Artėja 40-ties paukščių diena: kiek sparnuočių jau sugrįžo?

Sekmadienį, kovo 10 d., minima Keturiasdešimties paukščių diena, kuri simbolizuoja mūsų krašto sparnuočių sugrįžimą. Tikėta, kad iki šios datos būtent tiek rūšių paukščių paskrenda iš žiemojimo vietų. Žuvinto biosferos rezervatas, kaip ir kasmet, kviečia pasidžiaugti grįžtančiais paukščiais šeštadienį, kovo 9 d., specialiame sutiktuvių renginyje.

Pavasaris tik prasidėjo, o paukščių antplūdis jau didžiulis. Prieš keletą dienų rezervato darbuotojai suskaičiavo net 40 730 žąsų, ryte kylančių iš Žuvinto ežero, tarp jų stebėtos tundrinės, baltakaktės, pilkosios žąsys, baltaskruostės berniklės. Ryte pirmosios pakyla apie 7 val., dauguma išskrenda prieš 8 val. Dieną apie vidurdienį neretai sugrįžta atgal į ežerą. Tai pati didžiausia pavasarinė sankaupa, iki šiol stebėta Žuvinte, rašoma rezervato gamtos dienoraštyje.

Šiemet pastebėta iki šiol neregistruota, nauja Žuvinte paukščių rūšis – šiaurinė kanadinė berniklė. Nuo vasario pabaigosŽuvinto ežere ir Amalvo polderyje trimituoja gulbės giesmininkės, klykauja gervės. Šiais metais stebina vandens paukščių gausa. Per pirmąją apskaitą ežere aptiktos 735 didžiosios, 86 kuoduotosios antys, 424 klykuolės, po tris giesmininkių ir nebylių gulbių poras, nendrinės startos. Iš viso stebėtos 25 paukščių rūšys.

Renginys Žuvinto biosferos rezervate prasidės 10 val. Ornitologas Arūnas Pranaitis supažindins su pavasario paukščių rūšimis, Gamos mokyklos klasėje vyks edukaciniai užsiėmimai vaikams. Po to bus galima apsižvalgyti, kokie sparnuočiai jau sugrįžę Žuvinto biosferos rezervato gamtiniame take ir apžvalgos bokštelyje. Vėliau laukia išvyka į Amalvo polderį. Daugiau informacijos apie renginį rasite čia.

Susipažinti su niekada nenurimstančiu Žuvinto ežero gyvenimu galima ir savarankiškai, bet tik Žuvinto ežero gamtos take. Tinkamiausias laikas paukščiams stebėti – ankstyvas rytas. Takas yra gamtinio rezervato teritorijoje, todėl norint užtikrinti čia aptinkamų gyvūnų ramybę, reikėtų netriukšmauti, neskinti augalų, šunis leidžiama vestis į taką tik su pavadėliu. Takas atviras lankytojams tik šviesiuoju paros metu, nuo saulės patekėjimo iki laidos.

Iš šiltų kraštų sugrįžusiais mažaisiais giesmininkais bus galima pasidžiaugti ir kitą savaitę, kovo 15 d. Valstybinių miškų urėdijos organizuojamoje tradicinėje inkilų kėlimo šventėje „Paukščiai grįžta namo“. Akcijos metu visoje Lietuvoje planuojama iškelti apie 8 tūkst. inkilų. Joje kviečiami dalyvauti visi gamtai neabejingi ir paukščius mylintys gyventojai. Inkilų kėlimo vietų sąrašą galite rasti čia.

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą