Siūloma riboti šviną medžioklės ir žvejybos reikmenyse
Europos cheminių medžiagų agentūrai siūlant riboti švino ir jo junginių naudojimą lauko šaudmenyse ir žvejybos reikmenyse, Europos Sąjungos šalyse pradedamos viešosios konsultacijos.
Siekiant sumažinti riziką žmogaus sveikatai ir aplinkai, kurią kelia švino naudojimas šaudmenyse, žvejybos reikmenyse, apribojimu siūloma uždrausti naudoti šviną tuomet, kai techniniu ir ekonominiu požiūriu galima alternatyva. Ribojimas turėtų būti taikomas parduodant švininius ginklo šratus ir kulkas, švininius svarelius ir masalus, naudojant šiuos reikmenis medžioklei, sportiniam šaudymui ir žvejybai.
Europos Sąjungoje kasmet į aplinką išmetama apie 97 tūkst. tonų švino iš šių veiklų: 79 proc. iš sportinio šaudymo, 14 proc. iš medžioklės, ir likusioji dalis – iš žvejybos. Tai kelia riziką žmonių sveikatai ir paukščių gerovei.
Atlikus tyrimus, įvertinta švino jo junginių keliama žala: pavyzdžiui, paukščių praryti švininiai šratai, žvejybos svareliai ir masalai, gali sukelti ūminį ir lėtinį toksinį poveikį ar net mirtį.
Patekęs į žmogaus organizmą švinas gali trikdyti nervų sistemos vystymąsi, lemti širdies ir kraujagyslių ligas, pabloginti inkstų funkciją. Švinas įvardijamas kaip viena padidėjusio kraujospūdžio, nevaisingumo priežasčių. Didžiausią rūpestį dėl visuomenės sveikatos kelia švino toksiškumas septynerių metų ir jaunesnių vaikų nervų sistemos vystymuisi.
Lietuvos, kaip ir kitų ES šalių, visuomenė kviečiama išsakyti savo nuomonę ir pastabas apie Europos cheminių medžiagų agentūros (ECHA) pasiūlymą riboti švino ir jo junginių naudojimą. Agentūros pasiūlymas papildo 2021 m. sausio 25 d. priimtą švino šratų naudojimo šlapžemėse apribojimą.
Aplinkos ministerija jau anksčiau pakeitė medžioklės taisykles, pagal kurias nuo balandžio 1 d. įsigalios draudimas medžioti paukščius švininiais arba švino junginių turinčiais šratais.
Viešosios konsultacijos dėl švino ribojimo medžioklės ir žvejybos reikmenyse vyks iki rugsėjo 24 d. Pastabas ir pasiūlymus galima teikti ECHA svetainėje. Kaip ir kokia forma juos teikti, galima sužinoti per nuotolinį seminarą, kurį ECHA rengia balandžio 15 d. 11 val.
Komentarai
chayan sharma
prieš 26 minučių