Kada sėti – tai svarbiausia aplinkybė jūsų moliūgų derliui: tinkamas grafikas

Dėliodama sėklų pakelius ir planuodama sėją, žinoma, į tuos planus įtraukiu ir rudens gėrybių karalių – moliūgą. Kaip gi be jo? Juk rudenį bus labai smagu visokio gėrio žiemai iš jo išsivirti. Jūs irgi, nepagailėkite darže kokio kampelio ir užsiauginkite šių daržovių patys. Nežinote kada ir kaip juos sėti? Ne bėda – viską papasakosiu, kaip ir kada sėti moliūgus, ir patys įsitikinsite, kad tai labai paprasta, – rašoma tinklalapyje derlingas.lt.

Kada sėti moliūgus pagal sėjos kalendorių

Moliūgai yra šilumą mėgstantys augalai ir visiškai nepakenčia šalnų, todėl neverta skubėti nei su jų sėja, nei su persodinimu. Palankios dienos namuose arba šiltnamyje sėti moliūgus sodinukams yra: balandžio 19, 20, 24, 25, 29. Gegužės – 17, 18, 20, 21, 22, jeigu lauke pakankamai šilta, moliūgus jau galima persodinti į daržo lysves. Tam taip pat šiemet tiks ir birželio 14, 15, 19, 20. Moliūgų daigus į lysves galima persodinti kai jie būna ne jaunesni, kaip 20 dienų amžiaus. Jeigu persodinus moliūgus į atvirą gruntą žadama nors ir menkiausia šalna, būtinai daigus uždenkite agroplėvele.

Jeigu nuspręsite moliūgus sėti tiesiai į nuolatinę jų augimo vietą, tinkamos datos tam bus balandžio 25, 29 ir gegužės 17, 18, 20, 21, 22.

Moliūgų sėja daigams ir jų persodinimas

Moliūgus galite auginti dviem būdais: užsiauginti daigų, kuriuos vėliau perkelsite į lysves arba iš karto sėti sėklas tiesiai į daržą. Pirmuoju atveju derlius subręs anksčiau, tačiau antruoju turėsite mažiau rūpesčių. Kuris būdas priimtinesnis – spręsti jums. Moliūgų daigai nemėgsta persodinimo, todėl sėklas geriau sėti iš karto į atskirus puodelius, kad persodinant būtų lengviau išsaugoti augalų šaknis nepažeistas. Moliūgų sėja daigams labai paprasta: Jiems užtenka plastikinių apie 0,5 l talpos indelių ar vazonėlių su vandens nubėgimui skirtomis angomis. Sėklas pasėkite 4–5 cm gylyje, universaliame substrate arba kompostinėje žemėje. Indelius su pasėtais moliūgais uždenkite plėvele ir padėkite šiltai. Ideali temperatūra +25–30 laipsnių. Tokiomis sąlygomis sėklos sudygs per 5–6 dienas. Pasirodžius daigams, juos geriau perkelti į vėsesnę vietą, kur dieną būtų apie 15–17 laipsnių, o naktį – 11–14 laipsnių šilumos. Žinoma, vieta daigams turi būti labai šviesi. Tik tokiomis sąlygomis jie augs stiprūs ir stambūs. Daigus laistykite labai atsargiai ir retai. Dirva tarp laistymų turi visiškai išdžiūti. Įsiminkite – moliūgai nepakenčia drėgmės pertekliaus! Taip pat labai svarbu, kad vanduo nepatektų ant daigelių lapų, nes jie gali supūti. Likus savaitei iki persodinimo, daigus užgrūdinkite. Tai padaryti paprasta – išneškite juos į gryną orą. Pirmąsias porą dienų tik 2–3 valandoms. Vėliau galite išnešti jau ir visai dienai. Svarbiausia, kad daigai nestovėtų kaitrioje saulėje. Geriausia tam tinka lengvas pavėsis. Daigus persodinkite atsargiai, kad nenutrupėtų žemės grumstas, susidaręs aplink moliūgo šaknis. Jei šaknys bus plikos, augalai sunkiai prigis ir gali net žūti. Lysvėje daigus sodinkite ne mažesniu kaip 90 cm atstumu vieną nuo kito. Persodinę moliūgų daigus į nuolatinę vietą juos palaistykite – maždaug po 0,5 l vandens vienam augalui. Palaistę daigus apkaupkite, kad sulaikytumėte drėgmę. Prie kiekvieno augalo galite įsmeigti po lazdelę – tai padės lengvai surasti augalo centrą ir moliūgą palaistyti. Jei lauke labai karšta, pirmąsias kelias dienas persodintiems daigams reikėtų padaryti pavėsį nuo vidurdienio saulės.

Kaip parinkti vietą moliūgams?

Vieta, kurioje augs moliūgai, turėtų būti maksimaliai apšviesta nuo ryto iki vakaro. Jie labai mėgsta šviesą. Dirva turėtų būti derlinga. Jei dirva prasta, molinga arba durpinga, sodindami į duobutes įberkite humuso. Tai pagerins moliūgų augimo sąlygas visam sezonui. Kalbant apie sėjomainą, geriausia jeigu ten, kur sodinsite moliūgus, prieš tai augo bulvės, ankštiniai augalai (žirniai, pupelės), šakniavaisiai arba svogūnai. O po giminingų augalų (cukinijų, patisonų, arbūzų, melionų ir agurkų) moliūgų sodinti negalima, nes jie serga tomis pačiomis ligomis. 

Moliūgų sėja tiesiai į atvirą gruntą 

Kaip minėjau, galima moliūgus sėti tiesiai į dirvą, išvengiant papildomo darbo persodinant jau paaugintus daigelius. Aš eilę metų taip sėjau savo moliūgus. Ar tai labai gerai – nesu tikra. Sėjant tiesiai į atvirą gruntą visada yra rizika, kad žemė dar nėra pakankamai įšilusi, kad sėklos gali tiesiog supūti ir neišdygti. Todėl, siūlyčiau nepatingėti ir pasisėti moliūgų daigeliams ir jau paaugusius juos persodinti į nuolatinę vietą savo darže. 

lrytas.lt informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą