Valgomi švieži, galima marinuoti, rauginti, dėti į salotas: užsiauginti egzotiškąjį agurkaitį – paprasta

Agurkaitis išvaizda primena mažą arbūzą, dydžiu – vynuogę, o skoniu – agurką. Kas šis vis dar egzotiškas mūsų šalyje augalas? Kaip jį auginti ir kaip valgyti? Apie visa tai ir šiek tiek daugiau sužinosite, skaitydami toliau, - rašoma tinklalapyje derlingas.lt.

Kas tas agurkaitis?

Agurkaitis Lietuvoje vadinamas net keletu skirtingų vardų. Dažniausiai jis vadinamas afrikiniu agurku arba melotrija. Ir nors skamba kiek egzotiškai, tačiau ir Lietuvoje galima įsigyti jo sėklų ir sėkmingai užsiauginti šią kiek neįprastą daržovę. Agurkaitis (Melothria) priklauso moliūginių šeimos augalams. Natūraliai auga Šiaurės ir Pietų Amerikose, atogrąžų srityse. Pas mus auginami kaip vienmečiai augalai. Tačiau šiltesnio klimato šalyse, jie po žiemos puikiai atželia ir auga keletą metų.

Afrikinis agurkas, melotrija ar agurkaitis (tekste naudosime visus pavadinimus lygiagrečiai) – tai žolė vijokliniu stiebu. Auga labai greitai ir gali užaugti net iki 3–5 metrų aukščio. Lapai daug smulkesni nei agurko. Žiedai vienalyčiai, geltonos spalvos, varpelio pavidalo. Vyriškieji žiedai susitelkę į nedideles kekes arba skėčio pavidalo žiedynus. Moteriškieji – pavieniai, išaugę lapų pažastyse. Ir vyriškieji, ir moteriškieji žiedai auga ant to paties augalo, tačiau jiems apdulkinti reikalingi vabzdžiai. Vaisiai 1,5–2,5 cm ilgio, rutuliškos arba ritiniškos formos, daugiasėkliai. Išvaizda kaip mažų arbūziukų.

Ar agurkaitis valgomas?

Afrikinius agurkus galima auginti kaip dekoratyvinius augalus pavėsinėms ar kitoms atramoms apželdinti. Tačiau šiukštusis agurkaitis (Melothria scabra) yra ir valgomas augalas. Agurkaičio skonis kaip agurko, tik odelė pasižymi rūgštesniu skoniu. Jie taip pat valgomi švieži, galima juos marinuoti ar rauginti, dėti į salotas.

Kada sėti agurkaičius?

Afrikiniai agurkai gali būti sėjami į daigyklas, šiltnamius arba tiesiai į dirvą. Tačiau kadangi tai atogrąžų srities augalai, reikia pasirūpinti, kad į atvirą dirvą neiškeliautų anksčiau nei pasibaigs visos šalnos. Taigi priklausomai nuo to, kur sėjama, agurkaičiai sėjami: daigykloje kovo pabaigoje – balandžio pradžioje; atvirame lauke – gegužės–birželio mėnesiais. Nereikėtų skubėti sėti ar perkelti į atvirą. Geriausiai juos į atvirą dirvą perkelti kaip ir arbūzus – birželio mėnesį. Ir dar kurį laiką palaikyti pridengtus agroplėvele, kad nesušaltų. Ypač saugoti reikia nuo šalnų, nes joms labai jautrūs – tuoj pat nušąla ir žūva.

Agurkaičio auginimas: tinkama vieta

Geriausiai auga įstiklintuose balkonuose, šiltnamiuose. Tačiau jie gali užaugti net iki 5 metrų aukščio ir 2–3 metrų pločio, tad retas kuris mėgėjas sodininkas gali rasti jiems tiek vietos šiltnamyje. Auginant lauke, parenkama saulėta, nuo vėjų apsaugota vieta. Ypač tinka užuovėja prie namo sienos, pavėsinės, terasos ar pietinė tvoros pusė. Taip pat reikia nepamiršti, kad jiems augti būtinos atramos. Tad arba reikia jas parūpinti, arba sodinti tokioje sodo vietoje, kur jie ras natūraliai, į ką atsiremti ir įsikibti vydamiesi aukštyn. Tai gali netgi tapti savotiška gyvatvore, paslepiančia jūsų sklypą nuo smalsių akių.

Agurkaičių sėja į daigyklas

Jeigu melotrijas sėsite į daigyklas, sėkloms puikiai tiks daigams skirta žemė. Sėklos sėjamos 1–7 cm gylyje. Geriausia iš karto sėti į maždaug 9 cm skersmens vazonėlius, po kelias sėklas. Tuomet jų nebereiks pikiuoti, o ir pasitaiko, kad ne visos sėklos sudygsta. Pasėjus žemė švelniai sudrėkinama ir uždengiama plėvele. Sėkloms sudygti tinkamiausia +23 laipsnių šiluma. Kol sėklos sudygs (o tai užtrunka 7–14 dienų), kasdien plėvelę reikia nuimti, pravėdinti susidariusį kondensatą ir pagal poreikį palaistyti. Kai agurkaičiai sudygsta, plėvelę reikia nuimti, o daigelius toliau auginti ten, kur gautų daug saulės šviesos bei šilumos. Laistoma pagal poreikį, kai žemė išdžiūsta. Geriau žemę drėkinti purkštuvu, kad neišsiplautų. Iki persodinimo į atvirą dirvą, patariama patręšti kas savaitę kalio salietros tirpalu (10 g kalio salietros 10 l vandens). Paskutinį kartą prieš persodinant rekomenduojama tręšti kompleksinėmis trąšomis.

Afrikinių agurkų sėja (perkėlimas) į dirvą

Agurkaičiams auginti labiausiai tinka priemolio ar priesmėlio, derlinga dirva. Idealu įtrešta mėšlu ar kompostu arba po ankštinių daržovių auginimo – žirnių, pupelių, pupų. Daigai į atvirą dirvą sėjami, kai gerai įšyla žemė. Taip pat ir perkeliami daigeliai ne anksčiau nei gegužės mėnesį. Maždaug tada, kai sužydi alyvos. Tačiau skubėti nepatartina, pasėtas sėklas dar reikėtų pridengti plėvele, o ir daigelius reikia labai saugoti nuo šalnų, kurios gali pasitaikyti net ir birželio pradžioje. Tiesiai į lysves sėklos sėjamos taip pat po kelias. Daigeliai susodinami po vieną, paliekant 70 cm atstumą tarp augalų ir 50 cm atstumą tarp eilių. Tik perkelti į dirvą daigeliai maždaug 2 savaites neauga, nes augina ir stiprina šaknyną. Susidaro gumbas, panašus į bulvę. Po to agurkaičiai sparčiai stiebiasi į viršų ir formuoja lapiją. Afrikiniai agurkai auga labai greitai, todėl atramomis reikia pasirūpinti jau persodinant daigelius arba šiems sudygus (jeigu sėjote tiesiai į lysvę).

Agurkaičio auginimas vazone

Šios daržovės puikiai auga ir dera ir pasodintos didelės talpos vazonuose. Tad juos patogu auginti dideliuose balkonuose, lodžijose ar terasose. Visi sėjos patarimai ir žemės parinkimas tokie patys kaip ir auginant dirvoje. Tik labai svarbu parinkti tinkamos dydžio vazoną. Jis turi būti maždaug 19 l tūrio ir ne mažiau nei 30  cm skersmens. Taip pat svarbios tinkamos, aukštos atramos, kad agurkaitis turėtų, kur vytis. Agurkaitis – tikras alpinistas: tinkamos atramos ir genėjimas Agurkaičiai – tikri alpinistai, tad įprastų, agurkams tinkamų atramų, jiems nepakaks. Reikalingos bent 3 m aukščio tvirtos atramos. Idealiai tinka vielos tinklas, nes jis užtikrina gerą oro cirkuliaciją. Be to, taip augdami agurkaičiai nesusispaudžia labai tankiai ir greičiau noksta, mezga daugiau vaisių. Genėjimas melotrijoms nereikalingas. Vis dėlto rekomenduojama pašalinti negyvus, pageltusius, sudžiūvusius lapus. Taip pagerinama oro cirkuliacija, sumažinama ligų rizika ir augalas daugiau jėgų skiria vaisių auginimui.

Agurkaičio auginimas: kaip laistyti ir tręšti?

Afrikiniai agurkai mėgsta drėgną, tačiau neužmirkusią žemę. Laistyti juos reikia reguliariai, tačiau negalima perlaistyti. Gausiam žydėjimui ir geram derliui, agurkaičius reikia tręšti reguliariai. Augimo pradžioje, kai daigeliai perkeliami į dirvą, jiems labiausiai reikalingos azoto trąšos. Pradėjus krauti žiedus ir žydint – svarbiausios yra fosforo ir kalio trąšos. Geriausia tręšimui naudoti 0,2 proc. stiprumo kompleksinių trąšų tirpalą (20 g trąšų 10 l vandens).

Kada ir kaip imamas agurkaičių derlius?

Melotrijos vaisiai subręsta maždaug liepos mėnesį. Ir toliau vaisius augina iki pat šalnų. Agurkaitis sunokęs, kai pasiekia maždaug vynuogės dydį ir yra švelniai žalios spalvos, tvirtas. Pernokęs agurkaitis būna gelsvos spalvos, žievelė kieta, dar rūgštesnė, sėklos didelės. Kuo dažniau skinamas agurkaičių derlius, tuo daugiau naujų vaisių augalas išaugina. Nuo vieno krūmelio galima priskinti net iki 5–7 kg afrikinių agurkų. Agurkaičiai valgomi švieži, marinuoti, dedami į salotas. Naudojami lygiai taip pat kaip mums įprasti agurkai. Šaldytuve švieži išsilaiko iki savaitės.

Agurkaitis: kenkėjai ir ligos

Šios daržovės labai atsparios ligoms bei kitiems kenkėjams. Neserga jokiomis agurkams būdingomis ligomis. Todėl iš esmės gali užaugti be jokio purškimo cheminėmis medžiagomis. Kartais agurkaičius puola miltligė. Kad jos išvengtumėte, reikia užtikrinti gerą oro cirkuliaciją tarp lapų ir parūpinti tinkamas atramas. Agurkaičio lapai negali gulėti ant žemės, būti drėgmėje. Jeigu agurkaičius užpultų amarai, galima bandyti juos nupurkšti stipria vandens srove ar išbandyti natūralias priemones nuo jų. Ir tik niekam nepadėjus, naikinti cheminiais preparatais.

Kaip dauginamas agurkaitis?

Paprasčiausias būdas dauginti agurkaičius – prisirinkti sėklų iš pernokusių vaisių. Tereikia leisti keliems vaisiams pernokti (jie tampa geltoni ar rudi ir labai minkšti) ir iš jų išskobti sėklas. Sėklas pamirkyti parą vandenyje ir tas, kurios nusės ant dugno, palikti sėklai: nusausinti ir gerai išdžiovinti. Laikyti sandariame popieriniame maišelyje kitų metų sėjai. Afrikinius agurkus galima padauginti ir gumbais panašiai kaip jurginus. Rudenį, po pirmųjų šalnų, jų lapai ir stiebai pageltonuoja, ima vysti, tuomet reikia iškasti gumbus ir juos sluoksniais su kompostu sudėti į dėžes ar vazonus: sluoksnis žemės, gumbai, sluoksnis žemės, gumbai ir t.t. Taip laikyti geriausia rūsyje. O pavasarį, įšilus žemei, vėl pasodinkite. 

lrytas.lt informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą