Emigrantas iš Birštono netikėtai atrastu talentu stulbina ispanus
„Tikrą gerą Iberijos kumpį privaloma valgyti vieną. Nebandykite su juo kepti kiaušinienės. Tik valgant vieną galima pajusti, kaip jis pamažu tirpsta burnoje“, – sakė Valensijoje (Ispanija) gyvenantis Artūras Tankevičius (40 m.), šalyje žinomas kaip vienas geriausių kumpio pjaustytojų.
Kumpis Ispanijoje – antroji religija, profesionalūs jo pjaustytojai garbinami kaip žvaigždės. Todėl neįtikėtina, kaip iš Birštono kilusiam A.Tankevičiui pavyko taip greitai patekti į kumpio pjaustytojų elitą ir iškilti į pačią jo viršūnę. „Profesionalūs kumpio pjaustytojai (isp. k. „cortador“) Ispanijoje yra pripažinti ir labai gerbiami asmenys. Nors daugybė ispanų mano, kad moka gerai pjaustyti kumpį, puikių pjaustytojų yra mažai“, – „Lietuvos rytui“ sakė A.Tankevičius, siekiantis šios srities meistro vardo. Ispanijoje yra apie 400 profesionalių kumpio pjaustytojų. Tik šeši iš jų yra pripažinti tikraisiais „maestro“ – kumpio pjaustymo meistrais. Visi jie – daug patirties turintys senyvo amžiaus vyriškiai. Kiekvienais metais Ispanijoje vyksta kumpio pjaustymo čempionatas, per kurį renkami meistrai. Lietuvis neslepia ambicijų pasiekti šią karjeros viršūnę. Vyras pabrėžė, kad kumpio pjaustytojų pasaulyje viskas be galo greitai tobulėja. „Iberijos kumpis yra Ispanijos delikatesas ir pasididžiavimas, o jo pjaustymas – menas. Turi žinoti viską, kas susiję su šiuo nuostabiu produktu, – išmanyti apie gyvulių auginimą, maitinimą, kumpio ruošimą, vytinimą ir dar daug kitų dalykų“, – apie savo aistrą pasakojo lietuvis. A.Tankevičius gana dažnai lanko brangius kumpio pjaustymo kursus – už kelias tobulinimosi dienas kartais jam negaila pakloti net 500 eurų.
O pamokų pradžia buvo nemokama: lietuvis išmoko pjaustyti kumpį stebėdamas vaizdo įrašus „YouTube“ kanale. „Į Ispaniją atvykau 2002 metais. Kaip ir dauguma lietuvių, rinkau apelsinus, dirbau statybose. Vėliau įsidarbinau bare, kur klientams vietoje buvo pjaustomas kumpis. Tai iš karto patraukė mano dėmesį – vakarais ėmiausi mokytis pjaustymo meno. Kolegos sako, kad per 2 mėnesius išmokau tiek, kiek pjaustytojai neišmoksta per 10 metų“, – apie savo patirtį pasakojo A.Tankevičius. Lietuvio talentą pastebėjęs vietinis verslininkas jį parekomendavo vienos didžiausių Iberijos kumpio įmonės „Guijuelo“ vadovui. „Jau trejus metus aš dirbu šioje įmonėje, o laisvomis dienomis pjaustau kumpį įvairiose šventėse ir dalyvauju konkursuose“, – pasakojo emigrantas. Jo kolegos ispanai negali atsistebėti, kaip ispaniško kraujo neturintis lietuvis taip sumaniai valdo peilį. „Jie man sako: „Tu turi kažką išskirtinio: čia negimęs, nedaug metų pragyvenęs, nesi kultūros dalis, ir jau tiek pasiekęs.“ Aš manau, kad esu atsinešęs kažką iš anksčiau. Mane nuo mažens domino peiliai, drožimas. Būdamas septynerių jau drožiau iš medžio šaukštus. O pjaustant kumpį yra labai svarbu pajusti peilį. Man kolegos sako, kad pjaustau kaip geriausi šalies meistrai. Manau, taip yra todėl, kad esu tiesiog pamišęs dėl kumpio pjaustymo ir nuolat tuo gyvenu“, – pripažino Artūras.
Mintys apie kumpio pjaustymą jį lanko ir sapne. „Kartais būna, kad susapnuoju lėkštės kontūrus, mintį, kaip originaliai į lėkštę sudėti kumpį. Vidury nakties keliuosi ir einu į virtuvę įgyvendinti susapnuotos idėjos. Kai mano draugė Lina užtinka mane virtuvėje ketvirtą valandą ryto, sako, kad esu išprotėjęs. Bet iš tikrųjų ji mane visiškai palaiko“, – pasakojo Artūras. 4–5 kartus per metus A.Tankevičius dalyvauja įvairiuose konkursuose, juose tobulėja, mokosi iš kitų, siekia rekordų. Dažnai konkursai rengiami siekiant paremti sergančius ar vienišus žmones ir panašiai. Lietuvis šiuose konkursuose yra labai laukiamas, jį visur pasitinka kaip tikrą žvaigždę – ispanams atrodo labai egzotiška, kad tarp kumpių pjaustytojų elito yra kitos tautybės žmogus. „Neseniai buvau konkurse Ibisos saloje. Jo rengėjai, vos tik mums išlipus iš lėktuvo, ėmė klausinėti, kur tas lietuvis. Mane pasitiko labai šiltai, apsikabino“, – pasakojo emigrantas, „Facebook“ socialiniame tinkle turintis daugybę gerbėjų, kurie atidžiai seka jo veiklą. „Mes dažnai dalijamės kumpio drožinėjimo, pjaustymo ir išdėliojimo lėkštėse technikomis. Keliame savo kūrinių lėkštėse nuotraukas į socialinius tinklus, kad galėtume pasidalyti idėjomis. Mano darbai socialinėje erdvėje yra populiarūs, jie kitokie, todėl patraukia dėmesį. Paprastai ispanai kuria labai gražias lėkštes, o aš – paveikslus. Nuo mažens mėgstu piešti, ši gyslelė man praverčia pjaustant kumpį“, – sakė A.Tankevičius. Pasak lietuvio, kumpį pjaustant svarbu viskas – kumpio nuvalymas, peilio laikymas, kaip pjaustytojas stovi ir net jo žvilgsnis. „Konkurso metu ekspertai vertina net ir tai, kaip žiūri į pjaustomą kumpį. Labai svarbus yra pjovimo kampas, reikia pjaustyti tiesiai, lygiai, gražiai ir švariai. Dar vertinamas greitis ir, žinoma, patiekimas lėkštėje. Svarbu, kad visi griežinėliai būtų vienodi ir kad būtų lygūs jų šonai. Taisyklingai supjausčius kumpį net jo skonis pasikeičia“, – neįtikėtinas kumpio pjaustymo smulkmenas išdavė A.Tankevičius.
Tačiau pats svarbiausias reikalas pjaustant kumpį – peilis. Artūras savo sėkmės paslaptimi laiko tai, kad nuo vaikystės domėjosi peiliais. „Peiliai yra didžiausias mano turtas. Turiu lagaminėlį su 13 peilių, kiekvienas jų yra skirtas tam tikrai funkcijai atlikti: pavyzdžiui, odai nupjauti, lašiniams nuvalyti. Kietą kumpį reikia pjaustyti lygiu peiliu, minkštą – tokiu, kuris skirtas lašišai pjaustyti. Svarbiausia, kad peilis būtų pagaląstas profesionaliai. Aš savo peilius kas pusę metų išsiunčiu profilaktikai į fabriką, kuriame dirba geriausi peilių meistrai“, – apie didžiausią savo turtą pasakojo lietuvis.
Iberijos kumpio rūšys
Kumpis vytinamas nuo 28 iki 36 mėn., o jo svoris gali svyruoti nuo 6 iki 14 kg. „Iberico de Cebo“: kiaulės maitinamos specialiu pašaru. Vieno kumpio kaina – 100–200 eurų. „Iberico de Cebo del campo“: kiaulės auginamos laisvėje, maitinamos pašaru ir pačios minta tuo, ką randa ant žemės (grybais, žole, ąžuolų gilėmis). Kaina – 170–240 eurų. „Iberico de bellota 50–75 %“: kiaulės maišytų veislių – Iberijos ir „Duroc“. Gyvena laisvėje ir minta tik natūraliu maistu: grybais, žole ir t. t., o paskutinius 3 metus – ir ąžuolų gilėmis. Kumpio kaina – 240–320 eurų. „Iberico de bellota 100 %“: grynakraujės Iberijos kiaulės, gyvena laisvėje ir minta natūraliu maistu, o sezono metu (rudenį) – gilėmis. Vienas kumpis kainuoja 400–800 eurų. „Iberico manchado de Huelva“ – labai retos veislės kiaulių kumpiai, vytinami 6 metus. Vienas kumpis kainuoja 4100 eurų. Tai pats brangiausias kumpis pasaulyje.
Kaip ir su kuo valgyti Iberijos kumpį
A.Tankevičius pataria Iberijos kumpį valgyti vieną: „Kitaip jūs jį sugadinsite kaip produktą. Gaminant patiekalus geriau naudoti ne Iberijos, o Serano kumpį.“ Kadangi Lietuvoje Iberijos kumpis dažniausiai pardavinėjamas vakuume, A.Tankevičius pataria išimti jį iš vakuumo likus bent pusantros valandos prieš valgį. „Kumpis turi prisigerti oro, deguonies, pakvėpuoti. Tuomet jis yra tokio skonio, lyg būtų ką tik supjaustytas“, – kalbėjo žinovas. Dar vienas dalykas, kurį būtina žinoti norint mėgautis išskirtiniu skoniu, – Iberijos kumpį reikia valgyti kambario temperatūros, jokiu būdu ne šaltą. Kumpį, įpakuotą vakuume, galima laikyti 3 mėnesius. Šaldytuve pakuotė laikysis iki pusės metų.
Kumpis su melionu
Šis puikus, gaivinantis ir maistingas vasariškas užkandis labai populiarus Viduržemio jūros šalyse. Supjaustykite šaltą melioną griežinėliais (3–4 cm storio), nulupkite žievę. Ant kiekvieno meliono griežinėlio uždėkite kambario temperatūros Iberijos kumpio. Patiekite kaip pirmąjį patiekalą arba užkandį.
Kristina Nastopkaitė
lrytas.lt informacija
Komentarai
Komentarų nėra