ARATC technologijų parke lankėsi Moldovos aplinkos ministrė

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) patirtis, kuriant ir plėtojant regioninę atliekų tvarkymo sistemą, domina daugelio kitų šalių atstovus. Norėdama susipažinti su šia patirtimi, ARATC Technologijų parke lankėsi Moldovos aplinkosaugininkų delegacija, vadovaujama Aplinkos ministrės Iulianos Cantaragiu. 

„Mums viskas buvo labai įdomu ir įspūdinga“, - po diskusijos su ARATC direktoriumi Algirdu Reipu ir  jo pavaduotoju Romualdu Dimša, pristačiusiu Technologijų parko infrastruktūrą ir įrenginius, sakė ministrė I. Cantaragiu. 

Svečiai iš Moldovos domėjosi, kaip organizuojamas atliekų surinkimas savivaldybėse, kaip nustatoma rinkliava už jų tvarkymą, kaip ieškoma dialogo su gyventojais, ir kitais klausimais, su kuriais susiduriama kuriant regioninę atliekų tvarkymo sistemą. Tokia sistema kuriama ir Moldovoje.

Susitikimo metu diskutuota apie sėkmingai visoje Lietuvoje veikiančią užstato sistemą, galimybes ją plėsti, į šią sistemą įtraukiant butelius nuo vyno ir stiprių svaigiųjų gėrimų, kalbėta apie gamintojų atsakomybę, tvarkant pakuočių atliekas ir įstatyminius niuansus, ne visada pasitarnaujančius efektyviam atliekų tvarkymo procesui bei gyventojų motyvacijai rūšiuoti atliekas didinti. 

Moldovos aplinkosaugininkams pristatyta, kaip mechaninio rūšiavimo įrenginiuose iš bendro mišrių atliekų srauto atskiriamos įvairių frakcijų atliekos, kaip vyksta žaliųjų atliekų kompostavimo procesas, kaip, panaudojant pažangiausias technologijas, iš komposto šalinamos priemaišos. Svečius sužavėjo ant kompostuojamų atliekų krūvų įsitaisę gandrų pulkai. 

„Panašią į jūsų regioninę atliekų tvarkymo sistemą mes sukursime, bet teik gandrų pažadėti negalime“, - juokėsi jie.    

Išskirtinio dėmesio sulaukė biologinio apdorojimo įrenginiuose tvarkomos atskirai surinktos maisto atliekos, iš kurių gaminamos dujos, elektros energija ir kompostas. Šį procesą svečiams išsamiai pristatė biologinio apdorojimo įrenginių operatorius-technologas Ernestas Tacionis. 

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras yra didžiausias maisto atliekų tvarkytojas Lietuvoje. Biologinio apdorojimo įrenginiuose pagamintos energijos užtenka ne tik visų įmonės Technologijų padalinio įrenginių eksploatacijai - dalis jos parduodama ir rinkai.   

Šiais metais Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras mini savo veiklos dvidešimtmetį ir yra vertinamas kaip viena pažangiausių šalies atliekų tvarkymo įmonių, sukūrusi modernią regioninę atliekų tvarkymo sistemą ir sėkmingai įgyvendinanti Europos Komisijos keliamus žiedinės ekonomikos užduotis. 

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro informacija 

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą