Štai kaip šunys pasirenka su kuo draugauti, o – ko neprisileisti
Šunys geba suprasti, kada su jų šeimininkais buvo pasielgta blogai ir net jausti pagiežą skriaudikui. Tai parodė naujausi tyrimai.
Kioto universiteto (Japonija) mokslininkai tyrė šunų socialinius gebėjimus, siekdami išsiaiškinti, ar jie, kaip ir vaikai ar beždžionės, gali supykti ant tų, kurie su jais prastai elgėsi. Naujausio tyrimo metu 54 šunų savininkams liepta apsimesti, kad jiems nesiseka atidaryti skardinės, ir paprašyti aktorių padėti jiems. Kai kurie padėjo, tuo metu kiti nusisuko. O mokslininkai stebėjo, kaip reagavo šunys, kai aktorius, atsisakęs padėti, vėliau jiems siūlė skanėstą. Tai buvo lyginama su reakcija į neutralaus asmens pasiūlytas vaišes. Dauguma šunų, mačiusių aktorių, atsisakiusį padėti, rinkdavosi neutralaus žmogaus pasiūlytas vaišes, rašo interneto portalas „Daily Mail“.
Tuo pačiu šunys mielai vaišinosi skanėstais, kuriuos davė aktoriai, padėję jų šeimininkui. Tyrimo aprašyme teigiama, kad šunys parodė „socialinius slapto stebėjimo“ įgūdžius. Anot mokslininkų: „Naminiai šunys nėra vien pasyvūs kitų individų bendravimo stebėtojai. Atvirkščiai, bent jau tam tikrose situacijose, jie kreipia dėmesį į bendravimo rezultatą, įvertina, kaip žmonės elgiasi ir panaudoja šią informaciją, spręsdami, su kuo bendrauti, o ko vengti“. Reikia atlikti dar daugiau tyrimų, siekiant išsiaiškinti, ar šiuos įgūdžius šunys panaudoja tik tada, kai tai susiję su jų šeimininku. Kaip rašė interneto portalas „Times“, kiek anksčiau tyrėjai stebėjo šunis, stengdamiesi išsiaiškinti, kaip jie reagavo į aktorius, kurie davė maisto benamiams, ir į tuos, kurie nedavė. Pirminiai tyrimai, atlikti 2011 metais, parodė, kad šunys buvo linkę rinktis tuos, kurie benamiui duodavo maisto. Vėlesni tyrimai parodė, kad šunims taip pat labiau patiko tie, kurie davė „maisto“ ir negyvai dėžei.
lrytas.lt inf.
Komentarai
Komentarų nėra