Prasideda gripo sezonas

Šią savaitę prasideda gripo sezonas – tai periodas, trunkantis nuo 40-osios kalendorinės metų savaitės iki 20-osios kitų metų kalendorinės savaitės. Įprastai Lietuvoje sergamumo gripu pikas stebimas žiemos mėnesiais, t. y. gruodžio ir sausio mėn., tačiau didesnis atvejų skaičius pradedamas registruoti jau spalio mėnesį ir gali tęstis net iki gegužės mėnesio.

Kasmet gripo sezonai gali skirtis

Kiekvienas gripo sezonas pasižymi tam tikrais savitais ypatumais, todėl jį nuspėti yra sudėtinga. 2016–2017 metų gripo sezono metu registruota daugiau kaip 30 tūkst. gripo ir apie 600 tūkst. ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejų, nuo gripo mirė trys asmenys, apie tūkstantis asmenų – hospitalizuoti. Gripo epidemija buvo paskelbta 24 savivaldybėse.
2017 metų 38 savaitę Lietuvoje registruoti aštuoni gripo ir daugiau kaip 20 tūkst. ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejų. Didžiausias sergamumo rodiklis buvo stebimas Alytaus apskrityje, Šiaulių apskrityje 38 metų savaitę sergamumo rodiklis buvo mažiausias ir siekė 52,9 atv./10 000 gyventojų.

Gripui būdingos komplikacijos

Gripo virusai plinta oro lašeliniu būdu, kartu su seilėmis čiaudint ar kosint. Pagrindiniai gripui būdingi simptomai – karščiavimas (temperatūra aukštesne nei 38°C), nuovargis, silpnumas, gerklės, galvos ir raumenų skausmai, kosulys – dažniausiai pasireiškia po 24–72 val.

Siekiant apsisaugoti nuo gripo, rekomenduojama laikytis asmens higienos rekomendacijų:

dažnai plauti rankas;
neplautomis rankomis neliesti akių, nosies ar burnos;
prisidengti burną kosint ar čiaudint;
dažnai vėdinti patalpas;
pajutus gripui būdingus simptomus, neiti į darbą ar ugdymo įstaigą, likti namuose.

Vakcina jau Lietuvoje

Efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų – skiepai. Persirgus ar pasiskiepijus, imunitetas įgyjamas tik tam tikram gripo viruso potipio variantui.

2017–2018 metų gripo sezonui skirta vakcina ,,Influvac“ jau pristatyta į Lietuvą. Kadangi pakankamo antikūnų kiekio, skirto kovai su gripo virusu, susidarymui reikalingas maždaug dviejų savaičių laikotarpis, skiepytis rekomenduojama jau dabar, tačiau tai daryti galima viso gripo sezono laikotarpiu.

Pasaulio sveikatos organizacija ypač rekomenduoja skiepytis asmenims, priklausantiems rizikos grupėms:

65 metų amžiaus ir vyresniems asmenims;
besilaukiančioms moterims;
socialinės globos ir slaugos įstaigose gyvenantiems asmenims;
lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis bei lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais, sergantiems asmenims;
sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

2016–2017 metų gripo sezonui iš viso buvo įsigyta 110 000 gripo vakcinos dozių, skirtų rizikos grupėms priklausančių asmenų skiepijimui, įskiepyta 99,9 proc. dozių. Valstybinės ligonių kasos duomenimis, šiais metais iš viso nupirkta 123 470 gripo vakcinos dozių. Gyventojai, norėdami pasiskiepyti gripo vakcina, turėtų kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą – rizikos grupėms priklausantys asmenys gripo vakcina bus paskiepyti valstybės lėšomis, kitiems asmenims gripo vakciną galima įsigyti mokamai.Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą