Baliniai vėžliai ir raudonpilvės kūmutės sugrįžta į gimtąsias Dzūkijos balas

Rytoj į Metelių ir Veisiejų regioninius parkus sugrįš rekordinis skaičius balinių vėžlių – 125 – ir varlyčių raudonais pilvais – 318. Reti, į Lietuvos raudonąją knygą įrašyti gyvūnai saugiai praleido pirmuosius savo gyvenimo metus Lietuvos zoologijos sode. Dabar jie pakankamai sustiprėję, kad galėtų išgyventi natūralioje aplinkoje patys.

Penktadienį Metelių regioninio parko lankytojų centre nuo 12 iki 13 valandos bus galima  „gyvai“ pamatyti balinių vėžlių ir raudonpilvių kūmučių jauniklius, prieš paleidžiant juos į laukinę gamtą. Specialistai pasidalins žiniomis apie šias retas gyvūnų rūšis, jų išsaugojimo svarbą. Vėliau vėžliukai bus vežami į paleidimo vietas, kurios renginio dalyviams nebus atskleistos. Metelių regioniniame parke apsigyvens 98 vėžliukai, dar 27 bus paleisti Veisiejų regioniniame parke.

Gausėjant balinių vėžlių populiacijai gamtoje, regioninių parkų darbuotojams vis lengviau surasti balinių vėžlių kiaušinių dėtis, iš kurių išsiritusiais vėžliukais pirmaisiais, sunkiausiais, jų gyvenimo metais rūpinasi Lietuvos zoologijos sodo specialistai. Paimami netikamose vietose sudėti kiaušiniai ar jau išsiritę lizduose tūnantys vėžliukai, pavyzdžiui netoli kelio, dirbamų laukų ir pan., nes ten likę gali būti sunaikinti.

Kiek sunkiau sekasi surasti po vandeniu besislepiančius raudonpilvių kūmučių ikrelius. Dėl keletą vasarų iš eilės trukusios sausros pastaraisiais metais į gamtą buvo paleista vos keliolika šių varlyčių. Tačiau praėjusi vasara buvo palanki joms neršti, todėl šiemet jų išauginta kaip niekada daug.

Lietuvos zoologijos sodas kartu su  Metelių ir Veisiejų regioniniais parkais projektus balinių vėžlių ir raudonpilvių kūmučių populiacijoms išsaugoti ir pagausinti vykdo nuo 2011-ųjų. Per tą dešimtmetį  buvo išauginti ir į gamtą išleisti 949 baliniai vėžliai ir 410 raudonpilvių kūmučių.

Šiemet paskutinysis projektas baigiasi, tačiau ši prasminga veikla nenutrūks. Kitąmet Lietuvos gamta ir vėl pasipildys būriu šių retų rūšių roplių ir varliagyvių.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą