Kaip sekėsi savivaldybėms organizuoti 2017–2018 m. mokinių, pedagogų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso ,,Sveikuolių sveikuoliai“ I etapą?

 

Konkursu ,,Sveikuolių sveikuoliai“ siekiama ugdyti vaikų ir mokinių gebėjimus saugoti ir stiprinti savo ir kitų sveikatą, vertinti savo ir kitų potencialą dirbti komandoje, skatinti vaikų, mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų bendradarbiavimą. Konkurse dalyvauja ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio bei vidurinio ugdymo, profesinio mokymo bendruomenių komandos sudarytos iš 5 vienodo amžiaus vaikų ar mokinių, mokytojo ir visuomenės sveikatos priežiūros specialisto.
Konkursas organizuojamas mokyklų, savivaldybių, zonų ir šalies lygmenimis. Lėšų konkursui organizuoti skyrė Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo bei Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, konkurse dalyvaujančių savivaldybių administracijos.
Atsižvelgiant į konkurso organizatorių savivaldybėse pageidavimus, iš savivaldybių administracijų padalinių ir visuomenės sveikatos biurų atsiųsti užduočių, jau 2017 m. gegužės mėn. buvo kuriamas konkurso užduočių bankas, kurį administravo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Deja, šį kartą užduočių pavyzdžių buvo atsiųsta itin mažai, todėl konkurso vykdytojams patiems teko sukurti pavyzdines I konkurso etapo užduotis.
Komandų atranka pagal 5 amžiaus grupes (ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai, pradinių klasių mokiniai, 5–6 klasių mokiniai, 7–8 klasių mokiniai ir 9–11 klasių mokiniai) mokyklose vyko iki 2017 m. spalio 2 d., o I konkurso etapas 52 šalies savivaldybėse buvo organizuotas nuo 2017 m. nuo spalio 5 d. iki lapkričio 3 d.
Pagal konkurso organizatorių savivaldybėse ataskaitų duomenis 2017 m. I etape dalyvavo 52 savivaldybės, o praėjusiame, 2015 m. vykusiame konkurse, dalyvavo 55 savivaldybės. Nors šiais metais dalyvavo trimis savivaldybėmis mažiau, tačiau lyginant dalyvių skaičių matyti, kad, kai kurie duomenys yra didesni šių metų, pvz., šiais metai konkurse daugiau dalyvavo ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokyklų – 286 (2015 m. – 258). Bendrojo ugdymo mokyklų dalyvavo 554 (2015 m. – 555), profesinio mokymo įstaigų – 9 (2015 m. – 10), mokinių skaičius – 5 034 (2015 m. – 5 074), mokytojų skaičius – 1022 (2015 m. – 993), visuomenės sveikatos priežiūros specialistų skaičius – 628 (2015 m. – 554) ir komandų skaičius – 994 (2015 m. – 943).
Savo komandų, kuriose dalyvavo įvairaus amžiaus grupių sveikuoliai, gausa išsiskyrė Klaipėdos miestas (51 komanda iš 51 mokyklos), Klaipėdos rajonas (45 komandos iš 48 mokyklų), Kretingos rajonas (35 komandos iš 27 mokyklų) ir Mažeikių rajonas (35 komandos iš 35 mokyklų). Taip pat nemažai I etape dalyvavo komandų iš Panevėžio miesto (29 komandos iš 29 mokyklų) ir Marijampolės (29 komandos iš 29 mokyklų). Konkurse aktyviai dalyvavo ir kitų savivaldybių komandos: Alytaus miesto (28), Kėdainių rajono (28), Rokiškio rajono (28) ir kt.
Konkurso organizatoriai aktyviai bendradarbiavo su konkurso partneriais ir rėmėjais savivaldybėse, pvz., Druskininkų, Jonavos Varėnos rajono policijos komisariatais, VŠĮ Raseinių technologijų ir verslo mokykla, Druskininkų jaunimo užimtumo centru, Druskininkų socialinių paslaugų centru, Šakių kultūros centro šokio teatru, UAB „Dembavos medelynas“, UAB „Fielmann“, UAB „Biuro verslas“, UAB ,,Amalkera“, Panevėžio Kūno kultūros ir sporto centru, Kalvarijų VšĮ „Galimybių laukas“ ir daug kitų.
Daug kur konkursą pradėjo ir vedė renginių vedėjai. Renginio pradžioje įvyko komandų prisistatymai ir laiško, rašyto draugui apie sveiką gyvenseną, pristatymai. Zarasuose komandų nariai stengėsi išsiskirti savo spalvinga apranga, komandai būdingais akcentais: marškinėliais, liemenėmis, skarelėmis. Mažieji Klaipėdos sveikuoliai patys ar su pagalba rašė ir smagiai bei įdomiai pristatė laišką draugui apie sveikatą, linkėdami nesirgti, valgyti mažiau saldumynų ar būti geros nuotaikos.
Jonavoje namų darbai – laiškas draugui sveikatos tema – buvo eksponuoti prieš prasidedant renginiui. Prienuose dalyviai deklamavo eilėraščius apie vitaminus, apie daržoves ir vaisius, skandavo skanduotes. Komandų prisistatymai buvo visada originalūs, kūrybingi žaismingi, įdomūs: skambėjo sveikatos tematika sukurtos eilės, šūkiai, skanduotės.
Atliekant teorines konkurso užduotis sveikos gyvensenos tema, reikėjo apvesti paveikslėlius tų maisto produktų, kurie tinka vaikams, atsakyti į viktorinos klausimus arba išspręsti testą, minti mįslės, surasti ir nuspalvinti paslėptus daiktus, atrinkti, nuspalvini ir suklijuoti vaisius ir daržoves, atsakyti kaip išvengti gripo, aprašyti druskos naudojimą, išvardinimas produktus, kurių nerekomenduojama dažnai valgyti, apibūdinti sveikatą, subalansuotą mitybą, raidžių lentelėje surasti paslėptus žodžius, kurių pavadinimai susiję su produktais, galinčiais padėti peršalimo atveju; švenčioniškiai pasitarę atsakinėjo, kaip reikia elgtis užsidegus drabužiams, apibūdinti priklausomybės nuo kompiuterio požymius, turėjo nustatyti valgymo sutrikimus, parašyti patarimus, turintiems šiuos sutrikimus; apibūdinti mineralinių medžiagų naudą žmogaus organizmui, paaiškinti maisto produkto etiketėje pateiktą informaciją, išvardinti maisto produktus, turinčius tam tikrų vitaminų, mikroelementų; prieniškiai konkurso dalyviai atsakyti į klausimus, kokiomis ligomis galima užsikrėsti įsisiurbus erkei, kiek rekomenduojama vartoti druskos, išvardinti Lietuvoje augančias daržoves, parašyti kokią ligą sukelia vitaminų stoka bei išvardinti kokių produktų nerekomenduojama dažnai valgyti. Kitur vyresnieji mokiniai turėjo sukurti ir parašyti renginio „Sveikas maistas – sveikas žmogus“ veiklos planą, atpažinti žolelių arbatas apibūdinti sveikatą, subalansuotą mitybą pirmos pagalbos suteikimą, priklausomybes nuo kompiuterio ir kitų išmaniųjų įrenginių.
Atlikdami užduotys žmogaus saugaus tema vaikams reikėjo nurodyti, kur kreiptis pagalbos, atsitikus nelaimingam įvykiui. Kiti atliko užduotis apie kasdien tykančius pavojus gatvėse, keliuose, įvairiose susibūrimo vietose ir namuose, vaikai skirstė ir klijavo paveikslėlius atspindinčius saugų ir nesaugų elgesį, turėjo apibūdinti draudžiamuosius-įspėjamuosius kelio ženklus, išbraukti daiktus, su kuriais negalima žaisti, sunumeruoti saugaus kelio perėjimo tvarką, nurodyti 5-ias pagrindines taisykles, važiuojant dviračiu.
Praktinių užduočių metu mažieji konkurso dalyviai turėjo atpažinti, kurie maisto produktai yra gyvulinės, o kurie, augalinės kilmės; raidžių lentelėse ieškoti žodžių, susijusių su asmens higiena, daržovių, vaisių ir uogų pavadinimus; vyresnių klasių mokiniai sprendė kryžiažodžius, išvardino pirmosios pagalbos (kraujavimas iš nosies) situacijos eiliškumą, Mažeikuose reikėjo pademonstruoti, kaip būtų suteikta pirmoji pagalba draugui netekus sąmonės, jei būtų iškylaujama gamtoje, kitur reikėjo sustabdyti žaizdos kraujavimą, manekeno pagalba atlikti dirbtinį kvėpavimą ir išorinį širdies masažą. Pakruojo vaikai turėjo pagal kvapą ir formą atskirti vaistažoles, joniškiečiai suskirstė maisto produktus pagal vitaminų grupes. Šalčininkų vaikams ant lapo buvo pateikti „liūdnas“ ir „linksmas“ dantukai ir įvairūs maisto produktai, kurie juos veikia. Kitur reikėjo suklijuoti maisto produktus, kurie kenkia dantims ant liūdno dantuko, o kurie naudingi – ant linksmo arba paragavus 4 rūšių arbatų, įvardyti jų pavadinimus.
Įvairių amžiaus grupių kapitonams paveikslėliuose reikėjo surasti 10 skirtumų, rasti kelią labirinte. Kapitonai varžėsi, kuris greičiau atpažins ir užrašys kruopų pavadinimus, iš skiemenų sudės žymių žmonių mintis: „Stiprus kūnas stiprina protą“(T. Džefersonas) ir „Egzistuoja tūkstantis ligų, bet sveikata tik viena“ (K. L. Biornė). Mažieji kapitonai turėjo užrašyti pirmosios pagalbos telefono numerį, parašyti kokias kruopas mato paveikslėlyje, atspėti vaisių pagal pateiktą aprašymą, turėjo surasti teisingą kelią labirinte, suklijuoti rankų plovimo seką, atspėti, kokios reikalingos saugos priemonės važiuojant dviračiu ir pan. Akmeniškiai kapitonai pagal pateiktas raides turėjo sugalvoti Lietuvoje augančių daržovių, vaisių, uogų pavadinimus.
Komandos taip pat varžėsi ir judriosiose rungtyse. Zarasuose visos komandos buvo pakviestos mankštai, o paskui jų laukė linksmosios estafetės. Kitur reikėjo pademonstruoti savo vikrumą, bei surinkti užšifruotą patarlę. Mažeikiškiai dalyvavo „Nuversk/pastatyk“ užduotyje, kurios metu kiekvienas komandos dalyvis turėjo nubėgti nuversti bokštelį esantį lankuose, o grįždamas atgal pastatyti. Kiti dalyvavo greičio estafetėje, „sodino bulves“, nešė obuolius, nuo starto linijos iki estafetės pabaigos, varėsi kamuolį apie lankus, nešė kamuolį tarp kojų, bėgo iki bokštelio ir atgal lendant per lankus, pernešė teniso kamuoliuką pirmyn ir atgal neleidžiant jam nukristi nuo platformos. Šalčininkuose vaikai atliko užduotis važiuodami riedamobiliu aplink lanką.
Sveikatos priežiūros specialistai ir mokytojai atliko jiems skirtas užduotis ir atsakinėjo į pateiktus klausimus, jie turėjo parašyti kokie reikalavimai taikomi mokyklinei kuprinei, išvardinti kokiomis priemonėmis vykdoma sveikatos ir lytiškumo programa, aptarti kaip išsaugoti regėjimą. Vilniuje jie „mankštino“ akis ieškodami su sveikata susijusių žodžių raidžių kratinyje ir pateikė 5 priemones galinčias padėti kontroliuoti triukšmą darželyje. Prienų konkurse reikėjo parašyti kiek turi sverti pradinuko tuščia ir pilna kuprinės, pateikė reikalavimus ir rekomendacijas taikomas mokyklinei kuprinei. Pagėgiuose vienas iš klausimų buvo apie vitamino D trūkumą organizme. Mažeikiškiai turėjo parašyti pagrindinius apsisaugojimo nuo gripo būdus ir iš visų abėcėlės raidžių parašyti kuo daugiau sąvokų, susijusių su sveikata.
Visi konkurso dalyviai buvo apdovanoti diplomais, padėkos raštais bei įvairiomis dovanomis: pvz., Pakruojyje konkurso nugalėtojai buvo apdovanoti diplomais, taurėmis ir medaliais; visos dalyvavusios komandos padėkomis bei vaisių rinkiniais. Jonavoje komandas linksmino ugdymo įstaigų, kuriose vyko konkursas, vaikų šokių grupės bei renginio vedantysis. Prienuose už dalyvavimą konkurse dalyviai buvo apdovanoti atšvaitais, gertuvėmis, medaliais, diplomais, puodeliais, sportiniais krepšiais bei tušinukais. Lazdijuose konkurso dalyviai buvo vaišinami Lazdijų r. Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijos valgyklos virėjų išvirta Sveikuolių koše bei Lazdijų rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro paruošta arbatžolių arbata.
Po konkurso tiek dalyvių, tiek žiūrovų nuotaikos buvo puikios, pvz., Vilkaviškio konkurse netrūko šypsenų ir geros nuotaikos taip pat visada buvo smagu išgirsti konkurso dalyvių komentarus:
„Nuoširdus ačiū. Renginys buvo nuostabus, mokiniams labai patiko, nors ir nelaimėjom, vis tiek nenusiminėm.“
„Mes taip džiaugiamės, nes vėl laimėjome prizinę vietą.“
Zarasiškiai džiaugėsi – „Pirmas blynas neprisvilo. Puikiai sugalvota – sveikuoliškos vaišės. . Įdomios užduotys, todėl laikas neprailgo.“
Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos narė Alicija Ščerbaitė džiaugėsi: „Galiu ir vėl drąsiai sakyt, jūs esate geriausia įstaiga, kuria įsteigėm!!! Jūsų veržlumas, nuolatinis tobulėjimas, visuomenės auklėjimas...
II konkurso etapas vyksta zonose nuo 2017 m. lakričio 6 d. ikigruodžio 8 d. Jį organizuoja Kėdainių r., Klaipėdos r., Rokiškio r. ir Šiaulių miesto savivaldybės. Šį 2017–2018 m. mokinių, pedagogų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkursą ,,Sveikuolių sveikuoliai“ organizuoja Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, vykdytojai – Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, taip pat šalies savivaldybės.
Konkurso organizavimo partneriai yra Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija, Lietuvos savivaldybių asociacija, Respublikinė ikimokyklinių įstaigų darbuotojų asociacija „Sveikatos želmenėliai“.
Toks konkursas, prasidėjęs 2002 m. nuo Pedagogų profesinės raidos centro projekto „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“, organizuojamas jau 6 kartą.


Pagal konkurso organizatorių savivaldybėse ataskaitų duomenis informaciją parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos specialistės Dalia Sabaliauskienė ir Nijolė Paulauskienė

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą