Irkluojantys moksleiviai: puikios vasaros, stabili psichika, nemokamas mokslas užsienyje


Įsibėgėjus pavasariui, paauglių tėvus apima nerimas. Kas šių dienų moksleivį galėtų atitraukti nuo išmaniųjų įrenginių, kad jis nesilenktų į kuprą, negadintų akių ir kad perteklinė informacija nedirgintų jau ir taip sudėtingu paauglystės periodu? Kaip paskatinti paauglį daugiau judėti? Kaip minėtas problemas reikės išspręsti per vasaros atostogas? Ir dar: kuri aukštoji mokykla būtų geriausias pasirinkimas sparčiai augančiam vaikui? Atsakymas į visus šiuos klausimus tėvams: leiskite vaikus į irklavimo treniruotes.
Stiprina kūną, išmoksta plaukti
Anot Lietuvos jaunių ir jaunimo irklavimo rinktinės trenerio Kęstučio Keblio, irklavimas ne tik sustiprina organizmą ir teigiamai veikia paauglių psichiką, bet ir kuria geras perspektyvas tiek profesionalumo siekiantiems sportininkams, tiek ir neblogų rezultatų pasiekiantiems būsimiesiems studentams.
„Daugelis irklavimo treniruotes lankančių moksleivių pasakytų, kad tai – įdomi sporto šaka. Moksleiviai daug laiko praleidžiame gryname ore, treniruojantis dirba daug ir skirtingų raumenų grupių. Be to, visi irklavimo sportą pasirinkę vaikai turi galimybę išmokti plaukti, kas nėra taip paprasta didesniuose miestuose, kur plaukimo treneriai yra labai užimti ir sunkiai prieinami. Žiemos periodu irkluojantys moksleiviai turi vieną arba dvi treniruotes baseine. Treniruočių įvairovė per metus neleidžia nuobodžiauti – yra ir svorio kilnojimai, jėgos treniruotės, plaukimas, krepšinis, futbolas, bėgimas, slidinėjimas“, – sako šalies jaunių ir jaunimo irklavimo rinktinės treneris K. Keblys.
Pasak trenerio, teigiamai paauglių organizmą veikia ir grūdinimasis. „Tai vyksta natūraliai, kai treniruojamės žiemos metu. Pavyzdžiui, einant slidinėti prie 10 laipsnių šalčio, vaiko imuninė sistema stiprėja savaime. Būna, kad bėgame per lietų – svarbu vilkėti gerą aprangą. Irkluojame irgi labai įvairiomis sąlygomis. Jei tik vaikai nori, anksti pradedame maudytis lauko sąlygomis“, – pasakoja treneris.
Gaminasi džiaugsmo hormonai
Kaip netiesioginę irklavimo naudą moksleiviams K. Keblys įvardija ir gerą nuotaiką bei teigiamą psichologinį poveikį. Buvimas lauke, ypač saulėtomis dienomis padeda organizme gamintis serotoninui, o nuolatiniai fiziniai krūviai užtikrina pakankamo endorfino kiekį. Abu šie hormonai dar vadinami džiaugsmo hormonais. Be to, nuotaiką moksleiviams, pasak trenerio, pakelia ir kiekvienas laimėjimas.
„Irklavimo treniruotės labai disciplinuoja. Jos yra ir laikas, kai moksleiviai natūraliai negali naudotis mobiliaisiais telefonais, tai tikrai nuo jų pailsi, o vietoje jų atranda visiškai kitokios veiklos džiaugsmą. Labai motyvuoja rezultatai, bendravimo džiaugsmą teikia nuolatinis treniruočių draugų ratas, komandinis darbas. Bendravimas su kitų šalių sportininkais, kelionės po kitas šalis plečia akiratį, praturtina asmenybę. Stovyklaudami užsienyje ne tik treniruojamės, bet ir šiek tiek pakeliaujam po šalį, aplankome įžymiausias vietas“, – aiškina treneris.
Puiki vasara – užtikrinta
Pasak trenerio, daugeliui tėvų, kurių vaikai lanko irklavimo treniruotes, džiaugiasi, kad šie turi prasmingos veiklos vasarą – vyksta stovyklos, neretai trys viena po kitos. Gerus rezultatus parodantys jaunieji irkluotojai per metus kartais visus tris mėnesius treniruojasi kartu su nacionaline rinktine, o kiti stovyklauja savo miestuose.
Tokios stovyklos moksleiviams rengiamos Vilniuje, Birštone, Trakuose, Kaune, Prienuose, Šiauliuose, Klaipėdoje, Kupiškyje, Telšiuose. „Dauguma tokių stovyklų yra nemokamos, kitais atvejais tėvai prisideda tik simboliškai. Vasarą irklavimo stovyklos yra reali pagalba tėvams“, – pastebi K. Keblys.

Susiranda draugų
„Į irklavimą atėjau, kai trenerė atėjo į mokyklą ir, įvertinusi mano fizinius duomenis, ir pakvietė išbandyti. Pirma treniruotė buvo irklavimo treniruokliu, ir tai man labai patiko. Netrukus sėdome į keturvietę valtį, kuri paliko dar didesnį įspūdį. Bėgant laikui vis labiau ir labiau pradėjau mėgti šį sportą, ne tik dėl to, kad tai puikus fizinis užsiėmimas po pamokų – padeda išsiblaškyti, susikaupti ir atsipalaiduoti, kad ir po pačios sunkiausios dienos. Tai yra puiki galimybė susirasti naujų draugų“, – sako tarptautinės regatos pirmosios vietos laimėtoja septyniolikmetė Ugnė Juzėnaitė.
Prizinių vietų laimėtoja Lietuvos jaunučių, jaunių, jaunimo ir suaugusių čempionatuose U. Juzėnaitė prisipažįsta, kad irklavimo treniruotės nėra lengvos, kartais prireikia tėvų ir trenerių palaikymo – jie neleidžia nusiminti, kai nepasiseka, ir primena, kad reikia pailsėti.
„Diena, kai mane atrinko į Lietuvos jaunių rinktinę, buvo nuostabiausia diena mano gyvenime. Irklavime labiausiai džiugina puikus kolektyvas, puikios trenerės, galimybė tobulėti tiek psichologiškai, tiek fiziškai ir matyti gerėjančius rezultatus. Taip pat labai smagu dalyvauti varžybose, kai kirtus finišo liniją emocijos atperka sunkų ir varginantį darbą“, – sako U. Juzėnaitė.
Perspektyva – stipendija mokslams užsienyje

Šiuo metu dešimt atrinktų moksleivių, dar žiemą atrinktų testuojant bei pagal praėjusių metų rezultatus, treniruojasi irklavimo stovykloje Italijoje, Ravenos miestelyje – ten jie bus iki balandžio 17 dienos. Visi kiti treniruojasi miestuose, klubuose, ruošiasi salėje ir laukia sezono pradžios ant vandens atvirame ore.

„Rezultatyvūs moksleiviai turi galimybę ne tik stovyklauti užsienyje. Jų rezultatus įvairiose tarptautinėse varžybose stebi užsienio šalių aukštųjų mokyklų sporto klubų atstovai, jie irkluotojams turi įvairių pasiūlymų. Šių pasiūlymų pagrindas – stipendija aukštojoje mokykloje ir nemokamas gyvenamasis plotas, jei tik sportininkas sutinka tapti jų universiteto ar koledžo irklavimo komandos nariu. Tokia galimybe pasinaudojo jau ne vienas Lietuvos irklavimo klubų auklėtinis“, – sako šalies jaunių ir jaunimo irklavimo rinktinės treneris.

Anot K. Keblio, į irklavimo grupes moksleiviai priimami ištisus metus. Todėl net ir šį pavasarį pradėję treniruotis jaunieji irkluotojai gali tikėtis puikiai, prasmingai bei geroje kompanijoje praleisti vasarą. Treneris atkreipia dėmesį, kad gerų rezultatų siekiantiems paaugliams rekomenduojama tokių treniruočių pradžia – sulaukus 12 metų amžiaus.

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą