Nuotraukos autorius: 123 rf

Kaip atpažinti insultą ir suteikti pirmąją pagalbą?

Kraujas pernešamas į smegenis per sudėtingą arterijų ir kraujagyslių tinklą. Įvykus galvos smegenų pažeidimui, kurį sukelia staiga nutrūkusi tam tikros smegenų dalies kraujotaka, ar plyšus smegenų kraujagyslei, žmogų ištinka insultas. Insultas yra trečioji pasaulyje mirtingumo priežastis, kurią aplenkia tik širdies ir onkologiniai susirgimai ir yra pirma ir pagrindinė ilgalaikės negalios priežastis visame pasaulyje. Pasaulyje kas dvi sekundes kas nors patiria insultą ir kas šešias sekundes kas nors nuo jo miršta. Remiantis Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje 2018 metais užfiksuota 3065 mirties atvejai, kurių priežastis – galvos smegenų insultas.

Išeminis galvos smegenų insultas

88 procentai visų galvos smegenų insultų atvejų sudaro išeminiai galvos smegenų kraujotakos sutrikimai. Išeminis insultas įvyksta, kai galvos smegenis maitinanti kraujagyslė užsikemša ir kraujas bei deguonis nepatenka į smegenis, dėl ko prasideda smegenų ląstelių žūtis. Insultas gali paveikti visų amžiaus grupių žmones, įskaitant vaikus. Daugelis išeminiu insultu sergančių žmonių yra vyresni (60 metų ar daugiau), o insulto rizika didėja su amžiumi. Išeminis insultas gali įvykti dėl skirtingų sveikatos problemų. Dažniausia problema yra kaklo (90 procentų išeminių insultų priežastis) ir galvos arterijų susiaurėjimas, dėl aterosklerozės ar per didelio cholesterolio kiekio kraujyje. Kai arterijos tampa per siauros, kraujo ląstelės gali sudaryti kraujo krešulius, trombus, kurie užkemša kraujagysles. Kita priežastis, dėl kurios gali įvykti išeminis galvos smegenų insultas – širdies ritmo, priepuolių ar širdies vožtuvų sutrikimai.

Hemoraginis galvos smegenų insultas

Hemoraginiai insultai sudaro tik 12 procentų visų insultų skaičiaus. Hemoraginis insultas įvyksta, kai kraujas išsilieja į smegenis. Pagrindinės priežastys yra dvi: aukštas arterinis kraujospūdis, dėl kurio smegenų arterijos neatlaiko didelio slėgio ir plyšta tuomet kraujas išsilieja į smegenis.

Insulto požymiai

Dažniausi insulto požymiai yra staigus veido, rankos ar kojų silpnumas, dažniausiai vienoje kūno pusėje. Kiti įspėjamieji ženklai gali būti: staigus kalbos sutrikimas, pusiausvyros ir koordinacijos praradimas, stiprus galvos skausmas be žinomos priežasties.

Be pavadinimo2

Pirmoji pagalba ištikus insultui

Pastebėjus pirmuosius insulto požymius svarbu, kuo greičiau suteikti pirmąją pagalbą, nes jei pagalba suteikta pavėluotai, pasekmės gali būti negailestingos: paralyžiuota kūno pusė, nejautra, kalbos ir protinės veiklos sutrikimai. Pastebėjus bet kokius insulto požymius reikia tuoj pat skambinti greitajai pagalbai, jeigu nukentėjęs asmuo yra sąmoningas padėkite jam atsigulti, pakelkite šiek tiek galvą ir pečius, nuraminkite, atlaisvinkite drabužius, kurie gali sunkinti kvėpavimą, stebėkite gyvybines funkcijas, kol atvyks medikai. Jeigu nukentėjęs asmuo yra be sąmonės svarbu įvertinti ir palaikyti gyvybines funkcijas, prireikus atverkite kvėpavimo takus, būkite pasirengę atlikti įpūtimus ir krūtinės ląstos paspaudimus.

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Komentarai

  • Po insulto
    prieš 28 minučių
    Metus po insulto lankiausi pas kraniosokralinės osteopatijos specialistą 9 mėnesius. Po to pradėjo judėti galvos kaulai (7 mėnesius juda ir dar ne pabaiga). Kaulai juda mojuojant galva iš kairės į dešinę: kairėje pusėje (nugaros) žemyn, viršuje į kairę, apačioje į dėšinę. Ko pasėkoje atsistato (tiesinasi) stuburo slanksteliai. To pasėkoje dešinioji koja vos-vos šlubuoja (didelis pokytis), o rankos padėtis gerėja (kol kas nedaug).

Parašykite komentarą