Kaip atpažinti insultą?

 

Kasmet nuo insulto Lietuvoje miršta apie 3 tūkst. žmonių. Po širdies ir kraujagyslių bei onkologinių ligų, tai trečia pagal dažnį mirties priežastis išsivysčiusiose šalyse, įskaitant ir Lietuvą. Insultas – antroji pagal dažnį demensijos priežastis ir dažniausia suaugusiųjų neįgalumo priežastis. Laikas - pats svarbiausias dalykas ištikus insultui. Nuo to, kaip greitai žmogus pasiekia gydymo įstaigas ir kaip greit, ir laiku pradedamas gydymas, priklauso žmogaus pasveikimo lygis.

Didelė dalis ligonių yra sulaukę daugiau nei 60 metų, bet atsiranda atvejų, patyrusių insultą ir 15 metų, ir 25 metų, ir t. t. Jauniems žmonėms insultas dažniau įvyksta ne dėl aterosklerozės, bet dėl įgimtų širdies ligų, dėl smegenis maitinančių kraujagyslių pažeidimo, atsisluoksniavimo, dėl kraujo krešėjimo ligų, kurios gali būti ir genetinės, paveldėtos, ir atsiradusios. Pavyzdžiui, tokie susirgimai, kaip nukraujavimas, šokas, sunkus uždegiminiai susirgimai, onkologinės ligos, taip pat didina insulto riziką.

Kaip atpažinti insultą?

Insulto požymiai skiriasi, priklausomai nuo to, kuri smegenų dalis yra pažeista. Tačiau yra tam tikri simptomai, kurie pasireiškia dažniausiai. Labai dažna problema, kad dauguma ligonių, kuriuos ištinka išeminis insultas, neskuba važiuoti į ligoninę, o insulto atveju kiekviena minutė labai svarbi.

Pagrindiniai dalykai, ką turėtų žinoti kiekvienas, tiek sveikatos problemų turintis, tiek sveikas žmogus, kad galėtų laiku atpažinti insulto simptomus ir laiku suteikti pagalbą ne tik sau, bet ir artimiems žmonėms:
• Veido paralyžius arba burnos plyšio perkreipimas, nukąra lūpa, nosies ir lūpų kampas vienoje pusėje išsilygina, jei paprašysime nusišypsoti, labai akivaizdžiai pamatysime, kad sveikoje pusėje lūpos šypsosi, o nesveikoje, paralyžiuotoje veidas nefunkcionuoja. Jei paprašytumėte iškišti liežuvį, tai ligonio, kurį ištiko insultas, liežuvis bus persikreipęs ir užkritęs į vieną pusę;
• Galūnės paralyžius. Staiga iškrito puodukas iš rankos, tušinukas. Ir ne šiaip atsitiktinai, bet matome, kad žmogus ir nebegali rankos pakelti, kumščio sugniaužti – ranka staiga tapo neklusni. Neklusni gali tapti ir koja;
• Kalbos sutrikimas. Žmogus nei iš šio, nei iš to nebegali kalbėti. Kalba pavieniais garsais, kažkokiais skiemenimis, bet rišlios kalbos nebėra. Arba visiškai nebesupranta, ką mes jam sakome, jei ir kalba, tai ne į temą, aiškiai matyti, kad jis nesuvokia klausimų;
• Yra dar kitų, šiek tiek retesnių simptomų, pvz., akipločio iškritimas. Tarkim, vairuotojas skundžiasi, kad staiga išnyko kairysis ar dešinysis kelkraštis ir, norėdamas pažiūrėti į tą pusę, jis priverstas paskuti galvą, nes žiūrėdamas tiesiai kažkurios pusės nemato. Gali būti nepakeliamas galvos skausmas. Kartais būna tokių reiškinių, kaip staigus pusiausvyros sutrikimas, dažniausiai kartu su galvos svaigimu.
Jeigu yra nors vienas iš aukščiau įvardytų simptomų, ar bent viena užduotis ligoniui sukelia sunkumų, būtina nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą ir telefonu papasakoti medikams apie visus pastebėtus simptomus.

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

 

Komentarai

  • Sostine
    prieš 8 minučių
    Po insulto padeda atsistadydinti kraniosakralinė osteopatija.

Parašykite komentarą