„Renkuosi Lietuvą“ - visa reikalinga informacija svarstantiems apie grįžimą į Lietuvą

Ne vienam ilgesnį laiką užsienyje gyvenusiam ir grįžti namo nusprendusiam lietuviui kyla keblumų susiplanuojant persikėlimą, susiorientuoti pasikeitusiose įstatyminėse tvarkose ir reikalavimuose. Su šiais iššūkiais susidoroti tautiečiams padeda Tarptautinės migracijos organizacijos (IOM) įgyvendinamas ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos finansuojamas projektas „Renkuosi Lietuvą“.

Per septynerius projekto gyvavimo metus „Renkuosi Lietuvą“ komanda suteikė daugiau nei 40 tūkst. konsultacijų svarstantiems grįžti ar neseniai į Lietuvą persikėlusiems lietuviams bei užsieniečiams. Centro darbuotojai vieno langelio principu nemokamai teikia informaciją lietuvių, anglų ir rusų kalbomis.  Su (re)integracijos iššūkiais susiduriantys ar sprendimą grįžti dvejojantys priimti asmenys čia gali pasikonsultuoti ir su psichologu.

„Renkuosi Lietuvą" konsultantai dažniausiai sulaukia klausimų apie darbo stažo sumavimą, reikalingus parsivežti dokumentus, gyvenamosios vietos deklaravimą, sveikatos priežiūros ar socialines apsaugos sąlygas, pagalbą susirandant darbą ar pradedant verslą. Grįžtantiems su vaikais aktualūs priėmimo į darželius ar mokyklas klausimai, pagalba integruojantis, jei vaikas sunkiai kalba lietuviškai. Pensijos, parama būstui įsigyti, atvykimas su šeimos nariais užsieniečiais, dviguba pilietybė ar automobilio registracija – atsakymus į šiuos ir daugybę kitų klausimų grįžtantiems į Lietuvą ne visada lengva rasti savarankiškai, todėl centro darbuotojai tampa puikiu atspirties tašku norintiems susiplanuoti sklandų grįžimą.

Kasdien bendraudami su užsienyje gyvenančiais lietuviais, “Renkuosi Lietuvą” konsultantai pastebi, kad grįžimą į Lietuvą gali stabdyti ir įvairūs mitai, tokie kaip: sudėtinga vaikų integracija ir ribotos atvykusiųjų švietimo galimybės Lietuvoje, senatvės pensijų praradimas, mažas darbo užmokestis ar įsitikinimas, kad niekas čia atvykstančių nelaukia, o Lietuva nesikeičia. Vienas iš projekto tikslų yra stoti į akistatą su šiais mitais pateikiant susistemintą ir faktais grįstą informaciją apie galimybes Lietuvoje.

Didelė dalis grįžtančiųjų maloniai nustemba supratę, kaip Lietuva pasikeitė jiems gyvenant svetur ir kaip stipriai gyvenimo kokybė vejasi vakarų šalis. Ne veltui beveik kas penktas užsienyje gyvenantis tautietis teigia, kad šiuo metu neišvyktų iš Lietuvos.

„Mintys apie grįžimą į Lietuvą išvykusius aplanko tikrai dažnai. Vien pernai į mus kreipėsi beveik 12 tūkst. asmenų. Antrus metus iš eilės į Lietuvą grįžta daugiau lietuvių, nei išvyksta. Tai galima sieti su augančia Lietuvos ekonomika, sparčiu algų kilimu, galimybėmis Lietuvoje naudotis pigesnėmis kokybiškomis sveikatos priežiūros, švietimo ir kitomis kasdieniame gyvenime būtinomis viešosiomis paslaugomis. Vis dėlto, labiausiai į Lietuvą grįžti skatina čia gyvenanti šeima ir noras, kad vaikai augtų Lietuvoje”, pasakoja projekto koordinatorė Edita Urbanovič.

 Norintys grįžti į Lietuvą ir turintys individualių su grįžimu susijusių klausimų, "Renkuosi Lietuvą" gali pasiekti:

  • Telefonu (8 800 22922 (nemokama tel. linija Lietuvoje) ir +370 52 51 43 52 (skambinant iš užsienio), internetu (live-chat www.renkuosilietuva.lt) bei el. paštu (renkuosilietuva@iom.lt). Taip pat teikiamos gyvos konsultacijos centro biure adresu: Jakšto g. 12, Vilnius.
  • Interneto puslapyje www.renkuosilietuva.lt rasite susistemintus atsakymus į dažniausiai grįžtantiesiems kylančius klausimus, temines atmintines, patarimus ir jau grįžusių migrantų patirtis.
  • Registracija nemokamai psichologo konsultacijai - psichologas@iom.int)
  • Patarimai grįžtantiems bei aktualiausia informaciją apie įvyksiančius renginius socialiniuose tinkluose Facebook ir LinkedIn)
  • Vebinarų įrašai ir informaciniai filmukai „Renkuosi Lietuvą” Youtube kanale.
  • Svarbiausios naujienos  naujienlaiškio prenumeratoriams -  https://bit.ly/38RgkR8

Ačiū, kad renkatės Lietuvą!

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą