„Vilniaus duona“ prašo ministerijos, kad lietuviški rugiai būtų įtraukti į Raudonąją knygą

 

Tradicines vertybes puoselėjanti kepykla „Vilniaus duona“ penktadienį kreipėsi į Lietuvos Respublikos Aplinkos ministeriją – siūlo į Lietuvos raudonąją knygą įtraukti lietuviškus rugius. Tokį bendrovės siūlymą aktyviai palaiko visuomenė – iniciatyvos „Išsaugokime lietuviškus rugius drauge“ metu pritarimą, kad rugiai būtų įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą, parašais paliudijo arti pusantro tūkstančio dėl lietuviškų rugių likimo susirūpinusių žmonių.
„Lietuviškų rugių laukų plotai šalyje mažėja jau eilę metų. Tai kelia grėsmę išnykti ne tik vertingai grūdinei kultūrai, bet ir lietuviškam paveldui, nes iš lietuviškų ruginių miltų yra kepama tradicinė juoda duona. „Vilniaus duona“ – tradicijas puoselėjanti kepykla, todėl aktyviai rūpinamės lietuviškų rugių išsaugojimu ir puoselėjimu. Jei lietuviški rugiai būtų įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą, vienu ypu būtų apsaugota ir grūdinė kultūra, ir tradicija“, – sako „Vilniaus duonos“ marketingo direktorius Artūras Kokoškinas.
Lietuvos raudonojoje knygoje atsiradęs įrašas apie lietuviškus rugius reikštų ne tik reikšmingą lietuviškiems rugiams gresiančio pavojaus signalą, bet ir teisinį pamatą lietuviškų rugių laukų apsaugai organizuoti.
Pasiūlymus, ką įrašyti į knygą, svarsto ir sprendimus priima prie Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos departamento prie Aplinikos ministerijos sudaryta Lietuvos Raudonosios Knygos komisija.
Atnaujintas Lietuvos raudonosios knygos leidimas, papildytas naujais įrašais apie itin retas ir nykstančias rūšis, viešojoje erdvėje turėtų pasirodyti šių metų pabaigoje.
Pagrindžia skaičiai
Siūlydama įtraukti lietuviškus rugius į Lietuvos raudonąją knygą, „Vilniaus duona“ kreipia dėmesį į gero nežadančias tendencijas. Statistikos departamento duomenimis, 2008 metais Lietuvoje ūkininkai augino per 74 tūkst. hektarų rugių, o šiemet – vos 22 tūkst. hektarų.
Savo siūlymą kepykla grindžia ir visuomenės interesu. „Vilniaus duonos“ iniciatyvos „Išsaugokime lietuviškus rugius drauge“ metu pritarimą, kad lietuviški rugiai būtų įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą, išreiškė arti pusantro tūkstančio visuomenės narių.
Žmonių parašus „Vilniaus duona“ rinko akcijos Vilniuje metu, taip pat internetu, adresu www.issaugokim.lt.
Susirūpino pernai
Aktyviai rūpintis lietuviškų rugių likimu „Vilniaus duona“ ėmėsi dar pernai. Pastebėjusi atsirandantį lietuviškų rugių stygių, kepykla suskubo motyvuoti ūkininkus plėtoti rugių laukų plotus įsipareigodama savo gaminiams naudoti lietuvišką derlių.
Todėl 2017-aisiais „Vilniaus duona“ sudarė reikšmingą sandorį su miltų gamintoja „Malsena“ – pasirašė iniciatyvos „Lietuvoje užauginta duona“ manifestą. Manifestu „Vilniaus duona“ įsipareigojo savo gaminiams naudoti tik lietuviškų rugių miltus, o „Malsena“ – užtikrinti tokių miltų tiekimą.
Rezultate, „Malsena“ rugius „Vilniaus duonai“ superka iš dešimties bendradarbiaujančių Lietuvos ūkininkų. Ruginių „Vilniaus duonos“ gaminių pakuotes puošia etiketė su užrašu „Lietuviški rugiai“.

 

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą