Alytuje mokiniai jau maitinami savitarnos principu

 

Pertraukos metu Panemunės progimnazijos priešmokyklinės ugdymo grupės mokiniai būriuojasi valgykloje prie pietų stalo, ant kurio – sriuba, keli karšti patiekalai, įvairios daržovės ir vaisiai. Ką iš siūlomų patiekalų valgys, mažieji alytiškiai renkasi patys, nes šioje progimnazijoje, kaip ir dar dviejose Alytaus miesto švietimo įstaigose – Senamiesčio pradinėje mokykloje ir „Drevinuko“ mokykloje-darželyje – priešmokyklinių ugdymo grupių mokiniai jau maitinami savitarnos arba vadinamo švediško stalo principu.
„Šiais metais bandomajame Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projekte dalyvauja trys Alytaus miesto mokyklos. Priešmokyklinių klasių mokiniai gauna nemokamą maitinimą, kuris yra teikiamas švediško stalo principu“, – sėkmingai įgyvendinamu projektu džiaugiasi Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja Jurgita Šukevičienė. Ji kartu su Alytaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus specialistais šią savaitę lankė visas minėtame projekte dalyvaujančias Alytaus miesto švietimo įstaigas ir domėjosi, kaip į maitinimo pokyčius reaguoja mokyklų bendruomenės. Apsilankiusi mokyklose Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja J. Šukevičienė teigė įsitikinusi, kad toks maitinimo būdas pateisino lūkesčius – tai yra racionalus lėšų ir maisto panaudojimas.
Teigiamų pokyčių įžvelgia ir maitinimo paslaugas mokyklose teikiančių įmonių darbuotojai. Štai vos prieš tris dienas pradinių klasių mokinius švediško stalo principu maitinti pradėjusios Alytaus Panemunės progimnazijoje maitinimo paslaugas teikiančios UAB „Genutės sodyba“ direktorė Genutė Munikienė pastebi, kad toks maitinimo būdas padeda sumažinti išmetamo maisto kiekį ir leidžia vaikams patiems spręsti, ko ir kiek valgyti.
Į lėkštes norimą patiekalą vaikai stengiasi įsidėti patys ir tuo labai džiaugiasi. Tiems, kuriems tai padaryti sekasi sunkiau, padeda valgyklos darbuotojai. „Man patinka į lėkštę įsidėti maistą pačiam“, – džiaugsmo neslėpė ne vienas eilėje prie patiektų patiekalų lūkuriuojantis vaikas.
Tai, kad galimybė įsidėti maisto patiems džiugina mažuosius, pastebi ir švietimo įstaigų vadovai. „Vaikai mokykloje švediško stalo principu maitinami nuo šios savaitės pradžios. Pastebime, kad jie džiaugiasi galėdami į lėkštę norimą patiekalą įsidėti patys. Jie jaučiasi savarankiškesni, be to, tokiu būdu ugdoma vaiko valgymo kultūra“, – teigia Alytaus Senamiesčio pradinės mokyklos direktorė Jolita Petkevičienė.
Alytaus „Drevinuko“ mokyklos-darželio maitinimo organizavimo ir higienos specialistė Vida Naruševičienė teigia, kad nuo įprasto maitinimo būdo prie maitinimo švediško stalo principu pereiti nebuvo sunku. Vaikams prie pasikeitimų priprasti užteko vos dviejų ar trijų dienų.
„Šis maitinimo principas padeda vaikui išmokti tinkamai elgtis prie stalo. Be to, pastebėjome, kad vaikus pradėjus maitinti švediško stalo principu, jie suvalgo daugiau. Kiekvienas vaikas įsideda maistą pats ir jam atrodo, kad jis turi suvalgyti viską, ką įsidėjo“, – tokio maitinimo privalumus vardija V. Naruševičienė.
Maitinti mokinius savitarnos arba dar vadinamuoju švediško stalo principu šalies švietimo įstaigas įpareigoja 2019 m. gruodžio 5 d. pakeistas Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymas. Jame numatoma, kad savivaldybių administracijos iki 2019 m. gruodžio 31 d. turėjo patvirtinti bendrojo ugdymo mokyklų, kuriose mokiniams, besimokantiems pagal priešmokyklinio ugdymo programą, nemokamas maitinimas organizuojamas taikant savitarnos principą, sąrašus. Šiame sąraše kol kas yra trys Alytaus miesto švietimo įstaigos – Senamiesčio pradinė mokykla, Panemunės progimnazija ir „Drevinuko“ mokykla-darželis. Nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. tokį maitinimo principą ketinama taikyti ir kitose Alytaus miesto mokyklose.

Alytaus miesto savivaldybės informacija 

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą