Aktualijos reorganizuotame Alytaus fakultete: pokyčiai ir naujos programos, patenkančios tarp populiariausių Lietuvoje
Žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, esą reorganizuotoje Alytaus kolegijoje, kuri nuo liepos tapo Kauno kolegijos Alytaus fakultetu, šiemet priėmimas sumažėjo 35 procentais, Kauno kolegijos vadovybė patikslina situaciją ir informuoja apie aktualijas. Kolegijos direktorius pabrėžia – priimtųjų skaičiaus pokytis yra, tačiau jis sumažėjo ne taip drastiškai. Be to, Alytaus regionas pademonstravo didelį susidomėjimą naujomis studijomis, kurių poreikį buvo aiškiai išsakiusi savivalda.
Pasak Kauno kolegijos direktoriaus dr. Andriaus Brusoko, negausus aukštojo mokslo studentų skaičius Alytaus regione Kauno kolegijos komandai nebuvo naujiena, per pastaruosius keletą metų čia vidutiniškai įstodavo maždaug 200 studentų.
Kaip pastebi kolegijos vadovas, buvusioje Alytaus kolegijoje nesilaikyta pereinamojo balo kartelės, todėl buvo atsivėrusi spraga į studijas patekti net ir itin žemus įvertinimus brandos atestate turintiems asmenims. Galimai dėl šios priežasties buvusioje kolegijoje studentai susidurdavo su iššūkiais, tad studijas vidutiniškai baigdavo tik maždaug kas antras studentas nuo įstojusiųjų laidos.
„Vienas svarbių pasikeitimų šiemet – kilstelėta kokybės riba ir nustatytas minimalus reikalaujamas balas, kas, be abejonės, taip pat padarė įtaką priėmimui“, – paaiškina Kauno kolegijos direktorius.
Anot jo, vadinamasis mažiausias nustatytas balas yra tarsi filtras, leidžiantis pretenduoti labiau pasirengusiems studijoms asmenims: „Mūsų kolegijoje principingai orientuojamės į studijų kokybės užtikrinimą, tą įrodo ir reitingų rezultatai – Kauno kolegija jau ne vienus metus užima 1–2 vietas tarp Lietuvos kolegijų.“
Kauno kolegija taip pat priklauso tarptautiniam Europos universitetų aljansui UNINOVIS, kuris jungia Prancūzijos, Suomijos, Italijos, Ispanijos, Vokietijos ir kitų šalių aukštąsias mokyklas ir orientuojasi į duomenų mokslo taikymą įvairiose srityse. Aljansas suformuotas iš taikomųjų mokslų ir klasikinio tipo (akademinių) universitetų, telkiantis ypač didelę bendruomenę: 125 000 studentų, 11 000 darbuotojų ir 57 asocijuotų ir socialinių partnerių.
Po ketverių metų Kauno kolegija pretenduos į taikomųjų mokslų universiteto statusą.
Skaičiai keičiasi
Kaip jau žinoma, buvusios Alytaus kolegijos reorganizavimas įvyko tik liepos 1 dieną, iki tol aukštoji mokykla veikė kaip savarankiška institucija, atsakinga už studijų populiarinimą ir jų kokybę.
„Svarbu pabrėžti, kad tikslesni skaičiai kol kas dar neatsispindi viešai skelbiamoje bendroje priėmimo statistikoje. Joje liko neįvertinti priėmimo skaičiai į naujai atidarytas studijas“, – teigia A. Brusokas.
Pasak jo, lyginant pagrindinio priėmimo etapo 2023 metų Alytaus kolegijos ir 2024 metų Alytaus fakulteto pasirašytų sutarčių skaičius, sumažėjimas siekia ne 35, o 25 procentus.
„Reikia konstatuoti, kad dėl ilgų valstybinių registracijos procesų naujas studijas Alytuje stojantieji galėjo rinktis bene mėnesiu vėliau, negu visi, dalyvaujantys bendrajame priėmime, bet net ir tokiomis nelygiavertėmis sąlygomis pasiektas teigiamas rezultatas“, – priduria direktorius.
Naujovės sulaukė dėmesio
Kauno kolegijos vadovas akcentuoja: dar nesibaigus visiems priėmimo etapams, akivaizdu, kad sprendimas koreguoti ir atnaujinti studijų programų paketą Alytuje pasiteisina.
„Jeigu į seniai siūlomas, tradicines, ypač su statiniais, transportu susijusias studijų programas šiemet sulaukta 35 studentais mažiau, tai naujovės Alytaus regioną sudomino. Įsiklausę į bendruomenių poreikius, šiemet inicijavome Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo, Socialinio darbo studijas“, – sako jis.
Kolegijos bendruomenė džiaugiasi, kad naujosios, Kauno kolegijos inicijuotos programos stojantiesiems pasirodė patrauklios ir sulaukė susidomėjimo. Šiuo metu sutartis dėl naujų studijų jau pasirašė ir studentais taps arti 30 asmenų, papildomam priėmime pageidavimą studijuoti prašymuose išreiškė dar arti 90 asmenų.
„Bendra tendencija tokia: kol kas Alytuje daugiausia stojančiųjų dėmesio sulaukė tokios studijos, kurių esminė paskirtis – rūpestis žmogumi, daugiausia kvietimų studijuoti sulaukė pasirinkusieji Bendrosios praktikos slaugą, Socialinį darbą, Ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą“, – pasakoja A. Brusokas.
Šių Kauno kolegijos programų sėkmė pasiekta visoje šalyje – šiemet jos patenka į populiariausių kolegijų programų Lietuvoje TOP 10. Nuo rudens fakulteto studentams dėstys ne tik dėstytojai iš Alytaus, bet prisijungs ir komanda iš Kauno. Kauno kolegijoje orientuojamasi į aukštos kvalifikacijos akademinį personalą, tai daroma vadovaujantis teisės aktuose numatytais studijų vykdymo reikalavimais. Pavyzdžiui, vienas jų – ne mažiau kaip 10 procentų turi sudaryti mokslininkai.
Dar yra laiko išnaudoti galimybes
Šiemet norintiems vis dar yra šansų studijuoti Alytuje ir gauti valstybės finansavimą – iki rugpjūčio 22 dienos galima išnaudoti papildomo priėmimo galimybes. Kolegijos vadovas sako, kad naujovių esama numatyta ir 2025 metais – planuojamos dar kelios naujos studijų programos.
„Žvelgiant į perspektyvą Alytuje, esame orientuoti į ne tik į studijų, tačiau ir į mokslo taikomosios veiklos ir eksperimentinės veiklos plėtrą“, – pabrėžia A. Brusokas. Pasak jo, netolimoje ateityje planuojama atidaryti mokslinių taikomųjų tyrimų centrą, vadinamąjį FoodTech and Health Innovation Hub, kuris būtų orientuotas į maisto ir sveikos gyvensenos tyrimus ir inovacijų vystymą.
Kauno kolegijos Alytaus fakulteto informacija
Komentarai
Komentarų nėra