A. Reipas: "Nėra gero atliekų apmokestinimo, yra tik priimtinas visuomenei"

„Nei daugybės mokslinių tyrimų duomenys, nei įvairių šalių patirtis nerodo, kad atliekų apmokestinimo būdas daro įtaką žmonių rūšiavimo įgūdžiams. Jie priklauso nuo visuomenės švietimo, sąmoningumo, sudarytų galimybių rūšiuoti ir žinojimo, kad išrūšiuotos atliekos bus perdirbtos“, - konferencijoje-diskusijų forume „Atliekų tvarkymas 2017“ vykusioje diskusijoje sakė Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo asociacijos prezidentas, Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas.
Kalbėdamas apie nuo šių metų vidurio visose savivaldybėse įvestą dvinarę rinkliavos už atliekas sistemą, jis teigė, kad pati dvinarė sistema nėra bloga. Blogai yra tai, kad valstybės institucijos nusprendžia geriausia žinančios, kas geriausia savivaldybėms.
Pasak A. Reipo, nėra gero apmokestinimo už atliekas, yra tik priimtinas visuomenei, o dabartinė situacija rodo, kad dvinarės sistemos įvedimui visuomenė nebuvo tinkamai paruošta ir jos priešišką reakciją bei vertinimus pirmiausia tenka atlaikyti savivaldybėms bei regioniniams atliekų tvarkymo centrams.
Diskusijoje „Kokie iššūkiai ir galimybės laukia nuo 2019 metų? Atliekų tvarkymo įstatymo pataisų poveikis rinkai ir jos dalyviams“ daugiausia dėmesio buvo skirta Atliekų tvarkymo įstatymo pataisoms, kurios įsigalios nuo 2019 metų.
Diskusijos dalyviai: Seimo narė, Virginija Vingrienė, Aplinkos apsaugos komiteto narė, šio komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas, įvairių atliekų tvarkymo organizacijų atstovai svarstė, ar naujos įstatymo pataisos paskatins konkurenciją ir efektyvų paslaugos teikimą atliekų tvarkymo rinkoje, kokį poveikį rinkai turės nauja licencijavimo tvarka, ar įstatymo pataisos išspręs aktualiausias problemas?
Vienas didžiausių, netolimoje laukiantis atliekų tvarkytojų – nuo praėjusių metų įvestas ir kasmet vis didinamas sąvartyno mokestis, kuris 2019 metais sieks 27 (šiuo metu jis yra 3 eurai). O tai neišvengiamai padidins atliekų tvarkymo kaštus.
Kalbėdamas apie naujus komunalinių atliekų tvarkymo apmokestinimo principus A. Reipas akcentavo, kad kuo aiškesnė yra kainodara, tuo geriau. Jis palankiai įvertino siūlymą atliekų tvarkymo įkainius pavesti tvirtinti Valstybinės kainų Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisijai. Tai numatantys teisės aktų pakeitimo projektai turi būti parengti iki šių metų pabaigos.
Šiemet jau keturioliktą kartą surengtoje konferencijoje – diskusijų forume “Atliekų tvarkymas 2017“ dalyvauja atliekų tvarkymo, energetikos ekspertai, ekonomistai, finansų ekspertai, savivaldybių ir regioninių atliekų tvarkymo centrų specialistai, bendruomenių atstovai, kurie dalinasi įžvalgomis apie tolesnę atliekų tvarkymo viziją.
Konferencijoje daug diskutuota apie tai, kokį tolesnį atliekų tvarkymo kelią turėtų pasirinkti Lietuva: ar prioritetu tapos atskiras antrinių žaliavų, maisto atliekų surinkimas, atliekų perdirbimą ir medžiagų išgavimas ar bus ieškoma visų įmanomų variantų užpildyti statomus atliekų deginimo pajėgumus, sukuriant atliekų importo galimybę?
Diskusijų forumas sulaukė daugiau kaip pustrečio šimto dalyvių, jame perskaityta daugiau kaip 40 pranešimų įvairiomis temomis.

 

ARATC informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą