Šiam darbui soduose ir kiemuose atlikti liko labai mažai laiko: vėliau bus ilgai draudžiama: reikalingas leidimas
Tirpstant sniegui, iš šiltųjų kraštų grįžtant paukščiams ir ilgėjant dienoms, žinome – ateina pavasaris. O su juo atkeliauja ir visi pavasariniai darbai: sėja, aplinkos tvarkymas, žemės ruošimas sodinimui, medžių genėjimas ir kt. Medžių genėjimas – vienas svarbiausių darbų pavasarį. Tačiau galbūt ne visi žino, kad kai kurių medžių genėjimui ar kirtimui būtinas savivaldybės leidimas. Ir visai nesvarbu, ar medis auga jūsų privačioje teritorijoje, ar daugiabučio namo kieme. Turite suspėti tai atlikti iki kovo 15 d. Kada ir kuriems želdiniams kirsti bei genėti būtinas leidimas ir kur dėl jo kreiptis?, – rašoma tinklalapyje derlingas.lt.
Kada reikalingas leidimas pjauti ar genėti medžius?
Tam tikrais atvejais, kai medžiai ar krūmai priskiriami saugotiniems, jiems genėti ar pjauti, būtina gauti savo Savivaldybės leidimą. Kriterijai, pagal kuriuos medžiai ar krūmai priskiriami saugotiniems, yra numatyti LR Vyriausybės nutarimu. Bus reikalingas leidimas, ar ne, priklauso nuo medžio rūšies, jo dydžio ir nuo to, kur jis auga. Privačių teritorijų savininkams bei daugiabučių namų bendrijoms leidimas kirsti ar genėti medžius būtinas:
Šiems medžiams, kai jų skersmuo miesto teritorijoje yra daugiau nei 20 cm, ne miesto – daugiau nei 30 cm. Medžio skersmuo matuojamas 1,3 m nuo žemės aukštyje. ąžuolams, uosiams, klevams, guoboms, skirpstams, bukams, vinkšnoms, liepoms, maumedžiams, beržams, pušims. Kitoms medžių ar krūmų rūšims, kai jų skersmuo miesto teritorijoje yra daugiau nei 20 cm, ne miesto – daugiau nei 30 cm.
Kada medžių genėjimas draudžiamas?
Remiantis LR Aplinkos ministro įsakymu, draudžiama medžius kirsti ir genėti intensyviausiu laukinių paukščių veisimosi laikotarpiu, nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d.. Draudimas netaikomas, kai: medžiai kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, turtui, saugiam eismui, saugiam elektros energijos, šilumos, dujų, naftos ir jos produktų tiekimo atnaujinimui; pateikiama eksperto, baigusio biologijos krypties studijas ir įgijusio kompetencijų ornitologijos srityje, pažyma, kad kertamame ir (ar) genimame medyje ir greta augančiuose medžiuose nėra besiveisiančių laukinių paukščių; genimos ne didesnės kaip 5 cm skersmens (pjūvio vietoje) šakos.
Kokiais atvejais leidimas medžių genėjimui nereikalingas
Gauti leidimo medžių genėjimui ar kirtimui nereikia tais atvejais, kai: reikia pašalinti audros ar kitų stichinių nelaimių paveiktus (išverstus, nulaužtus), gyvūnų sužalotus ar išverstus medžius ar krūmus; šalinami nudžiūvę medžiai; medžių rūšims, kurios nėra saugotinos, bei invaziniams medžiams ir krūmams, jeigu jų skersmuo neviršija 20 cm miesto teritorijoje ir 30 cm ne miesto; medžiai ar krūmai auga ant pastatų stogų, pamatų, ar kitų jo dalių, inžinerinių statinių; jie auga energetikos objektų, išskyrus elektros oro kabelius, apsaugos zonoje medžiai ir krūmai auga melioracijos griovio šlaituose ir priežiūros juostoje; kitais Įsakyme numatytais atvejais.
Medžių genėjimas: kaip genėti?
Genint medžius, svarbiausia, nepažeisti jų gyvybinių funkcijų. Draudžiama taikyti genėjimo būdą, kai nupjaunamos storosios šakos, nuo kamieno paliekant išsikišusius kelmelius – stagarus ar nupjauti medžio stiebą bet kokiame aukštyje.
Medžiai, augantys daugiabučių namų kiemuose
Dažnai pasitaiko atvejų, kai medžiai, augantys daugiabučių namų kiemuose auga per arti pastatų ir užstoja gyventojams šviesą ar kitaip jiems trukdo. Neretai tai tampa ginčo tarp kaimynų dalimi, nes apatiniai aukštai skundžiasi šviesos trūkumu, o viršuje gyvenantys gyventojai problemos nemato. Norint genėti ar kirsti daugiabučio namo kieme augančius medžius ar krūmus, būtinas gyventojų sutikimas. Reikia, kad tam raštiškai pritartų mažiausiai 51 proc. visų namo gyventojų. Svarbu, paminėti, kad visi medžiai ar krūmai, augantys arčiau nei 5 m nuo pastato, gali būti šalinami savivaldybės lėšomis ir jai pasiūlius. Tačiau ir šiuo atveju būtinas gyventojų sutikimas.
Kur ir kada kreiptis dėl leidimo medžių genėjimui išdavimo
Prašymas leisti kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar genėti saugotinus želdinius pateikiamas savo gyvenamosios vietos savivaldybei. Daugumos savivaldybių interneto svetainėse yra pateikiama prašymo forma, taip pat nurodoma, kokie dokumentai turi būti pateikiami kartu su prašymu. Dažnu atveju netgi nereikia fiziškai atvykti į Savivaldybę. Prašymą galima pateikti elektroniniu būdu. Labai svarbu, kad prašymą spėtumėte pateikti, leidimą gautumėte ir medžių genėjimas būtų atliktas iki kovo 15 d. Pavėlavus, net ir turint leidimą, darbus galėsite atlikti tik po rugpjūčio 1 d. Leidimas išduodamas per 20 darbo dienų nuo prašymo pateikimo dienos. O jeigu buvo prašyta pateikti papildomus dokumentus, per 20 darbo dienų nuo papildomų dokumentų pateikimo dienos.
lrytas.lt informacija
Komentarai
Komentarų nėra