Rekomendacijos mokinių fizinio aktyvumo veikloms pandemijos metu
Fizinis aktyvumas yra vienas svarbiausių dedamųjų, užtikrinančių ir suaugusiųjų, ir vaikų gerą fizinę ir emocinę savijautą. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos specialistai parengė rekomendacijas, kaip COVID-19 pandemijos metu mokiniams judėti saugiai.
Pirmiausia, sportuojant rekomenduojama naudotis asmeniniu inventoriumi bei apranga, o kai tai neįmanoma, ir inventoriumi, prietaisais naudojasi daugiau kaip vienas mokinys, jie turi būti valomi ir dezinfekuojami po kiekvieno panaudojimo. Taip pat turi būti dezinfekuojami ir dažnai liečiami bendro naudojimo patalpų paviršiai – durų rankenos, turėklai ir pan., užtikrinamas tinkamas patalpų vėdinimas.
Vyresniems nei 6-erių metų vaikams kaukes privaloma dėvėti visose bendrose uždarose erdvėse: rūbinėse, tualetuose, poilsio kambariuose, bendraujant su kitų vaikų tėvais, mokytojais ir treneriais. Kaukes reikia dėvėti ir tada, kai veiklos nėra intensyvios, – šaškių, šachmatų, šaudymo iš lanko, smiginio ir panašių sportinių veiklų metu. Veido kaukė turi uždengti burną ir nosį, jos nereikėtų liesti ar judinti rankomis. Drėgną kaukę reikia nedelsiant pakeisti nauja, panaudotą kaukę išmesti, o po to dezinfekuoti rankas.
Atliekant intensyvius, jėgos reikalaujančius, energingus pratimus (pvz., bėgant, šokant, kilnojant svorius ir pan.) kaukių dėvėti nereikia, tačiau būtina stengtis išlaikyti kiek įmanoma didesnius atstumus tarp sportuojančiųjų.
Draudžiama mokiniams dalintis rankšluosčiais, vandens buteliukais, apranga.
Patartina kuo labiau sumažinti tiesioginį kontaktą su veiklose dalyvaujančiais kitais vaikais, mokytojais, treneriais, teisėjais – vengti rankų paspaudimų, apsikabinimų, o varžybas, rungtynes ar kitus renginius rekomenduojama organizuoti be žiūrovų.
Neformaliojo vaikų švietimo grupę gali sudaryti vaikai iš skirtingų klasių (pvz., paralelių) arba skirtingų mokyklų. Tačiau, siekiant valdyti COVID-19 ligos plitimo riziką, jau suformuotos grupės veikla turi būti organizuojama laikantis grupių izoliacijos principo: turi būti užtikrinama, kad vaikai nuolatos dalyvautų tos pačios grupės veiklose, užsiėmimai vykdomi taip, kad būtų išvengta skirtingų grupių vaikų kontakto. Kad vaikų iš skirtingų grupių kontaktų būtų kuo mažiau, rekomenduojama neorganizuoti varžybų, kuriose susitinka skirtingų mokyklų, būrelių mokiniai.
Pandemijai tebesitęsiant mokiniams, kaip ir suaugusiesiems, rekomenduojama dažniau rinktis žemo užsikrėtimo rizikos lygiui priskiriamas fizinio aktyvumo veiklas ar sporto šakas. Tokiomis laikomos individualios sporto šakos, arba tos, tarp kurių dalyvių įmanoma išlaikyti 2 metrų ir didesnį atstumą, arba jos gali būti vykdomos atvirose erdvėse. Tai galėtų būti: vaikščiojimas, bėgimas, dviračių sportas, alpinizmas, žirginis sportas, golfas, lauko tenisas, stalo tenisas, buriavimas, irklavimas bei baidarių ir kanojų irklavimas (vienviete), plaukimas, sportinė ir meninė gimnastika, sunkioji atletika, orientavimosi sportas, lengvoji atletika, badmintonas, regbis, beisbolas, futbolas, tinklinis, žolės riedulys ir kitos komandinės sporto šakos atvirose erdvėse, biatlonas, slidinėjimas, važinėjimas riedučiais, riedlentėmis ir pan.
Vidutinio užsikrėtimo rizikos lygiui yra priskiriamos dauguma komandinių sporto šakų, kurios sportuojamos uždarose patalpose, pvz., ledo ritulys, tinklinis, krepšinis, futbolas, grindų riedulys, fechtavimas, sportiniai šokiai ir pan.
Aukšto užsikrėtimo rizikos lygiui priskiriamos visos kontaktinės sporto šakos – boksas, dziudo, imtynės, karatė, sambo ir pan. Šių sporto šakų treneriams patariama paskatinti vaikus šiuo metu labiau sutelkti dėmesį į individualių įgūdžių ugdymą, išlaikyti bent 2 m atstumą tarp sportuojančiųjų. Jei to užtikrinti neįmanoma, rekomenduojama paskirstyti sportininkus mažomis nuolatinėmis grupelėmis.
Galiausiai, nepriklausomai nuo sporto šakai priskiriamo užsikrėtimo rizikos lygio, rekomenduojama fizinio ugdymo pamokas ir fiziškai aktyvias neformaliojo švietimo veiklas kuo dažniau vykdyti atvirose erdvėse – sporto aikštynuose, parkuose, miškuose.
SMM.lt inforamcija
Komentarai
Komentarų nėra