Siūloma riboti šviną medžioklės ir žvejybos reikmenyse

Europos cheminių medžiagų agentūrai siūlant riboti švino ir jo junginių naudojimą lauko šaudmenyse ir žvejybos reikmenyse, Europos Sąjungos šalyse pradedamos viešosios konsultacijos.

Siekiant sumažinti riziką žmogaus sveikatai ir aplinkai, kurią kelia švino naudojimas šaudmenyse, žvejybos reikmenyse, apribojimu siūloma uždrausti naudoti šviną tuomet, kai techniniu ir ekonominiu požiūriu galima alternatyva. Ribojimas turėtų būti taikomas parduodant švininius ginklo šratus ir kulkas, švininius svarelius ir masalus, naudojant šiuos reikmenis medžioklei, sportiniam šaudymui ir žvejybai.

Europos Sąjungoje kasmet į aplinką išmetama apie 97 tūkst. tonų švino iš šių veiklų: 79 proc. iš sportinio šaudymo, 14 proc. iš medžioklės, ir likusioji dalis – iš žvejybos. Tai kelia riziką žmonių sveikatai ir paukščių gerovei.

Atlikus tyrimus, įvertinta švino jo junginių keliama žala: pavyzdžiui, paukščių praryti švininiai šratai, žvejybos svareliai ir masalai, gali sukelti ūminį ir lėtinį toksinį poveikį ar net mirtį.

Patekęs į žmogaus organizmą švinas gali trikdyti nervų sistemos vystymąsi, lemti širdies ir kraujagyslių ligas, pabloginti inkstų funkciją. Švinas įvardijamas kaip viena padidėjusio kraujospūdžio, nevaisingumo priežasčių. Didžiausią rūpestį dėl visuomenės sveikatos kelia švino toksiškumas septynerių metų ir jaunesnių vaikų nervų sistemos vystymuisi.

Lietuvos, kaip ir kitų ES šalių, visuomenė kviečiama išsakyti savo nuomonę ir pastabas apie Europos cheminių medžiagų agentūros (ECHA) pasiūlymą riboti švino ir jo junginių naudojimą. Agentūros pasiūlymas papildo 2021 m. sausio 25 d. priimtą švino šratų naudojimo šlapžemėse apribojimą.

Aplinkos ministerija jau anksčiau pakeitė medžioklės taisykles, pagal kurias nuo balandžio 1 d. įsigalios draudimas medžioti paukščius švininiais arba švino junginių turinčiais šratais.

Viešosios konsultacijos dėl švino ribojimo medžioklės ir žvejybos reikmenyse vyks iki rugsėjo 24 d. Pastabas ir pasiūlymus galima teikti ECHA svetainėje. Kaip ir kokia forma juos teikti, galima sužinoti per nuotolinį seminarą, kurį ECHA rengia balandžio 15 d. 11 val.

 

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija

Komentarai

  • chayan sharma
    prieš 37 minučių
    Tai yra nuostabiausias dalykas, kokį aš kada nors patyriau gyvenime, mano vardas yra chayan sharma, aš niekada negalvojau, kad vėl šypsosi, mano vyras vieneriems metams paliko mane su dviem vaikais, visos pastangos sugrąžinti jį nepavyko ir aš buvau beviltiškas Parvežti jį namo maniau, kad daugiau jo nematysiu, kol „Facebook“ nepateko į moterį, vadinamą Milleriu, kuri papasakojo apie burtininkų ratą, vadinamą Dr.Wealthy, ji man davė savo el. pašto adresą ir mobiliojo telefono numerį ir aš susisiekiau jis ir patikino mane, kad per 48 valandas mano vyras grįš pas mane, jaučiuosi laimingas jau tada, kai turėjau tai iš jo. Per mažiau nei 48 valandas mano vyras grįžo pradėdamas maldauti atleidimo sakydamas, kad tai velnių darbas, taigi aš vis dar stebiuosi iki šiol apie šį stebuklą, nes tai yra per daug realu, kad būtų tikras, aš žinau, kad tiek daug moterų susiduria su ta pačia mano problema, bet šiandien jums sakau, kad yra jos sprendimas. visiems, kuriems čia reikia jo pagalbos tai el. pašto adresas; (wealthylovespell@gmail.com) arba „Whatsapp jam“ telefonu +2348105150446

Parašykite komentarą