Vyksta 8-osios Lietuvių kalbos dienos

Lietuvoje ir užsienyje prasideda aštuntosios Lietuvių kalbos dienos. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) iniciatyva jos rengiamos kasmet vasario–kovo mėnesiais. Šiuo laikotarpiu vyksta tūkstančiai renginių, skirtų lietuvių kalbai, Lietuvos etnografinių regionų savitumui, kalbą ir literatūrą puoselėjusioms asmenybėms. Į renginių ciklą įsitraukia beveik visos šalies bibliotekos, muziejai, švietimo ir mokslo įstaigos, savivaldybės, universitetai ir mokslo įstaigos, Lietuvių kalbos draugija ir „Lituanistų sambūris“. 

Tradiciškai prie Lietuvių kalbos dienų jungiasi tautiečiai iš užsienio. Šiemet dalyvaus lietuviai iš kelių dešimčių valstybių, net iš tolimosios Australijos, Taivano. Tarp užsienio lietuvių itin populiari Lietuvių kalbos dienų viktorina, kurią kasmet organizuoja VLKK.
Alytuje vykstančių renginių planas skelbiamas VLKK svetainėje https://bit.ly/3YlH00U 
Jį rasite ir čia. 
Kalbos dienų naujienas kviečiame sekti feisbuke VLKK. Lietuvių kalbos dienos.

Šiemet minimi Klaipėdos krašto metai, o Lietuvių kalbos dienų sostinė iš Šakių, pernykštės sostinės, keliama į Gargždus. Sostinės titulą laimėjo Klaipėdos r. savivaldybės J. Lankučio viešoji bibliotekos projektas „Gargždai – Lietuvių kalbos dienų sostinė 2023. Kalbos formos“. Klaipėdos rajono centras – Gargždų miestas – įsikūręs šalia istorinės ribos su Mažąja Lietuva. Šioje etninių regionų sandūroje gimė daug lietuvių kalbai nusipelniusių asmenybių, gausu kalbos istorijai svarbių vietų. Projekto sumanytojai sieks įvairiomis formomis šiuolaikiškai ir tradiciškai atskleisti lietuvių kalbos grožį, kvies labiau pažinti Klaipėdos kraštą, lietuvininkų (šišioniškių) tarmę. 

Klostosi ir nauja tradicija – mažąja Lietuvių kalbos dienų sostine panoro tapti Kavanas – miestelis Airijoje, kuriame jau 15 metų veikia lituanistinė mokykla „Gintarėlis“. Mažoji sostinė kviečia pasaulio lituanistines mokyklas į bendrą projektą „Lietuvių kalbos naktys“. Idėjos autoriai bandys įrodyti, kad lietuvių kalba niekada nemiega – ja pasaulyje kalbama ištisą parą. Kavano lietuviai tikisi, kad kitąmet Mažosios Lietuvių kalbos dienų sostinės vaidmenį perims kitos šalies lietuviai.

Vasario 28 d. VLKK ir Lietuvos mokslų akademijos organizuojamame renginyje Mokslų akademijoje bus įteikti šių metų apdovanojimai už lietuvių kalbos puoselėjimą. Laureatais šiemet tapo Lietuvių kalbos instituto Baltų kalbų ir vardyno tyrimų centro vyriausiasis mokslo darbuotojas doc. habil. dr. Ilja Lemeškinas ir Gamtos tyrimų centro mokslininkas doc. dr. Zigmantas Gudžinskas. Jiems bus iškilmingai įteiktos skulptūrėlės „Sraigė (autorius Rokas Dovydėnas) ir VLKK diplomai.

Parengta pagal Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto 2023-02-08 pranešimą

Komentarai

  • Petr Buzek
    prieš 12 minučių
    Ar tau reikia paskolos???? Asmeninės paskolos ar verslo paskolos???? Pakalbėk su manimi apie tai. KONTAKTŲ PAVADINIMAS: Ponas Petras Buzekas, jei susidomėjote, susisiekite su mumis adresu::::::petrbuzekloanfirm@gmail.com
    Whatsapp dabar: +639451256230

Parašykite komentarą