Alytaus rajonas keičiasi neatpažįstamai: patrauklus gyventi ir dirbti, žalias, augantis, perspektyvus

Jeigu Dzūkijos krašte lankėtės prieš kelis dešimtmečius, gali būti, kad kai kurių Alytaus rajono vietų tiesiog neatpažinsite – kaimiškosios gyvenvietės pasipuošė moderniais pastatais, jas jungia vis daugiau asfaltuotų kelių, prie kurių statomi nauji privačių namų kvartalai, poilsio zonos, kuriasi verslo įmonės, plėtojama šiuolaikiška žemdirbystė, o sutvarkytas nuostabaus grožio vietas atranda turistai.

Laivai Nemunu pro Alytų plauks jau šią vasarą

Švenčiant Vasario 16-ąją, Alytaus rajono seniūnijose surengta net 10 žygių „Su laisve širdy!“. Juose dalyvavo virš 1000 žygeivių ne tik iš Alytaus, bet ir iš aplinkinių rajonų, miestų, nukeliauta beveik 100 kilometrų.

Išgirdę apie rengiamą žygį Punios šilo takais, čia atvažiavo ir Kauno mokytojų turistų klubo „Žygeivis“ nariai.

„Po Alytaus rajoną keliaujame jau ne pirmą kartą, buvome čia vasarą ir pavasarį – negalime atsigrožėti. Čia labai gražios vietos – tiesiog fantastika. Punioje sutvarkytas piliakalnis, jo prieigos, atsiveria reto grožio vaizdas į Nemuno upę, kitame jos krante esantį Punios šilą. Dabar išgirdome, kad Alytaus rajono savivaldybė planuoja įrengti ir keltą, kuriuo nuo Punios piliakalnio bus galima persikelti tiesiai į Šilą. Tai nuostabu!”,– įspūdžiais dalijosi kauniečiai.

Jie pasakojo, kad atvažiavę į Alytaus rajoną, vasarą nužygiuoja po 20 ir daugiau kilometrų, žiemą eina maždaug 10-12 kilometrų maršrutais. Sakė, kad yra įsimylėję Punios kraštą, Butrimonių miestelį, aplankę Lietuvos totorių gyvenvietę – Raižius, bet labiausia vilioja galimybė nuplaukti Nemunu nuo vienos istorinės vietos iki kitos, apžiūrėti lankytinas Alytaus rajono vietas.

Ši svajonė jau tampa realybe. Savivaldybė ketina finansiškai prisidėti prie Vidaus vandens kelių direkcijos projekto ir jau liepos-rugpjūčio mėnesį išvalys apie 20 km Nemuno upės vagos ruožų. Pasak šios direkcijos vadovo Vladimiro Vinokurovo, pakaks laivų kelią tinkamai prižiūrėti, ir bus galima daug metų plukdyti keleivinius, pramoginius, turistinius, dar vėliau – galbūt ir krovinių laivus. Pasak direktoriaus, šiais metais Alytaus rajone numatyta išvalyti upės vagą nuo Rumbonių kaimo iki pramogų parko „Tarzanija“. Kitais metais ketinama vandens kelią daryti dar 10 km ruože – iki Nemunaičio miestelio, o per trejus-ketverius metus išvalyti ir likusį 50 km ruožą iki Birštono. Gali būti, kad Nemunaitis jau 2026 m. vandens keliu vėl susijungs su Kauno mariomis, – sako V. Vinokurovas.

Nemunaičio miestelis, įsikūręs ant pušynuose skendinčio Nemuno kranto, neatsiejamas nuo Nemuno upės. Savivaldybė panemunėje nutiesė akmenimis grįstą poilsio taką, kuris veda iki Klebono akmens, taip pat galima apžiūrėti vienintelę Pietų Lietuvoje klintinių tufų atodangą, piliakalnį, Lurdo grotą su šv. Bernadetos skulptūra.

Turistus pastaruoju metu į Alytaus rajoną vilioja ir kiti objektai, čia yra daugiau kaip 200 sutvarkytų, lankymui pritaikytų vietų.

Namai – gamtos prieglobstyje, vaikai prižiūrimi visą dieną

Alytaus rajonas įdomus ne tik turistams ar svečiams, tai patrauklus dirbti ir gyventi kraštas. Vien per pastaruosius ketverius metus vietinės reikšmės kelių infrastruktūrai skirta daugiau negu 22 mln. eurų investicijų, išasfaltuota 100 km kelių, sutvarkyta virš 44 km žvyrkelių.

Prie gerų kelių, pėsčiųjų ir dviračių takų plečiasi gyvenvietės, statomi naujų namų kvartalai. Savivaldybė išdavė virš 300 leidimų namams statyti, o jaunas šeimas skatina pasinaudoti teikiama finansine paskata pirmajam būstui įsigyti. Nuo 15 iki 30 proc. būsto kredito sumos teikiama parama Alytaus rajone pastaruoju metu pasinaudojo daugiau kaip 80 jaunų šeimų.

Skiriama parama individualių nuotekų įsirengimui arba prisijungimui prie centrinių nuotekų tinklų. Siekiant švarios ir sveikos gyvenimo aplinkos, kompensuojamas asbestinių stogų keitimas, remiamas senų šildymo katilų keitimas moderniais, skatinamas saulės ir vėjo jėgainių naudojimas, savivaldybės teritorijoje esančių daugiabučių namų renovacija.

Štai Simno mieste gyventojams nusprendus renovuoti Pavasario gatvės daugiabučius namus, savivaldybė sutvarkė viso kvartalo gatves, atnaujino senus bei įrengė naujus šaligatvius, automobilių stovėjimo aikšteles, apšvietimą.

Pasirinkimą įsikurti būtent Alytaus rajone, pasak naujakurių, lemia ne tik infrastruktūros sprendimai, galimybė gyventi žalioje, sveikoje aplinkoje, bet ir galimybė su savivaldybės parama plėtoti verslą, įsidarbinti, leisti vaikus į modernias ikimokyklinio ugdymo įstaigas ar gimnazijas. Visos ugdymo įstaigos modernios, jose sudarytos sąlygos mokiniams nemokamai lankyti pailgintas dienos grupes, o pietus mokiniai renkasi net iš penkių patiekalų.

Praėjusiais metais buvo atnaujinti Rimėnų ir Butrimonių vaikų dienos centrai, kuriuos lanko virš 50 vaikų. Visose seniūnijose įrengta nemažai sporto ir žaidimų aikštelių, sutvarkyti stadionai, veikia 24 daugiafunkciniai aikštynai. Savivaldybė taip pat ketina įrengti futbolo stadioną Dauguose.

Dirbtinio intelekto įmonė? Kodėl ne?

Statistikos departamento duomenimis, Alytaus rajono savivaldybė yra tarp lyderių Lietuvoje pagal ūkio subjektų skaičiaus augimą: pvz., 2019 m. pradžioje buvo įregistruotos 1078, o 2022 m. – 1283 įmonės. Jų veiklos sritys labai įvairios - nuo statybviečių paruošimo, kraštovaizdžio tvarkymo, automobilių remonto, metalo, tarptautinių pervežimų, medienos apdirbimo, maitinimo paslaugų teikimo, prekybos internetu, iki gyvūnams draugiškų kavinių ar net dirbtinio intelekto ir kalbos sprendimų taikymo.

Štai Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Tomas Krilavičius Alytaus rajone, Miklusėnuose įkūrė mažąją bendriją „Krilas“. Sako, kad tai ideali vieta ne tik dirbti, bet ir rasti laiko meditacijai, poilsiui gamtoje. Įmonė - Alytuje, o darbuotojai važiuoja iš Kauno, arba, pasak prof. T. Krilavičiaus, gali prisijungti prie komandos, ir būdami Ispanijoje, Anglijoje ar bet kurioje kitoje vietoje. Produkcija turi paklausą, nes dirbtinio intelekto sprendimai keičia rutininį žmogaus darbą, skatina daugelį dalykų daryti kūrybiškiau, greičiau, efektyviau, vadinasi, ir pigiau.

Moderniems ūkiams irgi reikia dėmesio bei paramos

Kad ir ką bekalbėtume apie turizmą ar verslo plėtrą, Dzūkija, vis dėlto, yra žemės ūkio kraštas. Alytaus rajone yra 3073 ūkininkų ūkiai ir 1 žemės ūkio bendrovė.

Pastaruoju metu, ženkliai sumažėjus pieno supirkimo kainoms, pieninių galvijų augintojai patiria didelių nuostolių. Alytaus rajono savivaldybė, bene vienintelė Lietuvoje, savo biudžeto lėšomis nusprendė paremti ūkininkus, už kiekvieną melžiamą karvę išmokėti iki 30 eurų.

Pasak savivaldybės mero Algirdo Vrubliausko, Alytaus rajono biudžetui tokia parama yra pakeliama, o pieną parduodantiems gyventojams ji padėtų išsilaikyti tol, kol šio sektoriaus problemos bus išspręstos visos šalies mastu.

Alytaus rajone yra 929 karvių laikytojai, kurie turi 5489 pienines karves.

Remdama savo ūkininkus, savivaldybės sumažino žemės ūkio paskirties žemės mokestį. Taip pat padeda atnaujinti melioracijos įrenginius – magistralinius melioracijos griovius, vandens pralaidas, drenažo sistemas. Ūkininkams rengiami mokymai, savivaldybė inicijuoja dirvožemio tyrimus ir žada kompensuoti modernią laukų tvarkymo priemonę - dirvos tręšimo žemėlapių sudarymą.

Savivalda – arčiau žmogaus

Kaimiškajame rajone yra nemažai vienkiemių, atokiai įsikūrusių sodybų, kuriose neretai gyvena vyresnio amžiaus, įvairių sveikatos negalavimų turintys senoliai. Iškėlusi veiklos ambiciją maksimaliai priartinti paslaugas prie žmogaus gyvenamosios vietos, Alytaus rajono savivaldybė įgyvendina ir jau pasiteisinusias, išbandytas priemones, ir žengia visišku naujovių keliu.

Įvairias reikalingas paslaugas gyventojams teikia virš 100 socialinių darbuotojų. Plečiamas greitosios medicininės pagalbos tinklas: iki šiol Alytaus rajoną aptarnavo tik Greitosios medicinos pagalbos stotis, esanti Alytuje. Kadangi rajono teritorija didelė, gyventojų patogumui nuspręsta įkurti dar dvi greitosios medicininės pagalbos pastotes Simne ir Dauguose.

Simne statybos jau vyksta, greitosios pagalbos pastotė įsikurs naujame pastate, kuriame dar bus ir Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos punktas bei nauja ambulatorija.

O štai Miroslave jau ruošiamasi įkurtuvėms, baigiamas įrengti naujos modernios ambulatorijos pastatas, jame bus ir gydytojų darbo vietos, laboratorija, ir vaistinė.

Visiška naujovė Lietuvoje – mobiliosios ambulatorijos ir mobilusis odontologo kabinetas. Šis Alytaus rajono savivaldybės projektas, įgyvendintas praėjusiais metais, sulaukė daug dėmesio iš kitų šalies regionų, mat automobiliai su visa gydytojų darbui reikalinga įranga gali pasiekti atokiausius rajono kampelius, gyvenvietes ir nuošalius kaimus. Žmogui nereikia važiuoti į miestą ar netgi į seniūnijos centrą, gydytojas atvyksta prie paciento namų, patikrina sveikatą, atlieka reikalingus tyrimus, jeigu reikia – išrašo vaistų.

Ypač žmonės patenkinti galimybe apsilankyti pas odontologą, pripažįsta, kad dantų priežiūrą buvo apleidę. Kai kurie Alytaus rajono gyventojai juokauja, kad dar galėtų atvažiuoti ir mobilioji vaistinė, tada jau tikrai viskas būtų vietoje.

Medicinos darbuotojus į Alytaus rajoną savivaldybė vilioja, siūlydama gyvenamąjį būstą. Reikalingiems specialistams apgyvendinti bus statomi du nauji daugiabučiai namai.

Vis dėlto, ir gaudami daugumą paslaugų vietoje, dzūkai nori išvažiuoti, kaip patys sako – pasižmonėti, sutvarkyti įvairius reikalus. Čia jiems į pagalbą numatyta bendruomeninio taksi paslauga.

Seniūnijose atliktos gyventojų apklausos parodė, kad žmonės nori glaudesnio ryšio su savivaldybe, todėl svarstoma didinti vyresnio amžiaus žmonių kompiuterinį raštingumą, organizuoti senjorams mokymus, užtikrinti planšetes, interneto ryšį.

Na, o netolimoje ateityje į Dzūkijos kaimų sodybas galbūt leisis ir dronai, atnešdami dokumentus, laikraščius, vaistus ir t.t. Dronus planuojama pasitelkti ir versle bei žemės ūkyje.

 

Alytaus rajono savivaldybės informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą