Nori kurti laužą gamtoje, žinok, kur tam įrengtos vietos

Šylant orams ir planuojant savaitgalius praleisti gamtoje, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba nori priminti, kur galima pailsėti, stovyklauti, kokiose vietose galima kurti laužus nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose. Tarnybos Kraštovaizdžio apsaugos skyrius sukūrė specialų žemėlapį su stovyklavietėmis, kempingais ir poilsiavietėmis saugomose teritorijose. 

Žemėlapį su poilsiui pritaikytomis vietomis galima rasti čia 

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vedėjos Agnės Jasinavičiūtės, saugomų teritorijų lankytojų patogumui sudėjome poilsiavietes, stovyklavietes ir vietas, kur galima kurti laužus – į vieną žemėlapį. Čia galima rasti tikslias poilsio vietų koordinates. 

Reikėtų atminti, kad saugomos teritorijos – jautriausios gamtinės vietos, kur gyvena retos rūšys, kur saugomi kraštovaizdžio kompleksai ir kas ten negalima nustato Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas. 

Primename, kad laužus galima kurti tik stovyklavietėse, poilsiavietėse ir kempinguose, kur yra įrengtos ir specialiai tam išskirtos bei iš anksto parengtos vietos. Tokios laužavietės apsuptos iš visų pusių ne siauresne kaip 0,5 metro mineralizuota zona, o aplink yra pašalintos miško paklotės juosta. Arti laužavietės nėra sausos žolės, medžių, durpingo grunto ar kitokių degių medžiagų.

Jei lankytojas žada kurti laužą saugomoje teritorijoje, tačiau nėra įsitikinęs, ar laužavietė įrengta legaliai, visada patariama pirmiausia paskambinti į saugomų teritorijų direkcijas, kur patikslins – ar tam tikroje vietoje galima kurti laužą. 

Prašome gamtoje elgtis atsakingai – kiekviena liepsna gali įplieksti gaisrą. Liepsnojančiose pievose sudega reti augalai ir jų sėklos, žūsta vabzdžiai, gyvūnai, paukščiai. 

Daugelis nežino kuo skiriasi poilsiavietė ir stovyklavietė, kada patartina ieškoti kempingo. Tad primename šių poilsio vietų apibrėžimus. 

Poilsiavietė – tik laikinai apsistoti be nakvynės skirta teritorija, kurioje gali būti įrengiama mažųjų kraštovaizdžio architektūros elementų, laužaviečių, automobilių stovėjimo aikštelė.

Stovyklavietė – poilsiui su nakvyne skirta teritorija, kurioje gali būti įrengta mažųjų kraštovaizdžio architektūros elementų, taip pat gali būti teikiama turistinės stovyklos paslauga.

Kempingas – apgyvendinimo paslaugoms teikti skirta, suplanuota aikštelėmis ir įrengta teritorija, kurioje turistai apgyvendinami palapinėse, mobiliuose ar stacionariuose nameliuose, ir yra sudarytos sąlygos transporto priemonėms statyti. 

Pastebėjus deginamą žolę ar miške kilusį gaisrą, būtina iš karto apie tai pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą