Aušros Bartkutės-Deviatnikovos paveiksluose – mitiniai baubukai, šviesa ir šešėliai

Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje (Seirijų g. 2) lankytojams atverta ukmergiškės dailininkės Aušros Bartkutės-Deviatnikovos tapybos paroda „Pokalbiai su mėnuliu“. Ištikus nenumatytoms aplinkybėms, parodos atidarymas buvo atšauktas ir alytiškiams neteko išgirsti, ką apie savo kūrybą byloja jos autorė, tačiau paveikslus bibliotekos salėje šiuo metu gali apžiūrėti visi norintieji. Menininkė tikisi, kad kiekvienas parodos lankytojas individualiai interpretuos jos kūrybą ir užmegs savitą „pokalbį  su mėnuliu“.

Tapytoja Aušra Bartkutė-Deviatnikova šiuo metu gyvena ir kuria Ukmergėje. Meniškąją savojo „aš“ pusę ji puoselėja nuo pat mažumės. Lankė Ukmergės meno mokyklą ir A. Smetonos gimnaziją, kur buvo dėstoma sustiprinta dailė. 2005 m. Šiaulių universitete įgijo tapybos bakalauro laipsnį, o 2007 m. tame pačiame universitete baigė tapybos magistro studijas.  Nuo 2004-ųjų metų  Aušra dalyvauja grupinėse parodose, taip pat rengia ir personalines parodas. Menininkė yra surengusi parodų ir užsienyje.

Parodoje „Pokalbiai su mėnuliu“ autorė pristato 17 darbų. Vienuose paveiksluose šmėžuoja mitinių baubukų kontūrai ir blausiai švytinčios abstrakčios gamtiškos formos. Tačiau čia pat parodos lankytoją iš ramybės zonos išmuša kituose paveiksluose suskambėjusios drąsios, kontrastuojančios spalvos, atveriančios dvasinius ar kūniškus skaudulius. Tai retrospektyvinė ekspozicija (2008-2021), apimanti autorės kūrybinį virsmą, skirtingu laiku vis kitaip gyvenimo aplinkybių ir potyrių padiktuotą tapytojos atspindį paveiksluose.
Pastaruoju metu ją dažniausiai aplankančią būseną Aušra Bartkutė-Deviatnikova apibūdina taip:
„Visada prisimenu motinos Teresės žodžius: Norite taikos – kalbėkite apie taiką. Nemanau, kad frazę reikia absoliutinti, tačiau tikiu, kad jei daugiau kalbi apie taiką ir ieškai jos savyje bei aplinkoje, tai – jau žingsnelis link taikos. Pastaraisiais metais tai atsiliepia ir mano tapyboje. Perteikdama daugiasluoksnį gyvenimą, leidžiu jai tiesiog klostytis. Lengvai, tarsi krintantys lapai. Be įsipareigojimo nukristi į konkrečią vietą griežta trajektorija.“ 

Menotyrininkė Gabrielė Kuizinaitė teigia, kad Aušros kūrybinės nuostatos liudija intuityvų jos santykį su savo kuriamais darbais, kurie emociškai yra itin paveikūs ir jaudinantys.
O Aušra Bartkutė-Deviatnikova, kviesdama alytiškius į pažintį su jos darbais, atvirauja:
„Niekada neturiu išankstinių eskizų, bet visada „išnešioju“ kažkokią jausmais grįstą viziją, kuri tik paėmus drobę, įgyja spalvinę, vizualinę išraišką. Tapyba man yra pati nuostabiausia meditacijos forma, kuri atgaivina, suteikia dvasinę ramybę, o galutiniu rezultatu – vizualiniu pavidalu – džiugina ne tik mane pačią, bet ir žmones, pas kuriuos iškeliauja mano paveikslai.“

Paroda bibliotekoje veiks iki kovo 9 dienos. Tikrai verta apsilankyti!

Jūratė Čėsnaitė

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą