Žemių savininkai ir naudotojai privalo naikinti Sosnovskio barščius
Alytaus rajono savivaldybės teritorijoje pastaruoju metu vis dažniau aptinkamas invazinis augalas – Sosnovskio barštis. Daugiausia jų pastebima Simno ir Daugų seniūnijose. Žemių savininkai ir naudotojai turi naikinti šiuos augalus, o ankstyvas pavasaris yra geriausias laikas. Nenaikinantys Sosnovskio barščio gali būti nubausti baudomis.
Šie augalai kelia daug rūpesčių ne tik Lietuvoje, bet ir kitose ES šalyse. Kol kita augmenija dar tik bunda, Sosnovskio barščių vegetacija jau prasideda. „Kviečiame imtis įvairių naikinimo priemonių, kad Sosnovskio barštis neplistų. Kol kas šio augalo nėra pastebėta Alytaus, Butrimonių, Miroslavo, Nemunaičio, Punios ir Raitininkų seniūnijose“, – sakė Alytaus rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Stasys Supranavičius.
Specialistai įspėja, kad invazinių augalų nenaikinantiems ir leidžiantiems plisti žemių savininkams ir naudotojams pagal LR administracinių nusižengimų kodeksą gali būti skirta administracinė atsakomybė – bauda nuo trisdešimt iki vieno šimto eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo šešiasdešimt iki dviejų šimtų eurų.
„Naikinimo darbai pradedami ankstyvą pavasarį, vos prasidėjus augalų vegetacijai, ir tęsiami be pertraukos ne mažiau kaip ketverius metus, kol sunaikinamos augalų šaknys. Vėliau ne mažiau nei 5 metus prižiūrima, kad neišaugų nauji individai, kol dirvožemyje nebelieka daigių sėklų“, – sakė S. Supranavičius.
Sosnovskio barščiams naikinti rekomenduojama taikyti cheminių ir mechaninių naikinimo būdų derinius. Kenksmingi žmogaus sveikatai invazinių rūšių augalai cheminėmis priemonėmis (augalų apsaugos produktais – herbicidais, laikantis Augalų apsaugos produktų įvežimo, vežimo, saugojimo, naudojimo, teikimo rinkai taisyklių) ir mechaninėmis priemonėmis: iškasant, šienaujant (nupjaunant), užariant, uždengiant geotekstile bei biologinėmis priemonėmis (augalų augimo vietose ganant gyvulius).
Asmenys, dirbantys kenksmingais žmogaus sveikatai invazinių rūšių augalais apaugusioje teritorijoje, turi turėti asmenines apsaugos priemones. Visos kūno dalys privalo būti apsaugotos vandens nepraleidžiančiais sintetiniais drabužiais ir avalyne, būtina dėvėti pirštines ir apsauginę kaukę, akinius ir respiratorių. Baigus darbą reikia saugotis, kad plika oda neprisiliestų prie augalų sultimis aptiškusių drabužių, avalynės, įrankių.
Sosnovskio barštis išsiskiria savo dydžiu, gali išaugti iki 5 m aukščio, visos augalo dalys kaupia daug aktyvios medžiagos furanukomarino, kuri prisilietus žmogui prie augalo sukelia stiprią organizmo alerginę reakciją. Suvešėję augalai nustelbia visą kitą augaliją ir subrandina tūkstančius lengvai platinamų sėklų. Nupjovus augalas nesunyksta, vis atželia iš šaknų, stiebas gyvybingas gali išlikti iki 8 metų. Todėl kova su juo yra labai sunki.
„Pastebėta kur ganosi mėsiniai gyvuliai, ten nyksta augę barščiai. Jaunus ūglius nuėda, o šakniastiebiai yra mindomi, trinami ir barščiai nustoja augti“ – sakė Alytaus augalų apsaugos regioninio skyriaus vyriausioji specialistė Irena Jaciūnienė.
Specialistė sako, kad efektyviausiai Sosnovskio barštis naikinamas selektyvaus veikimo herbicidais. Augalas turėtų būti sunaikintas per dvejus–trejus metus.
Alytaus rajono savivaldybės informacija
Komentarai
Komentarų nėra