Kaip apsisaugoti nuo alerginių reakcijų įgėlus vabzdžiams

Šiltasis metų laikas džiugina savo žaluma ir gamtos žydėjimu, bet, tuo pačiu, tai metas, kada gausu įvairiausių vabzdžių. Kada vertėtų sunerimti ir ką naudoti pirmajai pagalbai po vabzdžių įkandimų? 

Reakcijos po vabzdžių įkandimo gali būti tiek vietinės, tiek sisteminės; jos skirstomos pagal sunkumą – nuo lengvų iki sunkių, ar net gyvybei pavojingų anafilaksinių reakcijų. Kalbant apie alergiją vabzdžių nuodams, paminėtini pavojingiausi sukėlėjai yra plėviasparniai vabzdžiai – bitės, vapsvos ir širšės. Uodai tuo tarpu alerginių reakcijų nesukelia, jų įkandimų vietose stebima tik vietinė reakcija.

Dažniausiai pasitaikanti reakcija – didelė vietinė reakcija vabzdžio įgėlimo srityje – patinimas, kuris yra didesnis nei 10cm, trunkantis ilgiau nei 4val. Vėliau simptomai mažėja ir praeina per 3-10 dienų. Įkandus bitei, vapsvai ar širšei labai svarbu kuo skubiau pašalinti geluonį, siekiant apsaugoti nuo tolimesnio nuodų patekimo į organizmą. 

Vabzdžiui įgėlus į ranką, svarbu numauti papuošalus: žiedus, laikrodžius ar kt. Esant lengvos eigos simptomams galima kelias dienas vartoti geriamus vaistus nuo alergijos (II-os kartos antihistamininius medikamentus), siekiant greičiau malšinti niežulį, patinimą. Galima taikyti lokalius šalčio/ledo kompresus, specialius raminančius gelius ar kremus siekiant mažinti kasymąsi, išgerti skausmą malšinančią tabletę. 
Sunkiausia alerginė išraiška – anafilaksinis šokas – gali pasireikšti kūno bėrimu pūkšlėmis, kvėpavimo sutrikimu (dusulys), galvos svaigimu, pykinimu ir/ar vėmimu, silpnumu, gerklų tinimu, sąmonės netekimu, žemu kraujospūdžiu. Simptomai atsiranda staiga – nuo 5 iki 30 minučių po įkandimo. 

Tuomet turi būti nedelsiant kviečiama greitoji medicinos pagalba. Jei pacientui yra buvusi sunki alerginė reakcija po vabzdžių įgėlimo praeityje, pravartu su savimi visada nešiotis adrenalino švirkštą. 

Jei anksčiau po bičių, vapsvų ar širšių įkandimų pasireiškė tokie simptomai, kaip silpnumas, dusulys, odos simptomai (viso kūno paraudimas ir/ar bėrimas dilgėliniu bėrimu, veido patinimas) jums reikėtų kreiptis į specialistą. Kilus klausimų dėl galimos alergijos vabzdžiams, norint pasitarti dėl ištyrimo ar gydymo, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju alergologu. 

Įvertinus Jūsų būklę ir pasireiškusius simptomus, bus nuspręsta, kokie tyrimai Jums reikalingi ir koks alergijos gydymas būtų Jums tinkamiausias, siekiant išvengti ir apsisaugoti nuo būsimų alerginių reakcijų. 

lrytas.lt informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą