelę sudėkite į audinį ir dėkite ant krūtinės. Laikykite, kol kompresas atvės. Geriausia šią procedūrą daryti prieš miegą, tačiau tik tada, kai nėra pakilusi temperatūra“, – teigia A. Poleninas. O šviežių, sutarkuotų bulvių sulčių kompresas gali būti naudojamas, kai kamuoja išsiplėtusios kojų venos. Šviežių tarkuotų bulvių tyrelė taip pat padeda gydyti miežį – akies voko krašto riebalinės liaukutės uždegimą. Kompresą ant akies reikėtų palaikyti maždaug 10 minučių.
Kopūstų lapai malšina skausmą ir patinimus
Turėti namuose šviežią baltagūžį kopūstą, anot A. Polenino, visada pravartu ne vien tik dėl gardžios sriubos ar balandėlių. „Kopūstų lapų kompresai – itin paprastas, bet veiksmingas būdas padedantis nuo negalavimų. Kompresai sumažina patinimus ir malšina skausmą, kurį sukelia artritas, poliartritas, reumatas“, – sako A. Poleninas.
Pašnekovo teigimu, pasidaryti kompresą iš kopūstų lapų yra labai paprasta. Tereikia nuplauti ir nusausinti lapą, iš lapo išpjauti kietąją ir storąją dalį, tada likusią dalį įvynioti į audeklą ir švelniai pamušti, pakočioti, kad pradėtų sunktis sultys. Kopūstų lapų kompresą ant skaudamos vietos galima laikyti visą naktį.
Šiuo metu lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ bendradarbiauja su daugiau nei šimtu Lietuvos ūkininkų, tiekiančių lietuviškus vaisius ir daržoves į „Maximos“ parduotuves. Tai ir dideli, ir smulkūs šeimos ūkiai.

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą