Nuotraukos autorius: R.Ničajienės tortas „Napoleonas“.

Smaližių Druskininkuose lauks ypatinga šventė

Jeigu esate smaližius, tuomet šį šeštadienį, gegužės 26 dieną, turėtumėte paskubėti į Druskininkus. Nes niekur kitur neturėsite galimybės paragauti net 100 skirtingų tortų. Skamba per gerai, kad būtų tiesa, ar ne? Bet išties tokia dovana lauks visų Kurorto šventės dalyvių, kurios vinimi taps šiemet vasario 16-ąją, minint Lietuvos Nepriklausomybės šimtmetį, startavusio projekto „100 tortų Lietuvai“ finalas. Projekto metu įvairūs su maistu vienaip ar kitaip susiję žmonės – nuo geriausių Lietuvos virtuvės šefų ir konditerių iki entuziastingų maisto tinklaraštininkų – gamino skirtingus tortus ir dalinosi jų receptais.

Viso projekto metu buvo pristatyta 100 pačių įvairiausių tortų: nuo klasikinio „Napoleono“ ir populiariojo šakočio iki netradicinio silkės ir mėsos. Visų jų bus galima paragauti gegužės 26 dieną nuo 18 val. Druskininkuose, prie Druskonio ežero pakrantės, šalia miesto santuokų rūmų. Viena iš projekto „100 tortų Lietuvai“ idėjos autorių yra tinklaraščio „Sezoninė virtuvė“ ir kulinarinių knygų kūrėja Renatos Ničajienė. Interneto svetainei lrytas.lt R.Ničajienė pasakojo, kad idėja surengti tokį projektą kilo sužinojus apie Latvijos tinklaraštininkės Signee Meiranes savo šalies nepriklausomybės šimtmečio proga ruošiamą knygą su šimtu įvairių tortų receptų. „Mes norėjome padaryti gyvą 100 tortų šventę Lietuvos žmonėms, todėl ieškojome vietos, kur galėtume visus sukviesti paskanauti tortų. Viena pirmųjų idėjų buvo Druskininkai – mano gimtasis miestas. Šia mintimi labai apsidžiaugė ir kurorto savivaldybė. Druskininkų miesto šventės data yra gegužės 26-oji. Tai – lygiai šimtas dienų nuo vasario 16-osios, tad abejonių dėl „100 tortų Lietuvai” šventės vietos nebeliko“, – sakė R.Ničajienė. Žinoma maisto tinklaraštininkė džiaugėsi Lietuvos šimtmečio proga suorganizavusi tokį projektą. Esą tokia priežastis šventei surengti išpuola vos kartą per šimtą metų, tad gerai, kad galėjo ja pasinaudoti. „Manau, kad tai prisiminsiu visą gyvenimą ir tikrai savo anūkams papasakosiu, ką aš veikiau per šimtmečio metus“, – vylėsi R.Ničajienė. Moteris didžiavosi, kad prie projekto sutiko prisidėti daug žinomų restoranų, desertinių ir šefų.

Vienas pirmųjų prisidėjęs savo tortu buvo kelissyk geriausiu Lietuvos šefu paskelbtas restorano „Amandus“ savininkas Deivydas Praspaliauskas. Taip pat tortus projektui ruošė ir tokios žinomos desertinės, kaip „Sugamour”, „Atostogos”, „Liu party”, restoranas „Sweet Root” ir pan. O kur dar maisto tinklaraštininkai! „Norėjome, kad projektas būtų kuo visuomeniškesnis ir visi žmonės galėtų net tik galėtų paragauti tortų, bet ir, jeigu nori, prisidėtų prie projekto“, – kalbėjo pašnekovė. Savąjį tortą iškeps ir pati R.Ničajienė, neseniai pakartotinai išleidusi knygą „Nostalgiški skanumynai“, kurioje galima rasti ne vieno deserto receptą. „Turiu prisipažinti, kad tortus mėgstu labiau kepti, nei valgyti, – šyptelėjo R.Ničajienė.

– Man torto kepimas yra kaip maža šventė. Pastaruoju metu kepu sveikesnius ir natūralesnius skanumynus, kuriems stengiuosi sunaudoti mažiau cukraus, nenaudoju rafinuotų kvietinių miltų ir kitų rafinuotų produktų. Bet seno gero „Napoleono“ torto niekada neatsisakau! Jis yra klasikų klasika, kuria per šventes visada pradžiuginu mylimus žmones. Naminiam „Napoleono“ tortui neprilygsta joks pirktinis“.

Specialiai projektui ji nusprendė iškepti tortą „Napoleonas“, kurio receptu sutiko pasidalinti ir su „Skonio“ skaitytojais.

Tortas „Napoleonas“

Gaminimo laikas: 2 valandos ir torto brandinimas

Ingredientai: 20 cm skersmens tortui:

Lakštams: 200 g sviesto;

1 kiaušinio;

320 g miltų;

70 ml vandens;

2 šaukštų konjako;

1 šaukšto citrinos sulčių;

žiupsnelio druskos.

Plikytam kremui:

3 kiaušinių trynių; 500 ml pieno;

1 stiklinės cukraus; pusės stiklinės miltų;

100 g sviesto; kelių lašų migdolų esencijos;

1 šaukštelio vanilinio cukraus.

Papildomam sluoksniui: kelių šaukštų spanguolių, juodųjų serbentų ar bruknių uogienės.

Pagaminkite plikytą kremą: Trynius konditerine šluotele išplakite kartu su paprastu ir vaniliniu cukrumi, migdolų esencija. Kad būtų lengviau plakti, įpilkite šlakelį šalto pieno. Į plakinį suberkite miltus, gerai išmaišykite. Jei masė per tiršta galite įpilti dar kiek pieno, kad būtų panaši į tirštą grietinę. Atskirame puode iki virimo užkaiskite pieną. Karštą pieną po truputį, nuolat maišydami, pilkite į trynių masę. Kremo ruošinį statykite ant vidutinės kaitros ir kaitinkite nuolat maišydami, kol kremas pradės tirštėti. Kremo užvirti nereikia, jis bus paruoštas, kai jį maišomas šaukštas apsivels kremu. Tada į karštą kremą suberkite gabalėliais pjaustytą sviestą, išmaišykite, kol ištirps ir vienodai pasiskirstys. Paruoštą plikytą kremą uždenkite ir palikite, kad praauštų. Atšalęs kremas bus dar tirštesnis.

Paruoškite tešlą torto lakštams: Kiaušinį lengvai išplakite, supilkite 70 ml vandens, konjaką, citrinos sultis ir žiupsnelį druskos, išplakite. Šaltą sviestą supjaustykite nedideliais gabaliukais, apvoliokite juos miltuose. Elektrinės kapoklės pagalba sviestą su miltais kapokite, kol jie pavirs į riebius miltus. Į juos supilkite kiaušinio plakinį ir užmaišykite kietą tešlą. Paruoštą tešlą susukite į maistinę plėvelę, dėkite valandai į šaldytuvą, kad atšaltų. Tešlą išimkite iš šaldytuvo ir kiek paminkykite, kad būtų lengviau kočioti, padalinkite į 10 vienodų dalių. Kiekvieną tešlos dalį plonai iškočiokite ant kepimo popieriaus, pabarstyto miltais. Ant tešlos uždėkite nedidelę lėkštę, apipjaukite apvalios formos torto lakštą. Tešlą subadykite šakute, kad ji kepdama labai nesipūstų. Paruoštą iš tešlos lakštą, kartu su tešlos nuopjovomis, statykite kepti į įkaitintą 220 laipsnių orkaitę 5 minutėms, kol iškeps. Taip kepdami vieną paskui kitą, iškepkite visus torto lakštus. Tešlos nuopjovas panaudokite torto papuošimui, todėl kelias, pačias gražiausias, pasilikite, o likusias sutrinkite į miltus.

Formuokite tortą: Kiekvieną torto lakštą pertepkite kelias šaukštais plikyto kremo, kelis torto sluoksnius galite pertepti spanguolių, juodųjų serbentų ar bruknių uogiene. Plikyto kremo palikite torto viršaus ir šonų aptepimui. Kai visus torto sluoksnius sutepsite, vienodai kremo užtepkite ant jo viršaus ir šonų. Paruoštą tortą apiberkite sumaltais tešlos trupiniais ir statykite mažiausiai nakčiai, o geriau – visai parai į šaldytuvą, kad „subręstų“. Tortą puoškite keptomis tešlos atraižomis ir lazdynų riešutais, cukruotomis spanguolėmis, apibarstykite milteliniu cukrumi. Skanaus!

Giedrė Balčiūtė 

Lrytas.lt informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą