Vyriausybė pritarė atnaujintoms daugiabučių renovacijos paramos taisyklėms - netrukus bus galima teikti paraiškas

Vyriausybė trečiadienį pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems teisės aktų pakeitimams, kurie  paspartins daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimą, leis efektyviai paskirstyti valstybės biudžeto lėšas, mažins administracinę naštą.

Vienas svarbiausių pakeitimų – keliami aukštesni reikalavimai teikiant valstybės paramą energinio efektyvumo didinimo priemonėms. Parama nuo šiol skiriama, kai pasiekiama B ar aukštesnė pastato energinio naudingumo klasė.

Taip pat išplečiamas valstybės paramos mokėjimo būdų sąrašas numatant galimybę butų ir kitų patalpų savininkams suteikti paramą projektų parengimo ir įgyvendinimo techninei daliai per kelis etapus išmokant 30 proc. avansą. Taip pat bus finansuojamas investicinių planų tikslinimas.

Tai numato Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) teikimo ir daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo priežiūros taisyklių pakeitimai, kuriais nustatomos ir daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektui įgyvendinti skirto kaupiamojo įnašo ir kitų įmokų didžiausios mėnesinės įmokos.

Nuo šiol bus galima taikyti įvairius mokėjimo būdus – avansinio mokėjimo, sąskaitų apmokėjimo ir kompensavimo. Numatyta galimybė už projekto ar jo dalies parengimo techninės priežiūros paslaugas mokėjimus atlikti projekto administratoriui. Iki šiol buvo apmokama tiesiogiai paslaugų teikėjui pagal projekto administratoriaus pateiktą prašymą Aplinkos projektų valdymo agentūrai.

Numatyta galimybė tais atvejais, kai projektas neįgyvendintas ir yra priimtas sprendimas grąžinti paramą, projekto administratoriams ir butų ar kitų patalpų savininkams išmokėtas bei permokėtas lėšas Aplinkos projektų valdymo agentūrai grąžinti dalimis, bet ne ilgiau kaip per 2 metus.

Suteikiant 30 proc. avansą butų ir kitų patalpų savininkams, jis bus apskaičiuojamas nuo projekto ar jo dalies parengimo, projekto įgyvendinimo administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidų.

Pirmasis 30 proc. dydžio avansas būtų teikiamas pasirašius valstybės paramos sutartį. Antroji ir trečioji avanso dalys, po 30 proc., būtų skiriamos tik pateikus dokumentus, įrodančius, kad suteiktas avansas yra išnaudotas arba likusios išmokėto avanso dalies nepakanka patirtoms ar būsimoms išlaidoms apmokėti. Likutis taip pat galės būti išmokamas avanso būdu. Tai iki 80 proc. sumažins prašymų apmokėti sąskaitas skaičių.

Nuo 10 iki 20 proc. didinama papildoma parama priemonėms, kai įgyvendinant projektą daugiabučiame name įrengiamas atskiras ar modernizuojamas esamas neautomatizuotas šilumos punktas, įrengiami balansiniai ventiliai ant stovų, pertvarkomos ar keičiamos šildymo ir karšto vandens sistemos butuose ir kitose patalpose įrengiant individualios šilumos apskaitos prietaisus ar daliklių sistemą, termostatinius ventilius.

Nustatyta, kad projekto administratorius ir rangovas turės galimybę susitarti dėl 5 procentų statybos rangos darbų vertės sumos garantinio laikotarpio prievolėms užtikrinti. Dėl statybos rangovo kaltės atsiradus defektų, nustatytų per pirmus 3 statinio garantinio termino metus, jų šalinimo išlaidos bus apmokėtos statytojui bei sprendžiama problema dėl daugiabučio namo pridavimo ir statybos užbaigimo akto išdavimo.

Investicijų planai bus rengiami ir teikiami Aplinkos projektų valdymo agentūrai  per informacinę sistemą APVIS.  Be to, valstybės parama bus teikiama ne tik investicijų planams parengti, bet ir jiems tikslinti. Su sąlyga, jeigu investicijų planas tikslinamas numatant įgyvendinti projektą, kurio energinio efektyvumo klasė būtų B ir aukštesnė.

Atsižvelgus į priimtas nuostatas, artimiausiu laiku bus skelbiamas naujas kvietimas teikti paraiškas atnaujinti (modernizuoti) daugiabučius namus.

 

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą