Ant Simno sinagogos atidengta memorialinė lenta

Simno mieste vyko ketvirtasis renginys iš ciklo „Atmintis gyva“, kurį organizavo Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Simno filialas. Ant Simno sinagogos pastato atidengta memorialinė lenta, skirta įamžinti atminimą apie šiame pastate veikusį dvasinį ir kultūrinį šio miesto žydų bendruomenės centrą. Idėjos iniciatorius ir rėmėjas šiuo metu Bostone, Jungtinėse Amerikos valstijose, gyvenantis Ilja Goldovt, kurio giminaičiai gyveno Simne ir 1941 buvo sušaudyti.

Renginyje dalyvavo Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas, Izraelio ambasadorius Lietuvoje Amir Maimon, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Žydų gelbėtojų atminimo įamžinimo skyriaus vedėja Danutė Selčinskaja, dizaineris Balys Gudas, gausiai susirinkę simniškiai ir svečiai.
Memorialinę lentą atidengė Lietuvos Izraelio ambasadorius Lietuvoje A. Maimon, meras A. Vrubliauskas, F. Kukliansky ir Ilja Goldovt.
Svečiai pasidalijo prisiminimais, kalbėjo apie žydų vaidmenį Lietuvos gyvenime.
Ambasadorius A. Maimon pasisakė apie žydų atminties įamžinimą Simne. „Nors pastatas tuščias, tačiau Simne gyvenusių žydų atmintis gyva, nes į renginį susirinko daug žmonių pagerbti jų atminimą. O atminimo lenta visiems bylos apie įspaustą gilų žydų tautos pėdsaką Simne“, - kalbėjo ambasadorius.
A. Vrubliauskas pažymėjo žydų tautos indėlį į Lietuvos valstybės vystymąsi.
Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė F. Kukliansky įsitikinusi, kad įamžindami Simno sinagogos pastatą atminimo lenta įsipareigojame daryti viską, kad Simno žydų istorijos puslapiai nenugrimztų užmarštin.
Prisiminimais dalijosi ir I. Goldovt. „Šiame pastate – sinagogoje „tilpo visas pasaulis“: ugniagesiai, amatininkai, vaistininkai, mokykla. 1941-aisiais šis pasaulis išnyko“, – kalbėjo jis.
Po memorialinės lentos atidengimo buvo skaitomos sušaudytų Simno žydų vardai ir pavardės. Jie pagerbti tylos minute.
Po ceremonijos bibliotekininkė Lina Daniulevičienė pakvietė apsilankyti Kalesninkų giraitėje ir nulenkti galvas žiauriai nužudytiems 414 Simno žydų.
Renginio metu Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Žydų gelbėtojų atminimo įamžinimo skyriaus vedėja Danutė Selčinskaja išsamiai pristatė jaudinančią parodą „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie ŠOA“. Paroda atidaryta Simno bibliotekoje.
Konferencijoje „Jie gyveno kartu su mumis“ Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininkas Vilmantas Dunderis plačiai papasakojo apie Simne gyvenusių žydų verslus, pomėgius, bendravimą su kaimynais lietuviais. Kraštietis Romualdas Juknelevičius dalijosi savo tėvų ir senelių prisiminimais apie Simno krašto žmones, gelbėjusius žydų vaikus, apie tykančius pavojus ir baimes.
Baigdama renginį Simno filialo vyresn. bibliotekininkė L. Daniulevičienė padėkojo smuikininkei Erikai Krikščiūnaitei, visiems dalyviams bei pagalbininkams ir pažymėjo, kad visos Lietuvos žydų holokausto kančios turi būti žinomos, suvoktos ir priimtos kaip neatskiriama mūsų praeities dalis.

ARSVB Simno filialo informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą