Atliekų rūšiavimas – būtinas dėl švaros ir taupumo

Nepakankamai gerai rūšiuojamos atliekos gali tapti ne tik aplinkosaugos, bet ir finansine problema dėl įstatymo pakeitimo – juo numatoma smarkiai didinti sąvartyne šalinamų atliekų taršos mokestį.
Nuo kitų metų Lietuvoje turėtų įsigalioti mokesčio už taršą įstatymo nuostata, numatanti, kad už vieną toną sąvartynuose šalinamų mišrių atliekų teks mokėti 30 eurų. Tai labai padidintų atliekų tvarkymo išlaidas.

Siekdama išvengti drastiško išlaidų augimo, Alytaus miesto savivaldybė kviečia ir ragina gyventojus rūšiuoti visas atliekas ir tokiu būdu užtikrinti, kad miestas ir jo erdvės būtų švarios, o išlaidos už atliekų tvarkymą neaugtų. „Dar praėjusių metų pabaigoje mieste pradėta įrengti pusiau požemines konteinerių aikšteles. Jos yra ne tik šiuolaikiškesnės, bet jose įrengti ir konteineriai išrūšiuotoms maisto atliekoms. Atskirai surenkant maisto atliekas, mišrių atliekų kiekiai labai sumažėja“, – sakė Alytaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Vida Mačernienė. Pasak jos, yra apskaičiuota, kad nerūšiuojamos maisto atliekos gali sudaryti net apie 40 procentų mišrių komunalinių atliekų kiekio, be to, išmestos kartu su kitomis atliekomis, maisto atliekos labai jas užteršia. „Kuo geriau išrūšiuojame, tuo mažiau mišrių atliekų pagaminame ir turėsime mokėti mažiau taršos mokesčio, kurį atliekų tvarkytojai privalės mokėti nuo kitų metų. Akivaizdu, kad rūšiuoti apsimoka, nepaisant to, kad konkretus žmogus tarsi tiesioginės naudos negauna, bet netiesioginė nauda visiems akivaizdi – švaresnė aplinka ir gerokai mažesnės prielaidos kilti rinkliavos tarifui“, – kalbėjo vedėja.

Per praėjusius metus Alytuje iš gyventojų surinkta daugiau kaip 10 tūkstančių tonų mišrių komunalinių atliekų. Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro duomenimis, Alytaus miesto individualių namų gyventojai atliekas rūšiuoja gerai. Jie – geriausi regiono maisto atliekų rūšiuotojai: pernai individualiuose namuose gyvenantys alytiškiai išrūšiavo beveik 400 tonų maisto atliekų ir 1 000 tonų sumažino mišrių komunalinių atliekų. Tačiau bendrais konteineriais besinaudojantys daugiabučių gyventojai rūšiuoja gerokai prasčiau.

Tikimės, kad geriau rūšiuoti atliekas paskatins įrengtos naujos modernios aikštelės, noras visiems gyventi gražiame, švariame mieste. Kviesdama gyventojus atsakingai rūšiuoti, savivaldybė imasi ir papildomų situacijos gerinimo ir konteneirių aikštelių tvarkos užtikrinimo priemonių. Atliekų rūšiavimas, tikėtina, pagerės Alytaus mieste pradėjus nuolat dirbti dviem konteinerinių aikštelių prižiūrėtojams. Taip pat, pasak V. Mačernienės, prie prasčiausių atliekų rūšiavimo vietų ketinama pastatyti vaizdo kameras – jos drausmintų atliekas į bet kurį konteinerį metančius ar tiesiog prie konteinerių jas paliekančius žmones.

Vedėjos teigimu, bus ieškoma ir galimybių paskatinti geriausiai komunalines atliekas rūšiuojančias daugiabučių namų bendrijas. Rūšiuokime!

AMSA inf. 

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą