Nuotraukos autorius: lrytas.lt

Žuvusios 10-metės mamą daugelį metų nekaltai tampę prokurorai sudėjo ginklus: šeima gali lengviau atsikvėpti

Pusseptintų metų be kaltės prokurorų po tragiškos avarijos tampyta Jurgita Jankauskienė gali lengviau atsikvėpti – Varėnos rajone žuvusios 10-metės Kotrynos Jankauskaitės motinai daugiau nereikės įrodinėti savo nekaltumo. Atkakliai nuteisti moterį siekusi Alytaus prokuratūra nusprendė nebeteikti skundo Aukščiausiajam teismui.

„Prokuratūra tokio skundo neteikė“, – ištirpus apskundimo terminui, antradienį portalą lrytas.lt informavo Kauno apygardos prokuratūros atstovas spaudai Aurimas Didžiokas. Išteisinus mergaitės mamą, buvo pradėtas naujas tyrimas – įžvelgusi greitį viršijusio, maždaug 7 automobilių koloną lenkusio Vilniaus verslininko Justino Valašino kaltės požymius, Varėnos teisėja Loreta Janiulytė pranešė apie tai Alytaus apylinkės prokuratūrai. Daugelis liudytojų teisme davė nuoseklius parodymus, jog į mažametės automobilį „Toyota“ įsirėžęs J.Valašinas vairavo chuliganiškai ir pavojingai manevravo, kirsdamas ištisinę juostą, atlikdamas dvigubą lenkimą.

Atsitvėrė tylos siena

Tragedija įvyko dar 2014 metų lapkričio 1 dieną kelyje Valkininkai-Daugai-Alytus: pailsėti aikštelėje su šeima ketinusi J.Jankauskienė suko į kairėje pusėje esančią aikštelę, rodė posūkį, tačiau tuo momentu „Toyotą“ tiesiog nušlavė ilgą mašinų koloną lenkęs „Audi Q7“. Kotryna po trijų dienų užgeso ligoninėje. Ši didžiulį atgarsį sukėlusi istorija apaugo įtarimais dėl įtakingos rankos pakreipiant tyrimą 40-mečiui verslininkui naudinga linkme – nepaisydami nei liudininkų žodžių, nei prieštaringų bei abejones keliančių ekspertų išvadų, pareigūnai stojo „Audi“ vairuotojo pusėn.

Į kraupaus susidūrimo vietą atvykęs policijos pareigūnas Arūnas Puodys tvirtino sulaukęs kolegų spaudimo, kad ataskaitoje kaltininke reikia paversti „Toyota“ vairavusią 43 metų J.Jankauskienę, o atsisakius tai padaryti, jis buvo atleistas iš darbo. Po J.Jankauskienės išteisinimo naują bylą atvertę prokurorai nuo visuomenės atsitvėrė tylos siena – paskutinio bendravimo metu jie naujienų portalui lrytas.lt neatsakė į klausimą, ar J.Valašinas per pustrečio mėnesio buvo apklaustas, ar žuvusios mergaitės tėvai yra pripažinti nukentėjusiais. Buvo tiktai pranešta, kad tragiškos avarijos tyrime įtarimai iki šiol niekam nepareikšti.

J.Jankauskienės advokatas Linas Kuprusevičius teigė, jog į prokuratūrą dėl tėvų pripažinimo nukentėjusiais buvo kreiptasi dar pavasarį. Atėjo atsakymas, jog dėl to bus sprendžiama tyrimo metu. „Daugiau negavome jokių žinių“, – trečiadienį pranešė L.Kuprusevičius. J.Jankauskienės nuteisimo siekusi Alytaus apylinkės prokuratūros prokurorė Regina Juškevičienė naujam tyrimui jau nevadovauja – ją pakeitė prokuroras Stasys Kuprys.

Bandė primesti kaltininkės dėmę

2020 metų metų gruodį Varėnos teismo rūmai atmetė motinai pareikštus kaltinimus dėl avarijos sukėlimo, o šių metų balandžio 23 dieną Kauno apygardos teisėjų kolegija, vadovaujama Jūratės Jakubonienės, netenkino prokuratūros skundo. Dukros netekusi moteris patyrė didžiulį stresą, pusseptintų metų mindama teismų ir teisėsaugos institucijų slenksčius, siekdama nusivalyti jai bandytą primesti avarijos kaltininkės dėmę.

Varėnos teisėja L.Janiulytė pabrėžė, jog visureigio „Audi“ vairuotojas J.Valašinas esant sudėtingomis eismo sąlygomis pavojingai manevravo, lenkė automobilių koloną dideliu greičiu išvažiavęs į priešingos krypties juostą. J.Jankauskienei rodant posūkį, iš paskos judėję vairuotojai pradėjo stabdyti, tačiau to nepadarė „Audi“ vairuotojas, atlikęs dvigubą lenkimą. Pasak teisėjos, „Toyota“ vairuotoja negalėjo numanyti, jog visureigis dideliu greičiu lenks visą koloną.

Teismas nusprendė, kad J.Jankauskienė nepažeidė eismo taisyklių, nors prokuratūra ir ekspertai įtikinėjo priešingai.

Lenkė, kirsdamas ištisinę juostą

Leistinas greitis avarijos vietoje – 90 kilometrų per valandą. Valstybinės ekspertizės duomenimis, „Audi“ vairavęs vyras važiavo 99 kilometrų per valandą greičiu. J.Jankauskienės advokatas L.Kuprusevičius atkreipė naujienų portalo lrytas.lt dėmesį, jog teismo ekspertai nustatinėjo tik greitį, kuris buvo prieš pat susidūrimą. „Pagal liudytojų parodymus, „Audi“ vairuotojas dar iki susidūrimo momento dar dukart stabdė – nepriklausomas ekspertas paskaičiavo, jog šio automobilio greitis siekė maždaug 125 kilometrus valandą. Liudytojai įsidėmėjo šį „Audi“ dar nuo Vilniaus. Vienas žmogus prisiminė, kaip visureigis lenkė jį per dvigubą ištisinę juostą ir toliau nurūko“, – pasakojo L.Kuprusevičius. Iškart po avarijos kitam liudininkui įstrigo „Audi“ vairuotojo žodžiai – nelaimės vietoje pastarasis pripažino, kad kaltas tik jo greitis. Tai krito į akis ir teismui, bet ne teisėsaugai. Liudininkai taip pat atkreipė dėmesį, jog „Audi“ vairavęs verslininkas J.Valašinas elgėsi nesaugiai ir rizikingai.

Prabilo apie didžiulį spaudimą

Į avarijos vietą atvykusiam ir ikiteisminį tyrimą pradėjusiam Varėnos rajono komisariato policininkui A.Puodžiui nekilo jokių abejonių, kad dėl avarijos kaltas „Audi“ vairuotojas. Tokią išvadą jis ir surašė. Tačiau vėliau A.Puodys tvirtino iš policijos tyrėjo sulaukęs spaudimo – jam net triskart buvo sakoma, kad reikia perrašyti dokumentaciją taip, kad ji būtų naudinga „Audi“ vairavusiam verslininkui. Po to, kai atsisakė tai padaryti, A.Puodys buvo atleistas iš darbo. Tarsi burtų lazdele mostelėjus, tyrimas pajudėjo taip, kaip buvo naudinga sostinės verslininkui.

Ekspertizes lydėjo skandalingi faktai

Alytaus apylinkės prokuratūros prokurorė R.Juškevičienė dėstė, jog pagrindine avarijos priežastimi tapo J.Jankauskienės veiksmai kelyje – esą jai sukant į kairę, „Audi“ vairuotojas jau neturėjo galimybės išvengti susidūrimo. „Audi“ vairuotojas teisme aiškino greičio neviršijęs – lenkimą atlikęs leidžiamoje vietoje, tačiau jam netikėtai kelią pastojo „Toyota“. Lietuvos teismo ekspertizių centro atstovai aiškino, jog dėl avarijos kalta J.Jankauskienė, nors pirmą ekspertizę atliko tinkamos kvalifikacijos neturinti specialistė, tačiau vėlesnes ekspertizes atlikę jos kolegos pripažino, kad rėmėsi tik pirmąją ekspertize, tiktai perrašydami duomenis. Gauta duomenų, jog ekspertizių metu buvo klaidingai į programą įvestas „Audi Q7“ svoris. Nepriklausomas ekspertas, daktaras Valentinas Mitunevičius priešingai, nustatė, jog dėl avarijos yra kaltas „Audi“ vairuotojas J.Valašinas.

lrytas.lt infromacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą