Vasara, atliekos ir vabzdžiai. Kaip su viskuo susitvarkyti?

Vasariška šiluma džiugina ne tik žmones – ja mėgaujasi ir vabzdžiai, kurių Lietuvoje priskaičiuojama daugiau kaip 3400 rūšių.  Jie visi mėgsta šilumą, ir atliekas. Labiausiai – nesutvarkytas: neišrūšiuotas, neuždengtas, išmestas bet kaip ir bet kur. Veisiasi jie visur, bet labiausia taikosi patekti ant maisto atliekų.   

Didžiausia laimė vabzdžiams – rasti neuždengtą maisto atliekų šiukšliadėžę ar konteinerį. Čia atskridę jie prideda kiaušinių, iš jų ritasi lervos ir vis naujos vabzdžių vados. Mokslininkai primena, kad tai yra natūralūs gamtos dėsniai, bet ne viskas, kas vyksta gamtoje, žmogui patinka. 

Tad ką daryti, kad vabzdžiai visais savo pavidalais negadintų gyvenimo džiaugsmo? Primename mokslininkų rekomendacijas, kaip reikia tvarkyti atliekas, kad jų konteineriai netaptų vabzdžių veisyklomis.   
Pagrindinė taisyklė -  rūšiuoti visas atliekas ir visas jas mesti į konteinerius. Nieko, o ypač maisto produktų, nepalikti prie jų ar kitose atvirose vietose! 

Visus konteinerius ir šiukšliadėžes laikyti sandariai uždengtus. 

Individualius maisto atliekų konteinerius patariama laikyti pavėsyje, apsaugotus nuo tiesioginių saulės spindulių.

Nekaupti didelių atliekų kiekių: jas nuolat išnešti, individualius konteinerius reguliariai ištraukti tuštinimui.  

Perkant produktus, ruošiantis iškylai, gerai apgalvoti, kiek maisto produktų realiai galite suvalgyti, kad kuo mažiau jų tektų išmesti.

Susidariusias maisto atliekas rinkti į maišelius. Prieš išmetant juos sandariai užrišti, prieš tai suspaudžiant ir stengiantis pašalinti kuo daugiau oro. 

Mėsos, žuvies atliekas prieš išmetant suvynioti į kelis popieriaus sluoksnius. 

Nepalikti prilipusių atliekų likučių, reguliariai plauti šiukšliadėžes ir konteinerius, keisti (mažiausiai du kartus per metus) maisto atliekų konteinerio anglies filtrą – ant konteinerio dangčio įrengtas filtras padeda mažinti nemalonaus kvapo sklidimą, užtikrina tinkamą oro cirkuliaciją konteineryje. Filtrai nemokamai keičiami visuose Alytaus regiono rūšiavimo centruose. 

Bendro naudojimo konteineriai po kiekvieno ištuštinimo purškiami probiotinėmis priemonėmis ir reguliariai plaunami, tikrinama, ar jų viduje nėra išbėgusių skysčių ar prilipusių atliekų. 

Vabzdžiams nuo atliekų talpų baidyti galima naudoti įvairias natūralias priemones. Nustatyta, kad daugelis vabzdžių nemėgsta arbatmedžio, levandos, šeivamedžio, mėtų, kiečių kvapo, tad galima naudoti natūralius eterinius aliejus arba įdėti šių augalų šakelių į šiukšliadėžes. 

O jei nutiko taip, kad vabzdžiai visgi pasiekė atliekas ir sudėjo ant jų kiaušinėlius, juos bei atsiradusias lervas patariama naikinti verdančiu vandeniu su natūraliomis valymo priemonėmis. Lervas bei kiaušinėlius naikina ir druskos tirpalas. 

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro inf. 

 

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą