Tyrimas atskleidė: vaikiški elektroniniai žaislai naudojami net kai nebeveikia

 

Šių metų gruodžio mėn. atliktas reprezentatyvus tyrimas atskleidė, kad elektroniniai žaislai – viena populiariausių dovanų vaikams, tačiau stebina tai, kad daugiau nei 40 proc. elektroninių žaislų paliekami žaisti vaikams net kai nebeveikia ar sugenda. Ekspertai įspėja, kad siekiant užtikrinti vaikų saugumą būtina patikrinti, ar iš tokių žaislų išimtos baterijos.

Daugiau kaip trečdalis (35 proc.) apklausos dalyvių išreiškė ketinimą per šių metų šventes savo ar kitiems vaikams dovanoti elektroninius žaislus. Dar dažniau tokią dovaną renkasi gyventojai, turintys vaikų iki 18 m. – 52 proc. jų planuoja ir per šias šventes dovanoti elektroninius žaislus.

Pasak elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovo Lino Ivanausko elektroniniai žaislai patrauklūs tuo, kad tinka įvairaus amžiaus vaikams, tačiau gavus dovanų reikėtų nepamiršti, kad tai elektronikos prietaisas. „Kaip ir pradedant naudoti bet kokį naują elektronikos prietaisą pirmą kartą jį apžiūrėti vertėtų vaiko tėvams, jei vaikas dar pats negali įvertinti jo saugumo. Pirmiausia vertėtų atkreipti dėmesį ar nėra plika akimi matomų išorinių pažeidimų, išlindusių ar sutrūkinėjusių laidų. Kitas žingsnis, jei tai su baterijomis veikiantis žaislas – būtina patikrinti baterijas, su kuriomis ketinama jį naudoti: ar jos nesenos, neišsipūtę, ar neteka skystis“, – atkreipia dėmesį L. Ivanauskas.

Apklausos rezultatai atskleidė, kad 41 proc. gyventojų teigia, jog elektroniniam žaislui sugedus ar nebeveikiant, vaikai vis tiek toliau žaidžia su juo. EPA vadovas sako, jog šioje elgsenoje nėra rizikos, jei iš nebeveikiančio žaislo pašalinamos baterijos, o tokią praktiką taiko 71 proc. apklaustųjų.

Nors didžioji dalis (51 proc.) respondentų išmeta sugedusius žaislus į vieną iš smulkiajai elektronikai skirtų vietų, tačiau gana daug gyventojų (19 proc.) nebereikalingais elektroniniais žaislais atsikrato išmesdami juos kartu su buitinėmis atliekomis. L. Ivanauskas mano, kad viena iš priežasčių, kodėl taip atsitinka, gali būti ta, jog gyventojai elektroninį žaislą suvokia labiau kaip žaislą, nei kaip elektronikos prietaisą, todėl ir išmeta neapgalvotai. „Elektroninis žaislas, toks pat elektronikos prietaisas kaip ir mobilusis telefonas ar plaukų džiovintuvas todėl nebenaudojamas ar sugedęs turi būti saugiai išmestas, kad nesukeltų žalos aplinkai ir būtų tinkamai perdirbtas“, - sako EPA vadovas ir pažymi, kad visi elektronikos prietaisai, veikiantys su baterijomis, turi būti išmetami be jų, o baterijos išmetamos atskirai.

Smulkiąją elektroniką (pavyzdžiui, elektrines girliandas, elektroninius žaislus, ausines) galima išmesti specialiose tam skirtose vietose, kurių EPA visoje Lietuvoje įkūrė per 4 tūkst.,o artimiausią surinkimo tašką galima rasti naudojant išmaniąją programėlę „Rūšiuoklis“. Nebepataisoma arba dėl kitų priežasčių naudojimui nebetinkama pilnos komplektacijos stambiagabaritė elektronika (pavyzdžiui, šaldytuvai, viryklės, indaplovės) nemokamai išvežama iš namų užregistravus iškvietimą 8 695 55 111 arba užpildžius formą internete adresu http://epa.lt/surinkimas.

 

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą