Vyriausybė siūlo grįžti prie visuotinio karantino: užsidarytų sporto klubai, teatrai, kavinių maistas – tik išsinešimui, sporto renginiai – be žiūrovų

Lietuvoje naujiems koronaviruso atvejams, fiksuojamiems per parą, savaitgalį išaugus iki tūkstančio, premjeras Saulius Skvernelis antradienį sušaukė COVID-19 komiteto posėdį dėl karantino griežtinimo kai kuriose Lietuvos savivaldybėse, siekiant sulėtinti infekcijos plitimą.

Pasitarime su Vyriausybėje susirinkusiomis medikų ir mokslininkų grupėmis sutarta dėl gausybės naujų griežtų siūlymų, dėl kurių trečiadienį dar turės apsispręsti Ministrų kabinetas. Tarp jų – nuotolinio mokymosi įvedimas aukštosiose mokyklose, uždaromi sporto klubai, teatrai, muziejai, kino teatrai, draudžiami visi konktaktiniai užsiėmimai, maistas viešojo maitinimo įstaigose teikiamas tik išsinešimui.

Po posėdžio S.Skvernelis pranešė, kad Lietuvoje trečiadienį bus siūloma vėl įvesti visuotinį karantiną, kuris palies ir žaliojoje zonoje esančias savivaldybes. Karantinas būtų įvedamas ne mažiau kaip trijų savaičių laikotarpiui, naktį iš penktadienio į šeštadienį.

„Matyt, kitokios alternatyvos neturime. Rytoj Vyriausybei bus siūloma įvesti visuotinį karantiną nuo šios savaitės pabaigos, greičiausiai nuo šeštadienio vidurnakčio. Mano nuomonė buvo, kad penkias savivaldybes, kurios yra žaliojoje zonoje, reikia palikti be visuotinio karantino, tačiau ministrai apsisprendė kitaip ir jos, deja, irgi pateks į visuotinio karantino sąlygas“, – informavo S.Skvernelis.

Pokyčiai įsigaliotų visoje Lietuvoje

Portalas lrytas.lt pateikia siūlymus, kuriuos trečiadienį su visuotiniu karantinu svarstys Vyriausybė. Jie įsigaliotų visoje Lietuvoje.

Socialinis bendravimas. Griežta rekomendacija: susilaikyti nuo kontaktų su kitų šeimų/namų ūkių nariais; privačiai susitikti gali ne daugiau kaip dviejų šeimų/namų ūkių nariai ir ne daugiau kaip 10 žmonių; susitikimo metu rekomenduojamos kaukės.

Kelionės šalies viduje. Jeigu laikomasi socialinės distancijos apribojimų, kelionės šalies viduje nėra ribojamos, bet nerekomenduojamos.

Vestuvės, laidotuvės. Ne didesnės nei 10 žmonių grupės, kuriose dalyvauja tik artimi giminaičiai.

Bažnyčia. Rekomenduojama religines apeigas vykdyti internetu, nutraukti visas kontaktines pamaldas.

Viešojo maitinimo įstaigos. Maistas tik išsinešimui.

Parduotuvės ir vaistinės. Maisto parduotuvės ir vaistinės veikia įprastu režimu, kitų poreikių parduotuvės griežtai riboja pirkėjų srautus. Parduotuvės, vaistinės gali tęsti darbą, užtikrindamos 10 kv. metrų plotą vienam pirkėjui.

Kirpyklos, grožio, tatuiruočių salonai gali tęsti darbą, jei laikomasi higienos reikalavimų. Privalomos kaukės, išankstinė registracija.

Masažo kabinetai stabdo darbą, išskyrus medicinos procedūras; privalomos kaukės.

Sporto, kūno kultūros klubai, baseinai, SPA uždaromi. Šokių, kiti kontaktiniai, dainavimo užsiėmimai draudžiami.

Sporto, kūno kultūros veikla. Galima rengti tik individualias treniruotes lauke, laikantis 2 m atstumo. Išlieka leidimas sportuoti individualiai dviese arba su šeimos nariais.

Viešbučiai. Viešbučiams paslaugas leidžiama teikti tik individualiems svečiams, išlaikant 2 m atstumą ir dėvint kaukes. Tačiau grupių paslaugos draudžiamos, maistas tik į kambarį arba išsinešti, privalomas kaukių dėvėjimas.

Darbo ar laisvalaikio susirinkimai vidaus patalpoje ar išorėje – draudžiami.

Miesto transportas. Viešuoju transportu rekomenduojama naudotis tik tada, kai neišvengiama rinktis kito keliavimo būdo. Viešajame transporte privalomas kaukių dėvėjimas ir užimti galima tik sėdimas vietas – negali būti užimtos visos vietos – sėdimos ir stovimos.

Mokyklos ir darželiai. Veikia darželiai ir pradinės klasės; dėl darželio lankymo sprendžia tėvai; draudžiama reikalauti pateisinti nelankytas darželio dienas. Vyresnių klasių kontaktinės pamokų valandos apribojamos ne mažiau kaip 50 proc., nuotolinis mokymas taikomas ne mažiau kaip 50 proc. mokymo laiko.

Gimnazijoms leidžiama 100 proc. taikyti nuotolinį mokymą.

Neįgaliųjų dienos centrai tęsia veiklą, jeigu įmanoma visiems proceso dalyviams užtikrinti kaukių dėvėjimą ir socialinę distanciją.

Aukštosios mokyklos vykdo tik nuotolinį mokymą. Išskyrus tuos studentus, kuriems būtina atlikti praktinius užsiėmimus.

Muziejai, teatrai, kino teatrai, kazino uždaryti, nevyksta jokie vieši renginiai. Bibliotekos vykdo veiklą tik nuotoliniu būdu.

Sporto renginiai vyksta be žiūrovų.

Užtikrinamas asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas viešajame bei privačiajame sektoriuje, vadovaujantis šiais principais:

– pilnai užtikrinama skubi pagalba;

– pilnai užtikrinama COVID-19 diagnostika, gydymas, izoliacija;

– pilnai užtikrinama planinė neatidėliotina pagalba, kurios nesuteikus gali reikšmingai pablogėti paciento būklė;

– proporcingai gali būti ribojama planinė pagalba, siekiant užtikrinti anksčiau įvardintų principų laikymąsi.

Kalbėjo apie pertrauką nuo įprasto gyvenimo

Nelaukdamas ekspertų siūlymų, premjeras S.Skvernelis dar šeštadienį socialiniame tinkle pranešė siūlysiąs Vyriausybei plėsti ir griežtinti karantiną raudonosiose savivaldybėse, taip pat įvesti karantino režimą geltonosiose.

„Mažiausiai trims savaitėms. Šis režimas, mano įsitikinimu, turi būti daug griežtesnis nei dabar galiojantys ribojimai“, – rašė S.Skvernelis.

Anot ministro pirmininko, priemonių pasirinkimas nėra didelis, todėl „artimiausiu metu turėsime daryti pertrauką nuo mus įprasto gyvenimo“.

Atsižvelgiant į epidemiologinius rodiklius Vyriausybė yra nustačiusi tris zonas, į kurias skirstomos savivaldybės: raudonąją, geltonąją ir žaliąją.

Dabar į raudonąją zoną patekusiose savivaldybėse Vyriausybė skelbia karantiną. Geltonosios zonos savivaldybėms taikomos individualios infekcijų kontrolės rekomendacijos.

Vietiniai karantinai jau paskelbti 21 savivaldybėje, o nuo pirmadienio į raudonąją zoną įtraukta dar 13 savivaldybių.

lrytas.lt informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą